i8|zeelar Doden gifalg kostte €750.000 Borselse app voor melden Sportclubs pakken vandalisme aan problemen blijkt succes zaterdag 20 oktober 2012 Kosten voor waterschap 'Het is zo eenvoudig, maar door dat bankje zijn er al zoveel meer ontmoetingen en gesprekken over de schoonheid van dit landschap' Marien Boonman, Jan Hendriksen en Jos van Hees (vlnr) van Stichting De Cleene Hooge steken met het trekpontje de Domburgse Watergang over. mmmwimÊ^uuiiisssamsimsmamsssisssssÊBmessssssmmiammiimmsié&i^zssssixs door Frank van Cooten door Melita Lanting ZIERIKZEE - De bestrijding van de gifalg bij Ouwerkerk kostte Water schap Scheldestromen 750.000 eu ro aan inhuur van externe deskun digheid en onderaannemers. Niet meegerekend in dit bedrag zijn de uren en materiaalkosten die de or ganisatie zelf heeft gemaakt. Het Waterschap draait alleen op voor deze extra uitgaven. In augustus kwam de giftige alg di- noflagellaat tot bloei in de kreek van Ouwerkerk. Via de spuisluis kwam de alg ook in de Ooster- schelde en bedreigde de mossel- banken. Op dat moment werd groot alarm geslagen en startte de bestrijding. Van de 750.000 euro extra kosten gaat ongeveer de helft naar bureau Arcadis, het bureau dat de kennis heeft geleverd over de bestrijding plus de aanschaf van het bestrijdingsmiddel water stofperoxide. De andere helft is gaan zitten in onderaannemers die onder meer dammetjes heb ben opgeworpen om verspreiding van de algen tegen te gaan. De twee andere partijen die bij de bestrijding van de gifalgen waren betrokken (Rijkswaterstaat en de gemeente Schouwen-Duiveland) zeggen geen andere kosten te heb ben gemaakt dan inzet van perso neel. „Dat is slecht in geld uit te drukken", zegt Edwin de Feijter van Rijkswaterstaat. „De peilboten varen toch wel, dat maakt niet veel uit." De gemeente Schouwen-Dui veland rekent de inzet van perso neel bij calamiteiten tot de" regulie re taken en heeft geen inzicht in de gebruikte ambtelijke uren. Het waterschap is een interne eva luatie gestart. Poppelaars hoopt dat die ook een oorzaak aan het licht zal brengen. Uit de evaluatie moet ook blijken of snel genoeg is gereageerd op de algenbloei. Die was al een week bekend voordat maatregelen werden genomen. HEINKENSZAND - De gratis 'app' BuitenBeter, die de gemeente Bor- sele begin deze maand heeft gelan ceerd, blijkt een succes. Uit ver schillende dorpen zijn 26 meldin gen binnengekomen over onder meer een scheve lantaarnpaal, los se stoeptegels, wortelopdruk en zwerfvuil. 23 van de 26 meldingen zijn opgelost Bij de drie niet-opge- loste meldingen zat er onder meer één van een grapjas die zijn ver stopte doucheputje doorgaf. Doel van de app, een soort pro grammaatje dat op smartphones kan worden geïnstalleerd, is om vlugger problemen met gemeente lijke objecten te signaleren en te verhelpen. Bijkomend voordeel is dat de betrokkenheid tussen ge meente en inwoners groter wordt. Zodra Buiten Beter is gedownload, kan een melding gemaakt worden van bijvoorbeeld zwerfvuil of ka potte bestrating. De eerste stap is het maken van een foto van het probleem. De GPS-plaatsbepaling zorgt ervoor dat de gemeente exact weet waar het probleem is. De melder blijft op de hoogte van de afhandeling en krijgt bericht als het probleem is opgelost. De ge meentelijke diensten worden zo meer servicegericht en de gemeen te hoopt'zo meer burgerparticipa tie te bewerkstelligen. HEINKENSZAND - Voetbalverenigin gen SV Heinkenszand en Luctor '88 gaan gezamenlijk optrekken om het vandalisme op het sportter rein in Heinkenszand aan te pak ken. SV Heinkenszand werd afgelo pen weekeinde getroffen door van dalisme en Luctor '88 was tijdens de jaarwisseling het doelwit. „En onlangs trapte ik op het par keerterrein op een stapel gebruikte injectienaalden. Daar moet echt iets aan worden gedaan", zegt voorzitter Guido den Broeder van Luctor '88. Vanwege het gezamen lijke belang vinden Den Broeder en intérimvoorzitter Thijs van Damme van SV Heinkenszand sa menwerking alleen maar logisch. Onbekenden richtten een week ge leden grove schade aan op het voetbalveld van SV Heinkenszand. Er waren 28 tribunestoeltjes afge broken. Het veld lag vol met gebro ken glas. Daders zijn nog niet ge pakt. Op het terrein van Luctor '88 werd tijdens de jaarwisseling de middenstip in brand gestoken, ging de fik in een aantal vuilnis bakken en sneuvelde een ruit. Beide verenigingen zijn het vanda lisme meer dan beu. Van Damme heeft over twee weken een ge sprek met de Borselse wethouder Ad Schenk om te praten over even tuele maatregelen. Het gaat dan bij voorbeeld om het plaatsen van hekken of cameratoezicht. Het plaatsen van een hek is zowel voor Van Damme als Den Broeder niet de eerste optie. „Het terrein mag niet op een gevangenis gaan lijken. Voetbal is een volkssport en dat moet vooral zo blijven", zegt Van Damme. „En over een hek kun je vrij eenvoudig heen klim men", vult Den Broeder aan. Camerabewaking dus. „Maar ja, we kunnen niet constant de beel den gaan bekijken. Dat kan natuur lijk wel achteraf als er iets is ge beurd. Dan zijn er wellicht men sen op te herkennen of kenteken platen in het geval van de gevon den injectienaalden", zegt Den Broeder. „Het grote voordeel van camera's is de preventieve wer king. Wellicht schrikken camera's af" Wethouder Ad Schenk zei vrij dagmiddag bereid te zijn gezamen lijk te zoeken naar een oplossing. De mannen van Stichting De Cleene Hooge

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 28