Goed opletten, voor je het weet druk je te laat 281 zeeland Oplossing kassengebied Westdorpe nog ver weg De Zeeuw beloond voor 35 jaar Schelpenmuseum regioagenda door René Hoonhorst zaamslag - „Vriendelijk bedankt en Hare Majesteit ook", zei Gerrit de Zeeuw vrijdagmiddag nadat de Temeuzense burgemeester Jan Lo- nink hem de versierselen opspeld de die horen bij het lidmaatschap van de Orde van Oranje-Nassau. De Zeeuw was al van de schrik be komen toen hij de koninklijke on derscheiding kreeg. Even daarvoor was de morgen'85 jaar wordende museumbeheerder hogelijk ver baasd over al het volk dat op een 'doordeweekse vrijdagmiddag' het Schelpenmuseum binnenstapte. Maar toen er allengs ook allerlei nazaten en vervolgens de burge meester het museum in Zaamslag binnenstapten, was de frank wel gevallen. Hoewel De Zeeuw veel vaker met eerbewijzen is overla den, was hij blij met de koninklij ke zegen over zijn inspanningen. Burgemeester Lonink had eerder opgesomd waarom de onderschei ding De Zeeuw meer dan toe- susHSHaera»! door Harmen van der Werf WESTDORPE - Een oplossing voor het conflict dat is ontstaan over de ontwikkeling van een deel van het kassengebied bij Westdorpe, lijkt nog ver weg. Bio Glas Terneuzen, ontwikkelaar van de Smitsschorre- polder, verkreeg 20 september op eigen verzoek uitstel van betaling, nadat het havenschap Zeeland Sea ports het faillissement van het be drijf had aangevraagd vanwege be talingsachterstanden Jan van der Hel, bewindvoerder van Bio Glas Terneuzen, heeft in middels aardig in beeld gekregen hoe groot de financiële verplichtin gen zijn van Bio Glas Terneuzen richting Zeeland Seaports. Die be dragen volgens hem 'afgerond' vijf miljoen euro. Bio Glas heeft wel al le gronden van het havenschap in de Smitsschorrepolder overgeno men, maar heeft nog niet alles be taald, verklaart Van der Hel de for se schuld. Bio Glas Terneuzen staat ook in het krijt bij de Rabobank, die de hypotheek verstrekte voor de aan koop van de gronden. Van der Hel spreekt van een bedrag van twaalf miljoen euro. „Het gaat om heel veel geld", erkent de bewindvoer- Gerrit de Zeeuw krijgt een koninklijk lintje opgespeld, foto Mark Neeiemans kwam. Niet alleen drijft hij in zijn eentje al 35 jaar een uniek mu seum, hij is ook een onuitputtelij ke vraagbaak voor eenieder die iets van de dorpsgeschiedenis van Zaamslag wil weten. Het Schelpen museum was bedoeld om de schel pen die De Zeeuw destijds al drie decennia verzamelde onderdak te brengen, maar intussen zijn er in het museum ook allerlei opgra vingsvondsten uit Zaamslag en de wijde omtrek te bewonderen. Dat de tentoongestelde fossielen en ar tefacten bijzonder zijn, benadruk te Lonink, bewijst ook het oordeel van deskundigen: die rangschik ken de verzameling in het Schel penmuseum onder de veertig meest bijzondere privé-collecties in Nederland. De Zeeuw is blij dat zijn verzamel woede in inventarisaties worden gewaardeerd. De koninklijke on derscheiding is voor hem geen aan leiding om de deuren van het mu seum te sluiten. Resoluut: „Op naar het 40-jarig jubileum." der, „maar daar staan ook zekerhe den tegenover." Van der Hel doelt op de gronden in de Smitsschorre polder waarvan nog slechts een be perkt gedeelte is uitgegeven aan welgeteld drie glastuinbouwbedrij ven plus het voorlichtings- en op leidingscentrum van sociale werk voorziening Dethon. Eén van drie kassenbedrijven is to- matenkwekerij Tomaholic waar van Bio Glas Terneuzen aandeel houder is. Valt de projectontwikke laar echt om, dan is het de vraag wat er met Tomaholic gebeurt. Van der Hel wil in elk geval alles op alles zetten om de tomatenkwe- kerij overeind te houden. „Ik zoek een totaal-oplossing", verklaart hij zijn inzet. De situatie is ingewikkeld, heeft Van der Hel ondervonden. „Vele belangen spelen mee, ook van de leverancier van warmte en CO2 - WarmC02 - waarvan Zeeland Sea ports hoofdaandeelhouder is." Zee land Seaports heeft eerder aangege ven van Bio Glas af te willen, om dat het bedrijf te weinig zou doen om het gebied te ontwikkelen. „De markt zit ook al jaren tegen", nuanceert Van der Hel dit beeld. Het kan volgens hem 'nog alle kan ten op met Bio Glas'. In de rubriek De dag van... staat elke zaterdag een dag uit het leven van een meer of minder bekende Zeeuws-Vlaming centraal. Vandaag de dag van vishan delaar Mark Merk uit Bres- kens. Opeens klinkt er 'blup, blup' in het lokaal. Het kan niet van die dui zenden vissen komen, die iets verderop in de vismijn lig gen. Die hebben immers allemaal het loodje gelegd, toen de Bres- kens 43 hen opviste. Nee, het komt uit een broekzak van een vishandelaar. De man rea geert niet op zijn toepasselijke sms-ringtone. Tijdens de veiling drukt hij maar op één knopje; het knopje dat nodig is om bij de mijn- meester aan te geven dat hij voor een bepaalde prijs een aantal kilo's kabeljauw, schol of tong wil. Even later rinkelt ook de telefoon van Bressiaander Mark Merk (45). Ook hij laat zijn telefoon ongemoeid. Het is donderdag, Marks vaste vei lingdag. Hij doet vandaag met zijn kraam geen weekmarkt aan, maar het is allerminst een rustdag. In de ochtenduren heeft hij de kar schoongespoten, de voorraad 'im- portvis' (denk aan paling, zalm, gamba's en langoustines) op orde gebracht en een fax van de Zeeuw se Visveiling bestudeerd. Daarop staat aangegeven hoeveel en wat voor vis kotter BR43 na zes dagen op zee heeft meegebracht. De vis handelaren kunnen 's middags bie den op drie ton tong, acht ton schol, een ton tarbot, 1,5 ton rog en een hele zwik bijvangst. Daar bij moet je onder meer denken aan gladde haaien, zandhaaien, krabbenpoten, zonnevissen en al wat nog meer 'per ongeluk' in de Meer agendanieuws op de website van deze krant. p. ZATERDAG 20 OKTOBER AXEL - De Halle, 19.00 uur: Korendagen, met jeugd- en kinderkoor Kluizen en St. David's Minstrels; CLINGE - Café de Troubadour, 13.30 uur: Kaarten; GRAAUW - Feesttent sportveld, 20.00 uur: Oktoberfest; GROEDE - Dorpscentrum 't Torentje, 11.00- 16.00 uur: Hobbymarkt; HEIKANT - Café Du Commerce, 14.00 uur: Kaarten; HULST - Den Dullaert, 10.00-18.00 uur: Bouwbeurs; Blaauwe Hoeve, 14.00 uur: Optreden Musi- canto; KAPELLEBRUG - Van Hoogendorplaan, 14.00 uur: Excursie natuurgebied Clinge; KLOOSTERZANDE - Rozenhof, 10.00- 16.00 uur: Fancy fair Rode Kruis; KOEWACHT - De Vlaschaard, 20.00 uur: Dansavond; NIEUW NAMEN - De Kouter, 13.00 uur: Vogelexpositie de Nachtegaal; NIEUWVLIET - Boerenhoeve, 13.00 uur: Adventure sportmiddag; door Raymond de Frel netten is terechtgekomen. De com plete vangst is al op soorten en ma ten gesorteerd; maat 1 staat voor 'mega', maatje 5 voor de kleinste visjes. Mark heeft vlak voor de veiling de vangst in een kleine tien minuten geïnspecteerd. Dat gaat volgens een vast ritueel. Je tilt eens een tongetje op, tikt eens op een krab („Als-ie dof klinkt, zit-ie vol vlees. ZO niet, dan zit er vooral water in") en schudt een concurrent de hand. Daarna schuifje aan een ta feltje voor de mijnklok. Het is druk; er zijn nog tien ande re kopers. En via internet doen er op afstand nog een paar bande laren mee. Kopje koffie erbij en het spelletje kan beginnen. „Kom, we gaan weer eens een gokje wa gen", grapt Mark. „De prijs begint hoog, maar zakt steeds. Het is zaak op het juiste moment toe te slaan", legt hij uit. „Je moet goed opletten, want voor je het weet druk je te laat. Als kleine onderne mer is het zaak om altijd net iets eerder op de knop te drukken dan een groothandel. Die kan natuur lijk veel grotere partijen opkopen. Daar kan ik niet tegenop. Ik koop daarom kleinere hoeveelheden te gen een iets hogere prijs. Waar om? Als ik later vis tekort heb, moet ik het weer bij diezelfde groothandel halen. En dan is de zelfde vis logischerwijs weer duur der." Handelen in vis is Mark met de paplepel ingegoten. Vader Sjaak steekt af en toe nog een handje toe, maar sinds 1999 staat Mark op eigen benen. Opvolging is er niet, vreest hij. Zijn vrouw heeft twee dochters. „Ik weet natuurlijk niet of zij later met jongens thuisko men, die iets met de visserij heb ben. Maar over het algemeen wordt het steeds lastiger om men sen te vinden. Ik snap het ook wel; werken in een viskraam schrikt af Het is nat, het stinkt en je maakt lange dagen. Veel men sen denken dat mijn dag er op zit als ik om vier uur mijn kraam sluit. Dat is dus niet zo, zeker niet als je met versproducten werkt. De passie moet diep zitten om het te kunnen volhouden." Zijn gedrevenheid was begin dit jaar even zijn valkuil. „In korte tijd stopten drie medewerkers. Daar door draaide ik op een gegeven moment honderd werkuren per week. Dat was teveel van het goe de. Ik dwing mij nu om soms een weekje vrij te nemen. Dan maar even geen verkoop." De mijnmeester last een korte pauze in. In een mumjvan tijd is het lokaal leeg; de handelaren scharrelen al vast bij elkaar dat wat ze al hebben 'binnengehengeld'. Ook onderling worden er nog wat zaken gedaan. Heeft de ene handelaar wat rode poon teveel, dan verpatst hij wat kilootjës aan een ander. „Uiteinde lijk help je elkaar dus ook weer." Na het tweede bedrijf heeft Mark zo ongeveer wat hij hebben wil, in clusief een paar kistjes bijvangst. „Die zet ik op mijn lijstje altijd on der kopje 'rare vis'. Maar er is nog veel gekkere vis, hoor! Dat houdba re spul uit Azië, pangasius bijvoor beeld. Ik heb het wel, omdat er vraag naar is. Maar eigenlijk ver koop je het liever niet. Je hoopt toch altijd dat de kwaliteit het wint van de kwantiteit. Wie meent aan een viskraam 'verse pangasius' te krijgen, is toch echt een beetje naïef Het is vanuit Azië ver zwemmen, hoor!" Mark Merk scharrelt de vis bij el kaar, die hij even daarvoor in de vis mijn in Breskens heeft 'binnengehen geld'. foto Peter Nicolai OOSTBURG - The Lane, 22.00 uur: Rock 'n roll Metalnight; Raadhuisplein, 10.00-16.00 uur: Fluitketel curling (ludieke actie ondernemersver.); OSSENISSE - Hof ter Nesse, 19.30 uur: Kaarten; SAS VAN GENT - De Speye, 20.00 uur: Blijspel 'Niet pluis op de buis' door Siesa; SCHOONDIJKE - Korenmolen, 11.00 uur: Rondleiding; SPUI - De Drie Gehughten, 20.00 uur: Open huis; TERHOLE - Gerardus Majella kerk, 19.30 uur: Concert fanfare Excelsior met cover band Tricity; TERNEUZEN - De Veste, 9.00 uur: Koers- bal, biljarten; Portaal van Vlaanderen, 13.30 uur: Rondlei ding; De Kameleon, 10.00-13.00 uur: Rommel markt; Scheldetheater, 20.00 uur Slot festival van Zeeuwsch-Vlaanderen, Brabants orkest; De Hoeve, 14.00 uur: Kaarten; Schuttersterrein, 14.30 uur: Schieting op staande wip; Porgy Bess, 21.30 uur: Jon Amor Blues band; ZAAMSLAG - Het Podium, 20.00 uur: Theatergroep 'Mooi weer' met 'Waar blijft de tijd'; ZONDAG 21 OKTOBER 2012 AXEL - De Halle, 15.00 uur: Korendagen, met The Dow Singers en EnCORe; Schuttersterrein, 14.30 uur: Schieting op staande wip; CADZAND - Sportcentrum, 8.00-11.00 uur: Vertrek bevrijdingswandeltocht naar Breskens over 5, 7,5 en 30 kilometer; HOEK - Restaurant De Braakman, 10.00 uur: Vleeskaarting; VW kantoor, 14.30 uur: Torenbeklimming basiliek; 15.30 uur: ZomerVestingWande- ling; De Lieve, 14.30 uur: Uit op zondag; Den Dullaert, 10-18 uur: Bouwbeurs; Parking Reynaertland, 9.30 uur: Natuurex- cursie bossen van de Zoete Vaart; LAMSWAARDE - Café de Koning, 14.00 uur: Kaarten; NIEUW NAMEN - De Kauter, 9.00 uur: Vo- gelbeurs en -expositie de Nachtegaal; SAS VAN GENT - De Speye, 14.00 uur: Blijspel 'Niet pluis op de buis'door Siesa; SINT ANNA TER MUIDEN - Hervormde kerk, 15.00 uur: Poëzie en muziek; TERNEUZEN - Porgy Bess, 15.00 uur: Zangeres Ntjam Rosie; De Pit, 15.00 uur: Diverse optredens; IJZENDIJKE - Brasserie Petit Paris, 14.00 uur: Kaarten;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 136