'105 jaar oud, dal is toch niet te ge 21 zeelai zaterdag Bloot De krant 6 weken voor mm PZC Natuurwerkdag - 1 Lieveheersbeestjes zoeken massaal een plek om te overwinteren zaterdag 20 oktober 2012 ©®®®e®@0®8 door Maikel Harte De eerste vrouw die ik ooit naakt zag is overle den. Nee, dat is geluk kig niet mijn eerste vriendinnetje, mijn moeder, zus of andere familieleden. Nee, dat is Sylvia Kristel. Donderdag werd be kend dat de Nederlandse filmster op 6o-jarige leeftijd in haar slaap is overleden. Triest. Ik koester warme herinneringen aan haar. Ik ben van 1974 en zo aan het eind van de jaren tachtig, tijdens het opkomen van mijn mannelijke hormonen, werd de Franse eroti sche filmreeks Emmanuelle, met Sylvia Kristel in de gelijknamige hoofdrol, op televisie uitgezon den. Van die films moesten wij jongens het in die tijd hebben als we naakte dames wilden zien. Verder had je wel eens een Neder landse film met een verdwaalde blote bil en op de zender RTL, niet de Nederlandse, maar de Luxemburgse, had je wekelijks het programma Tutti Frutti, maar dat stelde niet veel voor. Dat laat ste programma zeker niet. In mijn herinnering werd het gepresen teerd door een Duitser met zwar te krullen en stonden er allerlei mooie dames in een bikini opge steld, waarbij hun topjes afbeel dingen van fruit waren. Een kan didaat die won mocht dan kiezen welke dame haar bovenlijf moest ontbloten. Ik weet sindsdien dat het Duitse woord voor aardbei, Erdbeere is. De mooiste dame had namelijk een bikini met een aard beienprint. Ik hoopte altijd dat de winnaar van de show voor haar zou kiezen, althans voor 'Erdbee re'. Want als hij dat woord uit sprak, dan moest de dame in kwestie haar aardbeienprint weg halen en dan verscheen er ja wel, een blote borst. U begrijpt wel dat de films met Sylvia Kris tel een hoogtepunt waren in mijn jonge leven. De jeugd van tegen woordig zal bij die films zijn schouders ophalen. Met één tik op hun laptop gaat er op het inter net een wereld voor hun open die niets meer aan fantasie te wensen overlaat. En trouwens ook op tele visie is tegenwoordig veel meer seks te zien dan vroeger, dat valt mij op. Vooral als ik alleen thuis ben. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91,4330 AB Middelburg 0118-43 4000 Directeur/uitgever Charles van den Oosterkamp c.vdoosterkamp@pzc.nl Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pze.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91,4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Góes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.ni Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111- 45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel Ivo van der Velde Advertenties VerkoQpteamZeeland T: 0118-434070 E: teamzeeland@pzc.nl Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 - Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 -12.00 uur PZC Lezersservice Antwoordnr 10008, 5680 VB Bést Abonnementsprijzen Maand 27,50 (acceptgiro €30,75) Kwartaal 77,65 (acceptgiro €30,85) Jaar €296,50 (acceptgiro 299,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 77,65 per kwartaal (na28) een doorlopend abonnement met. betaling per accept van 80,85 per kwartaal (na28) r 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf. ik neem een proefabonnement van 6 weken vc (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) |PG) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 9910 Telefoonnummer Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. RekeningnummerHandtekening De PZC gaal zorgvuldig om mei persoonsgegevens, in he' Het bloemstuk van de gemeente Schou wen-Duiveland. Foto van Hendrik Ringelbergs vader, die schaapsherder was. Zeeland telt tachtig inwoners die honderd jaar of ouder zijn. Hendrik Ringelberg uit Zierikzee is de oudste inwoner van Zee land. Hij viert vandaag zijn 105e verjaardag. Peter Oggel en Jan Jansen schreven een boek over eeuwelingen. door Comelleke Blok en Edith Ramakers Mijn vader is op tachtigjarige leef tijd overleden. Ik weet nog dat ik toen zei: '80 jaar, daar mag je niet over brommen'. Nu word ik zelf 105. Dat is toch niet te geloven?" Het is vrijdagmiddag. Hendrik Rin gelberg keuvelt gezellig met burge meester Rabelink. Ze drinken kof fie en eten appeltaart. De eeuwe- ling - kwiek als hij is - kletst hon derduit en maakt grapjes. Over de brief van de koningin bijvoor beeld. „Vorig jaar heb ik géén brief ontvangen. Dat heeft zeker met de bezuinigingen te maken", zegt Rin gelberg lachend. De oudste inwoner van Zeeland, woont nog zelfstandig, ,,'s Och tends helpen de engelen zonder vleugels me met aankleden. Ze smeren ook een boterham voor me", zegt Ringelberg. Hij bedoelt de medewerkers van Buurtzorg. „Als ik hen niet had, zou ik niet weten hoe ik verder moest." Enkele keren per week kookt hij ook nog zijn eigen maaltijd. „Prei en uien, daar hou ik van. Ik haal ook vaak haring of ongepelde gar nalen. Daar ben ik vanochtend nog om geweest." En elke dag gaat hij op pad met zijn scootmobiel. „Als het-een gladde weg is, dan zet ik het gas er vol op." In de hoek van de woonkamer staat een computer. „Die is hij op zijn 98e voor het eerst gaan gebrui ken. Hij zoekt vaak dingen op over geschiedenis", vertelt zijn dochter trots. „Hij zei: 'wat een wereld gaat er voor me open. Dat had ik veel eerder moeten doen." MIDDELBURG - Op twintig locaties in Zeeland kan zaterdag 3 novem ber worden meegedaan aan de lan delijke Natuurwerkdag. Voor de twaalfde keer kan ieder een die dat wil meedoen aan be houd en herstel van natuur en landschap; Vorig jaar deden in Zee land 912 vrijwilligers mee. Op bijna alle locaties wordt samenge werkt met de lokale natuurvereni- ging. Gereedschap meenemen hoeft niet: daarvoor zorgen de vrij- willigersgroepen of de Stichting Landschapsbeheer. Aanmelden kan via www.natuurwerkdag.nl Zeeland heeft relatief - gezien de meeste eeuwelingen van het land, blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek uit 2010. Per 100.000 inwoners waren er toen 14,6 eeuwelingen. Op dit moment zijn tachtig Zeeuwen honderd jaar of. ouder. Bijna de helft van hen - 34 men sen - wonen in Zeeuws-Vlaande ren. In de gemeente Borsele heb je de minste kans om honderd jaar te worden: daar woont op dit mo ment slechts één eeuweling. De gemeente Sluis is koploper met zestien inwoners van honderd jaar of ouder. „Zo, daar kijk ik van op", zegt Laura Vroon. Ze is medewerk ster van de stichting Welzijn West-Zeeuwsch-Vlaandercn en be trokken bij ouderenwerk. „Dat komt door de ligging, daarom wor den de mensen hier z.o oud. Dit is het mooiste plekje van Neder land." Maar ze moet erkennen dar er wel meer mooie plekjes zijn in Zee land. „Tsja, maar hier in Zeeuws- Vlaanderen is weinig stress en stress is niet goed voor je gezond heid, dat staat vast." En het ouderen- en welzijnswerk? „Dat is hier goed geregeld. Er zijn drie professionele instanties in Zeeuws-Vlaanderen en alleen in de gemeente Sluis al zijn er 15 ouderensociëteiten. Daar ontmoe ten ouderen elkaar geregeld en spe len ze koersbal, sjoelen, ze leggen een kaartje enzovoort. Daar blijf je ook jong van," Borsele 1 0,4 83v Goes 10 2,7 Hulst 10 3,6 Kapelle 3 2,4 Middelburg 5 1,0 Noord-Beveland 2 2,7 èiJ Reimerswaal 3 1,4 Schouwen-Duiveland 7 2,0 Sluis 16 6,7 Terneuzen 8 1,5 Tholen 2 0,8 Veere 4 1,8 Vlissingen 9 2,0 - Zeeland 80 2,1 Totaal aantal inwoners van 100 jaar of ouder Aantal inwoners van 100 jaar of ouder per 10000 inwoners ZIERIKZEE - Lieveheersbeestjes zijn massaal op zoek naar een plek om te overwinteren. Gisteren werden tientallen lieveheersbeestjes ge zien op verschillende plaatsen in Goes, Zierikzee en Middelburg. Volgens Arnold van Vliet, coördi nator van natuurbericht.nl en werkzaam als bioloog bij de uni versiteit van Wageningen, doet dit verschijnsel zich vaker voor in de herfst. „Zeker als het warm is. De beestjes gaan dan op zoek naar een veilige en beschutte plek voor een 'winterslaap'. Ze slaan hun vleugels uit en het is bekend dat ze dan graag bij elkaar willen krui pen." De lieveheerbeestjes (vermoede lijk de Aziatische soort) zijn twin tig jaar terug ingevoerd in Europa als bestrijders van bladluizen. Ze werden in kassen vrijgelaten en be streden de luis, maar nu blijkt dat ze ook buiten kunnen overleven. De Aziatische soort verdringt de inheemse lieveheersbeestjes en is inmiddels een plaagdier.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 2