Zelfportret spectrum 4 van een plaatjesmaker Zaterdag 20 oktober 2012 Al veertig jaar, dag in dag uit, maakt Bertus Klaassen voor de krant de Tien Verschillen. Generaties lang is het voor lezers dagelijkse kost om tien kleine verschillen te ontdekken tussen twee cartoons. Op verzoek tekende de jubilaris zichzelf. Een zelfportret in woord en beeld van Bertus, die zichzelf eenvoudigweg 'een plaatjesmaker' noemt. door Wilma de Cort ertus is een beetje een lulli- I W ge naam. Een naam voor iemand die zichzelf niet al te serieus neemt. Dat klopt. De kwaliteit moet goed zijn, ik leg de lat hoog, maar wat ik doe, is niet belangrijk. Belangrijk is dat je probeert een beetje leuk door het leven te komen. Dat doe ik met mijn plaatjes. Ik heb altijd plaatjes met tien verschillen gemaakt. Je kunt er niet ineens vijf maken of acht. Dan zeggen de mensen: 'die gek weet niet wat-ie doet'. Als je een smid in een smederij tekent met overal gereed schap en een kraai voor het raam, is het makkelijk tien verschillen te maken. Maar met een kruipend mannetje in de woes tijn, snap je dat de meeste verschillen in dat mannetje moeten zitten. Dan denk ik wel eens: had ik er maar vijf gedaan. Het is een keer of twee gebeurd dat er plaatjes zónder verschillen in de krant ston den. Of met één verschil te veel. Ik werd een keer 's ochtends om negen uur thuis gebeld: 'Er zitten geen verschillen in!'. Al leen met kerst is het anders, dan zijn er twintig verschillen. Ik ben ooit met Pasen gebeld door een mevrouw die de-kerstpuz zel nog steeds niet had opgelost. Ze zei: 'Maar niet zeggen!' Ik heb haar moed inge sproken: volhouden, het komt goed. Toen ik 12,13 jaar was, bestond er een foto puzzel: Waar is de bal? Het was een zwart wit foto van een voetbalmoment, maar de bal was weggeretoucheerd. Je moest met een kruis aangeven waar de bal was. Ik dacht: zoiets wil ik ook. Ik had jonge kinde ren, tekende al cartoons voor dagblad De Gelderlander, grappige plaatjes. Toen be dacht ik: als ik in een tweede cartoon iets verander, is het meteen ook een puzzel. Ik krijg brieven: 'ga door, ga door'. Het is voor sommigen een ankerpunt in de dag, het geeft vastigheid. De mensen wennen eraan en willen het niet kwijt. Dat is vaak zo, als je lang meedraait. Ik baal ook als ze in de supermarkt de boel veranderen en ik denk: verdorie, waar staat de koffie nou. Ik heb nu 12.000 van die dingen gemaakt. Ik heb in al die jaren wel eens een idee om gebouwd. Niet dat ik twee keer dezelfde grap maak, maar wel dat ik het systeem van een grap nog eens gebruik. Zo schud ik de kaarten opnieuw. Wat is nieuw? Toen Hein de Kort - striptekenaar van on der meer De familie Doorzon en Dirk Desiree - mét z'n morsige tekenstijl kwam, vond ik dat fabelachtig, subliem. Dat is wel aan de rand van nieuw. Mijn plaatjes moeten beantwoorden aan de klare lijn, zoals Kuifje is getekend. Ze moeten duidelijk zijn, anders zoek je je we zenloos naar de verschillen. Kwetsend of politiek getint zijn ze nooit. Dat is niet de functie van mijn werk. De functie is heel eenvoudig: mensen vermaken. De tekening moet het verschil maken, maar het is ook de kunst verschillen te be denken die leuk zijn om te zoeken. Je kunt ze zo maken, dat mensen zich het schompes zoeken. Dat werkt averechts. Je wilt niet dat mensen iedere dag nijdig de krant in de hoek smijten. Het mag een beetje moeite kosten, maar je moet ze wel uit het doolhof laten komen. Ze moeten ook niet, hup, ineens door dat doolhof heen. Het zit er tussenin. De Tien Verschillen heeft iets van vroeger, oude vertrouwdheid, samen rond de tafel ganzenbord spelen. Oma's zoeken de ver schillen met hun kleinkinderen. Een vrouw zegt tegen haar man: 'zoek jij nou maar, want ik kan er maar drie vinden'. En een ander in het gezin mag de plek niet aankruisen, want dan weet jij het ook al. Er zijn mensen die er occult-achtige din gen aan verbinden. Die denken dat ze een rotdag krijgen als ze de 'Tien Verschillen' niet voor het kraaien van de haan hebben opgelost. Ik hoorde trouwens dat een school mijn plaatjes gebmikt als concentra tie-oefening voor dyslectische kinderen. Mijn plaatjes als therapie. Grappig. Veetig jaar, dag in dag uit, en er dan nog zo -uitzien als ik. Midden in de nacht met de koorts in m'n kop heb ik zitten teke nen. En voordat ik op vakantie ga, werk drie weken vooruit. Of het nog leuk is? In tijdnood denk ik wel eens: waar ben ik mee bezig? Maar is het ei gelegd, dan be gin ik weer met frisse moed. Er ligt nu zelfs een scheurkalender in de winkel met de Tien Verschillen. In mijn woonplaats is hij al uitverkocht. De be roemde kunstenaar Bertus ligt met de Tien Verschillen in de boekhandel, haha. En ook in België, met de Verschillekes. De uit gever wil graag dat ik een keer kom signe ren. Ik heb gevraagd of dat op iedere blad zijde moet. Daar gaan we het nog over heb ben." reageren? spectrum@wegener.nl Bertus Bertus Klaassen (74) woont in Crave en te kent sinds oktober 1972 de Tien Verschillen. Eerst alleen voor dagblad De Gelderlander, sinds 2006 voor alle kranten van Wegener. Bertus was 35 jaar tekenleraar. Hij maakt ook film- en videoproducties. In de Tien Verschillen keren bepaalde figuren terug, zoals een fakir, matroos, kunstschilder, zeemeermin en landloper. Het fenomeen Tien Verschillen bestaat ook in het buitenland. De verschillen staan in car toons en in foto's die vrijwel identiek zijn. Er zijn computerspellen waarbij in een bepaalde tijd tien verschillen moeten worden gevon den. Cartoons van Bertus verschijnen ook in bla den in België en Zwitserland. Fans per mail Bertus Klaassen aan de tekentafel, eigen foto „Ik zie er elke dag naar uit. Het werkt heel verslavend." Maria Everraert „Tien Verschillen, super. De buurvrouw bewaart ze zelfs voor mijn zoon. Hij is pas 4, maar als hij een krant ziet, begint hij direct de verschillen te zoeken. Vroeger zocht ik met mijn vader de tien verschillen, nu op mijn werk in de pauze of samen met mijn zoon. Die traditie mag niet verloren gaan." Judith „Met regelmaat neem ik de uitdaging ter hand. Na verloop van tijd zijn er bepaalde stereotypen waar je naar zoekt en vaak ook vindt. Het toeval wil dat ik zondag een autopuzzeltocht organi seer. Doorgaans zijn er teams die ex aequo eindigen. Om een schifting te maken, probeer ik ieder jaar weer iets anders te bedenken. Dit jaar is dat dus de Tien Verschillen." René van Heumen Tien Verschillen is mijn momentje van rust en altijd weer een uitdaging om die tien zo snel moge lijk te vinden. Soms denk ik wel eens dat het wordt opgebouwd: op maandag heb ik ze snel, maar op vrijdag en zaterdag is het moeilijker. Ik vind het een fijne puzzel en hoop dat Wegener nog lang de Tien Verschillen blijft plaatsen. Hettie Linders

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 60