3 'Je leert als pedagoog ook met ouders in overleg te gaan' zaterdag 20 oktober 2012 Het beroep kan soms best heftig zijn, vindt Sharella Coster. „Daar moeten we mee om leren gaan." foto Lex de Meester Tja, die jeugd van tegenwoordig. Grote mond, nergens respect voor. Die gasten hangen maar wat rond en ma ken er een zootje van. Toch? Sharella Coster, met haar 19 jaar zelf nog een jongere, schudt haar hoofd. „De maat schappij is zó geneigd om op problemen in te zoomen, maar als je er afstand van neemt en naar het grotere plaatje kijkt, zie je dat de conflicten niet groter zijn dan anders. „Het prohleem is niet groter, wel anders", zegt de studente Pedagogiek aan de HZ stellig. Sharella is van de eerste lichting studenten die de fonkel nieuwe studie aan de HZ volgt. Al lang weet ze dat ze met kinderen en gezinnen wil werken. Daarom begon ze vorig jaar aan de studie Kunstzinnige Therapie in Leiden. Dat bleek het niet voor haar te zijn. Op de open dag van de HZ werd ze wel getrokken door de opleiding Pedagogiek, die af gelopen september voor het eerst in Vlissingen startte. „Je zou denken dat met een nieuwe studie er veel verkeerd gaat, maar ik moet zeggen dat ik verbaasd ben hoe goed al les geregeld is." De studie Pedagogiek geeft studenten kennis over en in zicht in de opvoeding en ontwikkeling van kinderen en jon geren. Je leert oog te hebben voor wat er allemaal gebeurt in gezinnen. Opvoedingsondersteuning en opvoedingsme thodes staan centraal. „Je leert ook advies te geven aan ouders", vertelt Sharella. Daarnaast leer je problemen in een vroeg stadium te signaleren en hoe je daarop kunt in spelen, legt de Oost-Souburgse uit. Heb je eenmaal het diploma gehaald, dan kun je aan de slag als bijvoorbeeld hulpverlener in de jeugdzorg, groepswerker in een kinderdagverblijf gezinsbegeleider of trajectbegelei der in het onderwijs. Altijd al was Sharella begaan met anderen. Zo is ze al een tijdje vrijwilligster bij Paardoes in Vlissingen. Een manege en kinderboerderij waar kinderen en volwassenen met een verstandelijke beperking kunnen paardrijden en de dieren verzorgen. Over vier weken gaat de studente er ook stage lo pen. „De cliënten kunnen niet zelfstandig paardrijden. Daar helpen we ze bij", legt Sharella uit. In het eerste jaar lopen de studenten drie keer een korte stage. „Telkens negen we ken lang één dag in de week. Dat moeten stages zijn in drie verschillende sectoren. Zo moeten we op één van de stages ook met beleid bezig zijn. Dan maak je bijvoorbeeld voor een tiener die problemen heeft een stappenplan in overleg met school, psychologen en ouders." Tijdens de studie krij gen de studenten vakken als psychologie, coaching, ethiek en communicatie. Dat laatste is volgens de Souburgse erg belangrijk. „Je gaat als pedagoog ook vaak met ouders in overleg. We worden dan ook getraind op gespreksvaardighe- den." Het beroep kan soms best heftig zijn. Dat bleek onlangs tij dens een gastcollege door iemand van de jeugdpolitie, ver telt de studente. Dan krijg je als pedagoog te maken met bij voorbeeld mishandelde kinderen. „We moeten leren hoe je zoiets van je afzet en het werk, het werk laat. Dat zal voor mij niet meevallen", blikt Sharella vooruit op die lessen. „Ik ben nogal een inlevingspersoon. Dat helpt me natuurlijk wel om dingen vanuit een ander perspectief te bekijken, maar mijn valkuil is dat ik er te diep in ga zitten. Gelukkig ben ik me daar nu al bewust van. Dus daar ga ik nog hard aan werken." Wat kost het en wat levert het op? Heeft u tips? Mail dan naar werken@pzc.nl Zie ook www.pzc.nl/werken O Het collegegeld bedraagt 1771 euro Aan overige studiekosten ben je zo'n 300 euro per jaar kwijt Als je bent afgestudeerd met je de titel Bachelor of Edu cation gebruiken 9 Het startsalaris van een pedagoog ligt tussen de 1.795 en 2.034 euro In Zeeland is er de komende jaren een redelijk grote vraag naar pedagogisch opgeleide mensen 9 Op dit moment zijn er echter geen vacatures Het Zeeuws maritiem muZEEum y zoekt een office manager (36u) ZEE m n www.muzeeum.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 51