iólcult Een thriller lees je tot je omvalt ZWARTE KANT Tussenstand ZEEUWSE v: I- boekenprijs agenda zaterdag 20 oktober 2012 Drie thrillers bij kandidaten voor PZC-publieksprijs van Zeeuwse Boekenprijs Nog tot en met 9 november kan er in het kader van de Zeeuwse Boekenprijs 2012 worden gestemd voor de PZC-publieksprijs. Redacteu ren van de PZC belichten el ke zaterdag enkele kandida ten. Vandaag: Thrillers. door Aii Pankow Bij een spannende thriller is elke beschikbare mi nuut van belang voor de lezer. Je moet en zult we ten wie 'het heeft gedaan' of'hoe het afloopt'. Met andere woorden: met een goede thriller in handen lees je door totdat je omvalt: een mens moet tenslotte af en toe ook even slapen. Verrassing én geloofwaardigheid zijn belangrijke voorwaarden de spanning vast te houden. Voldoen de drie inzendingen in deze catego rie aan die criteria? Het schrijversduo Kisling Ver- huyck begint goed in Zwarte Kant. Het verhaal speelt zich afin en rond twee kastelen in de Franse Dordogne: het toegankelijke Cu- dessac en het onherbergzame Ra- meuillac. Het motorisch moment op pagina 23 trekt de lezer stevig het verhaal in: De man op bed had dun, zwart haar dat in slierten over zijn wasbleke schedel viel. Hij droeg een zwarte col- trui, zwarte jeans en witte hand schoenen. En hij was dood. De toedracht komt verrassend snel uit de doeken en dat komt de span ning niet ten goede. Gelukkig prik kelt dan nog wel de strijd tussen de twee kasteelheren tot verder le zen, evenals de duistere praktijken van zoon Louis en werkstudente Evy. Aan het einde van het boek wordt een 'prachtige dag' beloofd, maar blijft de lezer nog wel met wat vragen achter Een opvallende overeenkomst tus sen Zwarte Kant en De Put van Jan J. B. Kuipers is dat de auteurs in beide verhalen brieven gebruiken als nadere toelichting of als brugge tjes om over obstakels heen te springen. In De Put - door de auteur aange duid als 'literaire polderthriller' - draait het om particulier recher- cheur Siebe Edens. Hij onderzoekt de moord op de Zeeuwse uitgever Egbert Hogemoer. Hij doet dat in opdracht van de vader van het slachtoffer. De Groningse recher cheur reist er voor naar het hem opvallend bekende Zeeland af. In zijn zoektocht naar dader en mo tief komt Edens terecht in de strijd tussen twee occulte damesclubjes. Het is even wennen om in het ver haal te komen. De stijl van Kui pers heeft iets van 'Kijk mamma: zonder handjes'. Als je die een maal hebt opgepikt, leest De Put vrij lekker weg. Niet in de eerste plaats omdat het verhaal je bij de strot pakt, maar vooral door her kenning en cynische passages, als: Dit was Holland, wereldvermaarde natie van klompen gevuld met heroï ne, condooms met tulpenmotief en vermanend zwaaiende vingers die nog nat waren van de jongste excur sie in andermans binnenkant. Siebe Edens is geen model-speur der. Veel meer dan 'wat rond- klooien en mensen lastig vallen', doet hij niet. Al vindt hij uiteinde lijk wel de dader. In Schuld van Tupla M. (schrijvers duo Wendela de Vos en Atie Voge lenzang) wordt het verhaal verteld vanu it het perspectief van Evalien. Na een traumatische gebeurtenis besluit zij met haar man Rik en dochter Pippa te verhuizen van Amsterdam naar Zeeland. Het boek boeit zolang de nadruk ligt op de wanhopige pogingen tot rouwverwerking na de dood van het 5-jarig zoontje in het gezin. Maar rouw maakt geen thriller. Als daarvoor ook overspel, gods dienstwaanzin, vermeende pedofi lie en travestie uit de kast worden gehaald, wordt het allemaal een beetje veel en daardoor wat onge loofwaardiger. De stemming voor de PZC-pu- bliekprijs bracht in de top drie de afgelopen week geen verandering teweeg. Onderin de toptien waren er wel verschuivingen. Zo wist het Piekboek van Gerard van der Hoe ven zijn eerder ingenomen plaats in die toptien te heroveren. De stand van vrijdag 12.00 uur: 1. (1) Joyce Muilenburg: Parels van Zeeland (446 stemmen) 2. (2) Alexandra Markusse: Uit vaardig (223) 3. (3) Frans Meijaard, Reggie Co- rijn Wilma Valk: Omer Gielliet, uit het goede hout gesneden (196), 4. (7) Martini van Thiel, Jorien Brugmans en Jan J.B. Kuipers: Golven (174) 5. (4) Tijs van Bragt: Alles is in mij (170) 6. (8) Izak van Maldegem: Zeeland vanuit de lucht (144) 7. (5) Fiona Hack: Onrust in het bos (119) 8. (10) Anneke Wiltink: Overvloed (117) (-) Gerard van der Hoeven: Piekboek (117) 9. (9) Ada van Hoof: Het niet ver telde verhaal van 44 (108) 10. (6) Ernst jan Rozendaal: Hier, 20 jaarBlof (106) Voor de prijs komen alle 46 titels in aanmerking die zijn ingestuurd voor de Zeeuwse Boekenprijs. Stemmen kan tot en met 9 novem ber via www.pzc.nl/boekenprijs of met een briefkaart naar: PZC-publieksprijs Postbus 91 4330 AB Middelburg Het Piekboek van Gerard van der Hoeven keerde terug in de toptien. mui ■■■hui im 1111111 mimi iu «iWIMWIMIIMMHBMI «3 M v «aMWauigMICMIt mfflffllff Meer agendanieuws op de website van deze krant. OP PAD ZATERDAG 20 OKTOBER Arnemuiden Internationale vogeltentoonstelling Zanglust. Sporthal De Blikken, 10.00-17.00 uur Heinkenszand Gitaarshows (doorlopend). Studio Jos Rentmeester, Noordland 5, 10.00-17.00 uur Middelburg Wetenschapsdag. Thema: water, ener gie en duurzaamheid. Rondleiding langs installaties kunst- en architectuurmanifestatie Faqade 2012 o.l.v. Nico Out (kunstcriticus PZC). Vertrek: CBK Zeeland, Balans 17,11.00 uur Oostburg Oktoberfest, met muziek van de origi nele Anton aus Tirol samen met Harry's Partyband. Sportvelden, 20.00 uur Zierikzee Open dag in gemeentearchief. Lezing over landleven en boerenbedrijf, film over Nieuwekerkerk. Van 10 tot 16 uur. ZONDAG 21 OKTOBER Burgh-Haamstede Herfstwandeling Natuurmonumenten in Slotbos en Zeepeduinen. Vertrek 10.00 uur vanaf toegangshek Slot Haam stede. Ellewoutsdijk Oecumenische bijeenkomst met Nel Roggeband enensemble Trequartone. Kerkje van Ellesdiek, 14.30 uur Vlissingen Bingomiddag, Majoraat, 13.30 -16.00 uur. PODIUM ZATERDAG 20 OKTOBER Brouwershaven Jaaruitvoering Muziekvereniging Apol lo. Tonnenmagazijn, 19.30 uur. Domburg Erwin Nyhoff (The Voice Of Holland) treedt op. De Parel, 20.15 uur Goes 'Circus Santa Sangre' door Plan D. Voorstelling in het kader van Dansweek Zeeland. Sportpunt Zeeland, 15.00 uur Optreden Big Jeezus Truck en The Baldrick Brothers. 't Beest, 20.30 uur (zaal open) Graauw Oktoberfest Stichting Graauwrock, Tent op voetbalveld W Graauw, 20.00 uur. Noordgouwe Concert Duo Amsterdam. Driekoningenkerk, 20.00 uur. Middelburg Piepschuim met het muzikale theater programma '"In veel té strakke broeken', 't Spiegeltheater, 20.00 uur Het Middelburgs Theater speelt 'Fami lie' van Maria Goos. Minitheater, 20.30 uur Stand van Zaken, ditmaal in het teken van indiebands. Met: I Could Float Here Forever, Zerah John The Great Escape en Steady New Sounds. De Spot, 21.00 uur (zaal open) Optreden zangeres Rosalie Vermeulen, Café De Geere, 22.00 uur. Nieuw- en Sint Joosland Singer-songwriter Michael de Jong. De Wegwijzer, 20.30 uur Oost-Souburg Concert Vocaal Ensemble Trigon, met Liederen van licht en troost. Gregoriaans en Moderne Devotie in de Lage Landen 1350-1550. Ook met workshop (om 14.30 uur). Historische kerk, 20.00 uur Renesse Concert band Say Keys in bar De Stulp. Aanvang 22.00 uur. Rilland Micheline van Hautum Erwin van Lig- ten (gitaar( met theaterconcert Crème de la crème. Luctor et Emergo, 20.00 uur Terneuzen Strictly Vinyl Edition waarbij enkel vi nyl LP's, EP's en singles worden gedraaid, De Pit, 15.00- 19.00 uur Slotconcert Festival van Zeeuw- sch-Vlaanderen door Het Brabants Or kest. Scheldetheater, 20.00 uur Optreden Jon Amor Blues Band. Porgy en Bess, 21.30 uur Vlissingen Orgelconcert Ruben Roggeveen. Sint Jacobskerk, 19.30 uur Singer-songwriter Gren Bartley, Strandpaviljoen Panta Rhei, 21.00 uur Reggaenight, met Joggo the Revolu tion Warriors. De Piek, 22.00 uur Zaamslag Theatergroep Mooi Weer met 'Waar blijft de tijd?' Podium van Zaamslag, 20.00 uur Zierikzee Concert Rotterdams funk/rocktrioStöma en Kaviaar (muziek beeld). Brogum, 21.30 uur ZONDAG 21 OKTOBER Middelburg Los Habaneras - Soulful Latin House, Café 't Schuttershof, 17.00 uur Terneuzen Jazzconcert van de uit Kameroen af komstige Ntjam Rosie. Porgy en Bess, 15.00 uur Iron Maiden-tribute Paul di'Anno Up the Irons (UK/NL). Supports: Nuclear Sus hi, Cadela Maldita, Ynfamia, Stagewar en Tellurion. De Pit, 15.00 uur Vlissingen Zeemansliederen van De Dekzwab- bers. Ter Reede, 14.30 uur KISLING VERHÜYCK ROHAN 40 JAAR OE PIEK IN VLISSINGEN 1970-2010

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 16