3 spectrum Mb, Zaterdag 20 oktober 2012 18-eeuws Middelburgs fregat. werd hij een doelwit van streng gerefor meerde predikanten. Die strijd leidde uit eindelijk tot zijn verbanning uit Middel burg. Rusteloos, eigenzinnig en soms zelfs onhandelbaar, zo werd en wordt de ont dekkingsreiziger omschreven. Yolgens Van Gelder was hang naar respect voor Roggeveen één van de belangrijkste per soonlijke drijfveren om op 62-jarige leef tijd aan een riskante reis om de wereld te beginnen. De reis in het boek van Ruud Paesie werd veel meer als een commerciële ontdek kingstocht opgezet. In de inleidende hoofd stukken laatde schrijver mooi de nimmer aflatende concurrentie tussen Zeeland en Holland voorbij komen; Want wat was het geval? Amsterdamse ondernemers had den zich in 1723 door Antwerpse bankiers laten overhalen om een expeditie naar Chi li en Peru op te zetten. De Amsterdam mers vroegen,- zo ontdekte Paesie - of de Middelburgse Commercie Compagnie (MCC) daarin wilde participeren. De Zeeuwen gingen daar niet op in, maar be sloten in allerijl een eigen expeditie uit te rusten. Het doel was om te onderzoeken of er met de Spaanse koloniën in Zuid-Amerika een lucratieve smokkelhan del op te zetten zou zijn. Dat was aantrek kelijk, omdat die landen rijk aan zilver wa ren. Zo vertrokken er in 1724 in het diepste geheim, onafhankelijk van elkaar, twee vlo ten vanuit de Republiek, elk bestaande uit twee fregatten en een bevoorradingsschip. Een van de rede van Rammekens, en één van de rede van Texel. Met bestemming westkust van Zuid-Amerika. Werd de reis van Roggeveen al geplaagd door averij, slechte communicatie tussen de schepen en ziekte, bij de Middelburgse onderneming van drie jaar later verliep het allemaal nog net iets desastreuzer. De Zeeuwse schepen hadden met het oog op hun illegale handelspraktijken Spaanse na men gekregèn: Don Louis, Don Carlos en Patache el Mercurio. De laatste twee slaag den er niet in om Kaap Hoorn te passeren en werden op de terugweg in de haven van Rio de Janeiro door de Portugezen in beslag genomen. De bemanning kwam in Lissabon in de bemchte Limoeiro-gevange- nis terecht. De MCC werd over die gebeur tenissen pas in april 1726 ingelicht. Met de Dón Louis ging het al niet veel be ter. Die belandde weliswaar in de Stille Zuidzee, maar stormen teisterden schip en bemanning. De kapitein overleed, de eer- ste stuurman legde het loodje, ze verspeel den een jol. Uiteindelijk vond het schip een veilige ankerplaats in wat Baai de Blij de Hoop werd genoemd. Dat was, zo blijkt uit later onderzoek, bij wat we nu kennen als het Chileense schiereiland Skyring. Na een verblijf van maar liefst vijf maanden voer de Don Louis op 10 november 1725 verder. Na nog wat tussenstops kwamen ze op 23 december aan ter hoogte van de kust iets ten zuiden van Lima. Daar viel het doek. Een deel van de bemanning sloeg aan het muiten. Voor de Spanjaar den was het een koud kunstje om het schip in de oudejaarsnacht van 1725 te ne men. Paesie heeft het bewaard gebleven jour naal van Hubregt Kempe, de derde waak - vierde stuurman - van de Don Louis, ge transcribeerd. Die tekst wordt na de inlei dende hoofdstukken integraal gepresen teerd. De uit Zierikzee afkomstige stuur man kwam in 1727 temg in Zeeland. Alle doorstane ontberingen waren voor hem geen reden om niet opnieuw het zeegat uit te gaan. Nog datzelfde jaar voer hij voor de WIC als onderstuurman uit op het compagnieschip Phenix. De MCC had na dit kostbare avontuur wel even genoeg van expedities naar het Zuid- land. Pas honderd jaar later zou er weer een in Nederland uitgereed schip Kaap Hoorn ronden. De Zuidzeekoorts was na de expedities van Jacob Roggeveen en de MCC voorgoed voorbij. Boek - Roelof van Gelder: Naar het aards pa radijs, het rusteloze leven van Jacob Rogge veen, ontdekker van Paaseiland (1659-1729) - Uitgeverij Balans, verschijnt in de Sleutelfgu- renreeks (Prins Bemhard Cultuurfonds en Uit geverij Balans), 340 pagina's, 29,95 euro. Presentatie - dinsdag 23 oktober in het Scheepvaartmuseum in Amsterdam (aan vang 12.45 uur), symposium met lezingen van Henk den Heijer, Diederick Wildeman, Peter Altena en Roelof van Gelder en vertoning van de film L'Ile de Paques van John Fem- hout uit 1934. Boek -Ruud Paesie: Voor zilver en Zeeuws be lang, de rampzalige Zuidzee-expeditie van de Middelburgse Commercie Compagnie 1724-1727 - Uitgeverij Walburgpers, ver schijnt als deel. 111 in de Reelzs Werken van de Linschoten-Vereeniging, 272 pagina's, 29,50 euro. Presentatie - zaterdag 3 november in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg (aan vang 13.30 uur) tijdens een Historische Studie middag onder de titel: De Nederlandse Zuid- zee-expedities en de Zeeuwse betrokkenheid in de vroegmoderne tijd,-met lezingen van Henk den Heijer, Roelof van Gelder en Ruud Paesie. Aanmelden via wchzeeland@gmail.com Stille Oceaan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 59