5 spectrum Cultuur: de beste investering! F onder de pannen RUDEN RIEMENS FOTOGRAFIE Marjan Berk I Zaterdag 20 oktober 2012 JLh n mij woont een missionaris, een zendeling. Er zijn in het leven een aantal zaken, waar ik met grote energie en voortvarend gedrag - het voortouw neem om mijn kinderen en kleinkinderen te overtuigen van het feit, dat mu ziek en theater hun leven glans en gloed kan ge ven. Dus wanneer ik in de tram langs het Amster dams Concertgebouw rijd en een aanplakbiljet zie van het concert van het Nederlands Philhar- monisch Orkest, dirigent Mare Albrecht, en nog net voor de tram de bocht neemt lees dat De To venaarsleerling van Dukas het programma opent en La Valse van Ravel als uitsmijter is ge afficheerd, dan hang ik thuisgekomen aan de te lefoon om kaartjes te bestellen voor mij en twee van mijn opgroeiende kleinkinderen, respectie velijk veertien en achttien jaar oud. „Programmamuziek", zei mijn moeder zaliger wanneer ze de radio harder draaide zodra de fas cinerend stampende Bolero van Ravel klonk. Of De Moldau, van Smetana, waarbij ik als kind de rivier letterlijk door de heuvels en bergen hoor de stromen. „Er is geen betere manier om kinde ren te verleiden naar klassieke muziek te luiste ren." En gelijk had ze. Zo zat ik daar dan met twee van mijn acht kleinkinderen; één puber van veertien en een jongvolwassene van acht tien, op de vijfde rij in de grote zaal van het Con certgebouw. Dat is een ideale plek om de anato mie van zo'n groot orkest goed te zien en waar je zeker weet dat bij eventuele lange passages hun aandacht wordt vastgehouden door wat er allemaal fysiek valt te bekijken! Zoals de onder linge grappen van de bassisten tijdens De Tove naarsleerling van Dukas, waarin kleinzoon ogen blikkelijk de dwergenmuziek van Walt Disney's sprookjesfilm herkende. Waarna het hem makkelijk viel zich te con centreren tijdens het door Alban Ger- hardt magnifiek gespeelde celloconcert van Frank Martin. Zo met je neus bovenop de solist kan je je gewoon niet onttrekken aan de mu ziek. Tegenwoordig staan tijdens het Zondagmiddag concert in de pauze de koffie en drankjes in de foyer klaar, gratis, hetgeen bijdraagt aan de fees telijke stemming bij het publiek. En na de pauze glijden deel en 2 van Debussy's Nocturnes smeltend onze oren binnen, waarna dan tijdens La Valse van Ravel, een verrukkelijk meeslepen de uitsmijter en bovendien een van mijn favorie te muzieken, het orkest ons met een uitgelaten Mare Albrecht walsend op de bok het gevoel geeft dat het leven de moeite waard is! In deze barre tijden, waarbij de bezuinigingen ons om de oren vliegen en een onzekere toe komst onze gedachten bezighoudt, is het vitale genot en genoegen dat de muziek, en de kunst in het algemeen ons schenkt het drijfhout dat ons opmontert en onze gedachten vrolijk kleurt. Iedere cent die je kunt investeren in cultuur geeft winst! En zoals de schoenmaker zegt, wan neer hij naar de versleten hakken van mijn win- terschoenen kijkt: 'nog maar weer een rondje nieuwe zolen?' Deze oma voelt haar zendingsdrang totaal bevre digd, wanneer ze haar na-kroost twee weken la ter nog hoort praten over hun opwindend mu- ziekmiddagje!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 61