Eerste hulp bij overstappen 7 G€LDKW€STI€S 'Mijn vrouw heeft niet altijd gewerkt. Krijgt ze AOW?' zaterdag 20 oktober 2012 Liever wat te veel betalen dan eindeloos gedoe, redeneren veel Nederlanders als het om overstappen van energieleve rancier gaat. De Overstapcoach moet het voor consumenten ge makkelijker maken. door Irene van den Berg illustratie Ruben L Oppenheimer De meeste consumenten onderschat ten wat ze kunnen besparen door te veranderen van energiebedrijf. De Nederlandse Mededingingsautoriteit (NMa) becijferde dat Nederlanders jaarlijks gemid deld maar liefst 488 euro te veel aan energie kosten betalen. Consumenten schatten zelf het overstapvoordeel veel lager in, namelijk zo'n 72 euro. Ook hebben veel consumenten 'overstap- vrees'. Met de Overstapcoach, te vinden op www.consuwijzer.nl, wil de NMa deze con sumenten aan de hand nemen. „Twee op de drie huishoudens zijn nog nooit overgestapt en laten daarmee veel geld liggen", stelt woordvoerder Paul Trienekens van de NMa. Kritische consumenten bevorderen boven dien de concurrentie tussen de energiebe drijven. Wie energieprijzen wil vergelijken, moet eerst zijn eigen energierekening bestu deren. In een filmpje legt de Overstapcoach daarom de belangrijkste onderdelen van de energierekening uit. Voor een prijsvergelij king is vooral het leveringstarief belangrijk. Hieronder vallen het bedrag dat de klant be taalt per kilowattuur (kWh) elektriciteit en kubieke meter (ms) gas en de administratie kosten die het energiebedrijf in rekening brengt. Veel van de andere kosten op de energiereke ning zijn netwerkkosten: kosten die het energiebedrijf namens de netbeheerder in rekening brengt. Denk aan aansluit- en transportkosten en de kosten voor de huur van de elektriciteitsmeter. Soms krijgt de consument hiervan apart een rekening van de netwerkbeheerder. De NMa bepaalt de hoogte van de netwerkkosten en het is niet mogelijk van netwerkbeheerder te verande ren. En over energiebelasting en BTW valt er uiteraard ook niet te onderhandelen. Die draagt het energiebedrijf af aan de overheid. Het volgende punt van het stappenplan is een bezoek aan een vergelijkingswebsite. Vaak hoefje alleen je postcode en verbruik in te vullen. Dat laatste staat op de energiere kening. Op Energievergehjker.nl van de Con sumentenbond of de Energieprijzenvergelij- ker op de site van Vereniging Eigen Huis wordt niet alleen gekeken naar de prijs, maar ook naar de dienstverlening. Behalve een gunstiger tarief, geldt bij over stappen ook vaak een welkomstkorting bij de nieuwe energieleverancier. Zoek vervol gens uit of je een overstapvergoeding moet betalen. Een contract voor onbepaalde tijd kan altijd kosteloos worden opgezegd. Maar wil je een overeenkomst voor bepaalde tijd voor de einddatum verbreken, dan kan de energieleverancier een opzegvergoeding in rekening brengen. Bij het vaststellen van de ze boete zijn energieleveranciers gebonden aan wettelijke maxima. De overstap zelf tenslotte is dan als het goed is een peulenschil. Het enige wat je hoeft te doen, is je aan te melden bij het nieuwe energiebedrijf Zij regelen de overstap. Vol gens Trienekens hoeven consumenten zich geen zorgen te maken over fouten bij het overstappen. „Nee, die problemen behoren inmiddels echt tot het verleden. Consumen ten kunnen vertrouwen hebben in overstap pen." reageren? geld@wegener.nl tSXSSSlSSS^ZSS^SSSS^SSSS!SStMXS«mgSBSS&SSBSSSSSSSSSSS^ ^sssss^assjsxsme8sxsssBsssemss9tsess«^ssm!!m«t II Binnenkort word ik 65 jaar oud. Ik heb enke- -®- Ie jaren in het buitenland gewoond en ge werkt, dus mijn AOW zal worden gekort. Mijn vrouw is nog geen 65 jaar. Voor haar krijg ik dus een AOW-toeslag. Zij heeft wel haar hele le ven in Nederland gewoond, maar lang niet ieder jaar gewerkt. Wordt er ook op de toeslag ge kort? Nee. Voor de toeslag-AOW kijkt de Sociale Verzekeringsbank naar de persoonlijke situa tie van uw vrouw. Het is niet van belang hoeveel jaar ze heeft gewerkt, maar hoeveel jaar ze Nederlands ingezetene was. Als zij vanaf haar 15e jaar in Nederland heeft ge woond, dan heeft zij haar. hele leven AOW opgebouwd en hebben u en uw vrouw dus recht op een volledige toeslag. De jaren tot haar 65e krijgt u daarbij cadeau. Als zij 65 wordt, krijgt ze ook een volledige AOW. '"p Mijn vriend en ik willen gaan trouwen. Ik- ben 60 jaar oud, en mijn vriend is 66 jaar. Hij is dus al gepensioneerd. Als hij komt te over lijden, heb ik dan recht op een nabestaanden pensioen? Nee. Als u gaat trouwen of samenwonen na zijn pensioendatum, heeft u geen recht op partnerpensioen. Aangezien u na 1 januari 1950 bent geboren, heeft u evenmin recht op de nabestaandenuitkering ANW, tenzij u aan een van de andere voorwaarden vol doet. Die voorwaarden zijn de volgende: een kind onder de 18 jaar verzorgen of meer dan 45 procent arbeidsongeschikt zijn. 3 Ik heb twee vrienden in mijn testament op genomen omdat ik hen graag een aantal spullen wilde nalaten. Inmiddels hebben ze bei den een slechte gezondheid en heeft het weinig zin meer hen die spullen na te laten. Mag ik een codicil maken waarin ik die zaken nu aan ande ren nalaat? En waar moet ik dat codicil bewa ren? U mag altijd een codicil maken, maar in dit geval heeft dat geen betekenis. Wat er in uw testament staat, gaat namelijk voor, daar kan een codicil niets aan veranderen. U zul dus naar de notaris moeten om uw testament te wijzigen. Mochten de twee vrienden overlij den voordat u zelf komt te overlijden, dan keert hun erfenis terug in de nalatenschap. In dat geval kunt u de spullen wel per codi cil aan anderen nalaten.' Let wel: met een co dicil kunt u geen geld nalaten. www.geldenrecht.nl/ste8eenvraag Heeft u ook een vraag? Wellicht kunnen wij u verder helpen. U gaat naar www.geldenrecht.nl/steleenvraag en typt uw vraag in. De deskundigen van Plus Magazine, met wie deze redactie sa menwerkt, nemen vragen met een alge mene strekking in behandeling. U krijgt hierover bericht. Een selectie van de vra gen en antwoorden wordt gepubliceerd in deze rubriek. GELD EN WERK zie onze websste:geldeiniwerk Geld en werk is ook te volgen op de website van deze krant Naast diverse columns en rubrieken treft u al het nieuws dat met uw persoonlijke financiën en het werk te maken heeft op één overzichtelijke plek aan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 55