De bankrekening -W pensioenzaken Deelakkoord pensioenen zaterdag 20 oktober 2012 ««•«••••««••«sot door Theo Commer Uit het onlangs gesloten deelakkoord door de heren Rutte en Samsom blijkt dat de pensioenplannen wéér veranderd zijn. De AOW-verhoging gaat defi nitief per 2013 in. Vanaf 1 januari gaat de pensioenleeftijd elk jaar met een maand omhoog. Daarna gaat deze 'versneld' naar 66 in 2018 en vervolgens naar 67 jaar in 2021 al, in plaats van pas in 2024. Wel krijgen werknemers vanaf het jaar dat ze 62 worden een doorwerkbonus, die ze kunnen sparen om op 65 jaar toch al te kunnen stoppen met werken. De vitaliteitsregeling, die de vervan ger moest worden van de spaar loon- en levensloopregeling wordt niet geïntroduceerd per 2013. Met recht dus een doodgebo ren kindje. Jammer van alle ener gie hiervoor, hoezeer het ook een 'onding' was. Wellicht worden ze echt slim in Den Haag en herintroduceren ze toch de levensloopregeling. Niet om eerder met pensioen te kun nen gaan, maar wel om er tussen tijds een keer uit te gaan voor een sabbatical, studie- of zorgverlof om het zo vol te houden tot 66, 67 en verder. Want, we worden allemaal echt veel ouder. Een man van 65 jaar wordt nu al 83,3 jaar en dat gaat nog verder richting de 85. Overi gens, van die 18,3 jaar leeft een man daarvan 14 jaar in goede ge zondheid! We kunnen dus wel langer doorwerken, maar willen dat blijkbaar niet (zo graag). Ik heb, gelukkig, van mijn moeder geleerd: dan maak je maar zin. Vrouwen leven nog iets langer dan mannen. Het kabinet heeft ook besloten pensioenfondsen wat meer lucht te geven. Er hoeft minder pen sioen verlaagd te worden zoals het er nu naar uitziet, maar heel veel gepensioneerden zullen toch gekort worden. De werkgevers pensioenleeftijd gaat formeel pas per 2014 omhoog, maar als pen sioenfondsen gebruik willen ma ken van de mogelijkheid minder snel de pensioenen te verlagen, dan moeten ze toch in 2013 al overstappen op 67 jaar. Om de "jon geren van nu iets tegemoet te ko men, hoeft er in 2013 geen extra pensioenpremie betaald te wor den, de zogenaamde herstelpre mie, om pensioenfondsen met te weinig geld extra te financieren. Tot slot. Het (b)lijkt dat niemand echt veel zin heeft in langer door werken. Ook wil niemand dat zijn pensioen lager wordt. Toch zullen we keuzes moeten maken om het evenwicht tussen jong en oud in balans te houden. Als ik heel eerlijk ben, vind ik de huidige bijna-gepensioneerden wel heel star in hun denken om een paar maanden tot een jaar lan ger door te werken. Dat is toch raar: volgens mij is het juist een feest als je 'nog maar' een jaar hoeft te werken?! Ook topman Gerritse van de AFM stelde on langs: solidariteit wordt door de verschillende generaties anders beleefd. Niemand heeft het recht een andere generatie te 'verplich ten' dezelfde invulling van solida riteit op te leggen. Daarvoor is het begrip ook te vaag.-Het argument van de babyboomers: 'Ja, maar ik werk al van af mijn ise/i6e', zal wel kloppen, maar dan nog blijft het maar een paar maanden tot een jaar. Nu het minder gaat, zul len we gewoon meer begrip voor elkaar moeten hebben. Dat dat niet meevalt als het de eigen por temonnee raakt, blijkt Overigens, van hard werken is nog niemand doodgegaan. Ook dat heb ik van mijn moeder geleerd! Q Zie www.rijksoverheid.nl/aow voor üw AOW-leeftijd. Mr. Theo Commer is partner bij Akkermans Partners Legal Advice te Tilburg. Daarnaast is hij advocaat bij Commer Partners Pensioen Advocaten en voorzitter van de Nederlandse Orde van PensioenDeskundigen. Wat gebeurt er met je en/of-rekening bij het overlijden van je mederekeninghouder? In hoeverre verschilt dit met een 'gewone' bankrekening? En in welke gevallen heb je nog een verklaring van erfrecht nodig? door Anne Salomons illustratie Job van Gelder Als je partner overlijdt, heb je al veel aan je hoofd. Eerst moeten familie en vrienden worden ingelicht en de be grafenis moet snel geregeld worden. Het laat ste waar je op dat moment aan wilt denken, zijn je financiën. Toch komt er onherroepe lijk het moment dat je ook daar aandacht aan moet besteden. Zoals de bankrekening van je partner, wat doe je daarmee? Veel mensen vragen zich af of je nog ge woon bij het geld kunt van de en/of-reke- ning die je, samen met je partner hebt. Vrij wel altijd kan dat. Alleen passen en credit cards op naam van de overleden rekening houder worden geblokkeerd. In beginsel kun je als mederekeninghouder dus nog altijd bij je geld. Alleen in speciale gevallen, bijvoorbeeld wanneer er onenig heid bestaat bij belanghebbenden, kan de bank op verzoek de rekening alsnog blokke ren. Of zoals de Rabobank in zijn voorwaar den schrijft: 'wanneer de gezamenlijke erfge namen schriftelijk bezwaar maken, dan kan de overblijvende rekeninghouder alleen na toestemming van hen over het tegoed van de rekening beschikken'. Maar in principe blokkeren de banken de en/of-rekening dus niet. Wie uiteindelijk recht heeft op het saldo van de en/of-reke- ning, moet tussen nabestaanden en erfgena men onderling geregeld worden. Hierin is het erfrecht of een eventueel testament lei dend. Dan wordt het een zaak voor de nota ris. Maar kun je ook geld opnemen van de per- soonlijke bankrekening van je partner? Hoe gaat dit in zijn werk? Wanneer iemand komt te overlijden, moet je dit bij de bank melden. De bank blokkeert dan de rekening van de overledene. Wanneer je als erfge naam het geld van de rekening wilt halen, is doorgaans een 'verklaring van erfrecht' no dig om aan te kunnen tonen dat je wettig erfgenaam bent en recht hebt op het bankte goed van de overledene. Dit kun je door een notaris laten opmaken. Tot begin dit jaar hanteerden de banken hier echter ver schillende maatstaven voor. Bij de ene bank had je helemaal geen verklaring van erf recht nodig wanneer het banksaldo niet ho ger was dan 1.000 euro en bij de andere was het maximum weer 4.500 euro, het kon zelfs per bankfiliaal verschillen. Bovendien zijn er soms hoge kosten verbonden aan zo'n verklaring. Om het de klant makkelijker te maken, heb ben de banken begin dit jaar, op voorstel van de minister van Binnenlandse Zaken, toen nog Piet Hein Donner, een richtlijn met elkaar afgesproken en verlangen zij geen verklaring van erfrecht meer als sprake is van een huwelijk of geregistreerd partner schap, er geen testament is, en er niet meer dan 100.000 euro op de rekening staat. De wettige partner moet bij de bank dus ook kunnen verklaren dat de overledene geen testament heeft gemaakt. Dat is een voudig via een uittreksel uit het Centraal Testamentenregister (CTR). In alle andere gevallen moet er dus zo'n verklaring van erf recht overlegd worden. Ondanks de nieuwe richtlijn die de banken gezamenlijk hebben afgesproken, blijkt er hier en daar toch nog een klein verschil, aldus Marie Louise Oster, woordvoerder van ING: „We hebben geen inzage in het precieze beleid van de andere banken, maar het lijkt erop dat er inderdaad wel wat verschil zit tussen de banken." Ban ken zullen dus nog steeds van geval tot ge val beoordelen of een erfrechtverklaring uit een oogpunt van zekerheid al dan niet ge- 'Mensen zijn er juist bij gebaat dat ze beschermd worden door zo'n verklaring van erfrecht' wenst is. Mr. Angela van den Berg, kandi daat-notaris bij notariskantoor Van Mourik De Bie in het Brabantse Schaijk, beaamt dat de saldogrenzen bij de banken voor heen uiteen lagen. „Omdat ze het soepeler wilden maken voor de klanten, hebben de banken deze regel zelf geïnitieerd." Dat zou jaarlijks ruim 50.000 minder aanvragen voor een verklaring van erfrecht schelen. Van den Berg vindt het geen wijs besluit van de banken. „Zo vind ik 100.000 euro een erg hoge grens. Kijk, 800 euro, daar lijkt me niks mis mee. Bovendien kan de bank wel een uittreksel van het Centraal Testa mentenregister hebben, maar daarin staat al- Consument is gehecht aan oude media Klanten van bedrijven willen bij voorkeur ouderwets per e-mail of papieren post worden benaderd. Social media en mobiel tellen nog amper mee, blijkt uit een onder zoek van directmarketingorganisa- tie DDMA, aldus Emerce. Een kwart van de consumenten wil per papieren post worden bena derd en 35 procent per e-mail. De folder doet het goed bij mensen die nog geen klant zijn. Slechte huizenmarkt kost makelaars salaris De totale omzet van makelaars kantoren is hard gedaald. In het derde kwartaal van dit jaar viel de omzet zo'n 21 miljoen lager uit ten opzichte van hetzelfde kwar taal in 2011: een min van 25 pro cent, meldt de NVM, aldus Z 24. Het inkomen van makelaars is flink gedaald en ligt nu op zo'n 2.500 euro bruto per maand. De courtage die makelaars vragen, staat ook onder druk. Stappenplan voor mensen met heleggingsverzekering De AFM heeft een stappenplan in gevoerd waarmee financieel advi seurs hun klanten hersteladvies kunnen geven bij beleggingsverze keringen, meldt AM Nieuws. De adviseur gaat daarbij zijn eigen klanten helpen. Uitgangspunt is de vraag of het nog mogelijk de oorspronkelijke doelstelling te ha len? Zo niet, hoe kan de positie van de klant dan zo veel mogelijk worden verbeterd? Startend bedrijf succesvoller met vrouwen aan top Jonge bedrijven die relatief veel vrouwen in de top hebben, zijn succesvoller dan door mannen ge domineerde bedrijven, blijkt uit een omvangrijke studie van Dow Jones Venture Source, meldt Z24. Het bedrijf onderzocht ruim 20.000 bedrijven opgericht tussen 1997 en 2011. Bij de succesvolle be drijven werkten 7,1 procent vrou wen in sleutelfuncties, bij de niet succesvolle 3,1 procent. Week vau de energierekening van start Bijna 20 procent van de Neder landse huishoudens maakt zich zorgen over de vraag of men de toekomstige energierekening nog wel kan betalen, blijkt uit onder zoek uitgevoerd onder 1.038 huis houdens. Om huishoudens te hel pen met energie besparen organi seert Milieu Centraal de Week van de energierekening, die giste ren van start is gegaan. www.milieucentraal.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 52