zorgt voor koorts spectrum 2 MIDDELBURG Zaterdag 20 oktober 2012 Zuidzee Zeeuwse De komende weken verschijnen er twee indrukwekkende studies over Zeeuwse avonturiers in de Stille Oceaan of 'Zuijdzee'. Boek nummer één: het levensverhaal van Jacob.Roggeveen (1659-1729), ontdekker van het Paaseiland in 1722. Met dank aan historicus en NRC-journalist Roelof van Gelder. Boek nummer twee: het journaal van stuurman Hubregt Kempe, die aan boord van een Zeeuws fregat in 1725 Kaap Hoorn rondde. Met dank aan maritiem historicus Ruud Paesie uit Middelburg. Twee boeken, met ook nog eens twee symposia binnen twee weken na elkaar. Alsof de Zuidzeekoorts van toen opnieuw de kop opsteekt. door Jan van Damme ook nog het tekort aan vrije handelsgebie den. De compagnieën VOC en. WIC had den het alleenrecht in hun territoria in Oost en West. Wie wereldwijd wilde on dernemen, werd bijna gedwongen in het door Spanje beheerste Zuid-Amerika con tacten te leggen. Dat mocht niet, maar nood brak wet, ook toen. En zo komen we op de twee rampzalige reizen, die in de nieuwe boeken uitvoerig uit de doeken worden gedaan. Roelof van Gelder schrijft het levensver haal van Middelburger Jacob Roggeveen. Diens vader Arent stelde al in 1676 - drie jaar voor zijn dood - een plan op voor een expeditie naar het Onbekende Zuidland. Jacob en zijn broer Johan kregen voor dat plan in de jaren 1720 de handen op elkaar van de bewindvoerders van de West Indi sche Compagnie. Twee fregatten - waar van er één de Arend heette, naar Jacobs va der - en een bevoorradingsschip vertrok ken in juli 1721 van de rede van Texel. Het ronden van Kaap Hoorn kostte door het slechte weer veel moeite en tijd. Eenmaal in de Stille Oceaan werd de ontdekking van Paaseiland op 5 april 1721, 'het meest afgelegen stukje bewoonde aarde', het ab solute hoogtepunt van de reis. Hoewel Roggeveen dat achteraf zelf niet zo voelde, omdat hij het echte Zuidland niet had ge vonden. Van Gelder kleurt de persoon van Jacob Roggeveen levendig in. Behalve aan zijn ontdekkingsreis besteedt hij ruim aan dacht aan leven en werk van de geboren Middelburger. Roggeveen was een gepro moveerd jurist, die door tijdgenoten om schreven werd als 'één der sleutelfiguren van dit tijdperk'. Als vrijzinnig protestant We kennen Atlantis. En El Dorado. Fantastische lan den, paradijzen eigen lijk, die nooit hebben be staan. Onze verre voor ouders voegden aan dat rijtje nog een land toe: het Onbekende Zuidland. Zoals wij nu denken dat er ooit ergens leven op Mars of nog verder weg zal worden gevonden, wa ren zij er lang van overtuigd, dat er in de Stille Oceaan een groot nog onontdekt con tinent lag. Het Onbekende Zuidland, of Ter ra Australis, ergens in die eindeloze water plas tussen Azië en Zuid-Amerika. Tot Ja mes Cook in de jaren 1770 de Stille Oceaan REGULEMENT Van de COMMERCIE COMPAGNIE, Der STAD I N ZEELAND. volledig in kaart bracht was er volop ruim te voor fantasie. Het is amusant, om in het boek van Van Gelder op de resolute redenering van soms bijna verlichte geesten te stuiten over het Zuidland en het aardse evenwicht. Pagina 15: „Een oude theorie beweerde dat zo'n continent wel moest bestaan. Immers, op het noordelijke halfrond lagen ook grote landmassa's (Noord-Amerika, Europa en het noordelijk deel van Azië). Om in ba lans te blijven, zo ging de gedachte, moest de aarde daarom ter compensatie op het zuidelijke halfrond een vergelijkbare land- massa hebben; anders zou de aarde in de kosmos uiteenvallen." Het Onbekende Zuidland hield de gemoe deren eeuwenlang bezig. De Portugees in Spaanse dienst met de onvergetelijke naam Pedro Femandes de Queirós blies de mythevorming na zijn ontdekkingsreis in 1605 op tot mythische proporties. Hij stuit te op een eilandengroep - tegenwoordig Vanuatu geheten - en dacht de oostkust van het gezochte continent gevonden te hebben. In zijn nagelaten geschriften komt hij superlatieven tekort: vreedzame inwo ners, schone lucht, schitterende vegetatie, geen moerassen, geen hinderlijke dieren, zilver en goud in overvloed. Dat paradijs beeld zou ruim anderhalve eeuw standhou den. Vanuit de Republiek als welvarende han delsnatie werden ook ontdekkingsreizen ondernomen. Met die van de Zuidzee Compagnie in Hoorn onder leiding van Isaac le Maire in 1615 als één van de succes volste. De namen Kaap Hoorn, Statenei land en Straat Le Maire herinneren tot de dag van vandaag aan die onderneming. In i'i ,V;;" de loop van de 17e eeuw luwde het enthou siasme voor zulke avontuurlijke en risi covolle reizen. Om vanaf 1697 weer volop de kop op te steken, toen de Engelse piraat William Dampier zijn verslag A new voya ge round the World publiceerde. Sinds dien - om Van Gelder te citeren - waarde de geest van de Stille Zuidzee door Euro pa. In dat licht moet de Zeeuwse Zuidzee koorts vanaf 1720 in de boeken van Van Gelder en Paesie worden bezien. De Zuid zee betoverde. En er was meer aan de hand. Wij hebben het wel eens over opge klopte beursactiviteitën, nou, die kenden ze toen ook. Vooral in Frankrijk en Enge land werd er begin 18e eeuw driftig op los gespeculeerd om staatsschuld weg te sane ren. Die 'bubble' barstte vrij snel. In de Re publiek liep de speculatiedrift minder uit de hand, en kwam er ruim geld - ruimer dan voor die tijd - beschikbaar voor avon tuurlijke reizen. Paesie koppelt daaraan M' WSLHOS' va;-? Ï'ITTSRS, -A-: TU-ad; '•'BK \'AW ES2..

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 58