301 Iceland DAGBOEK De goeie ouwe tied. Zeeland J Donderdag 10 oktober 2012 Vrijdag Zaterdag zaterdag 20 oktober 2012 bin! De kranten staen d'r vol van en stad en durp ore 'getroffe' den de, vö joe gevoel, gewetenloze lui, die moedwillig toeslae. Je bin ver plicht j'n argeloos gedrag bie te stellen tot een aoltied op je hoede weze. Toch bin d'r ook noe nog mensen, die een kinderlijk vertrouwen blu- ve ouwe in de mensheid. Me wae- re pas op een fietstocht langs de wereldberoemde meulens van Kin- door Frans van der Heijde Soms kan 'k nog wè es trugverlan- ge nè de tied, dao je je fiets nie op slot oefde te zetten, je schuurtje ge woon openbleef as je een middeg nè 't strange hieng en je porteme- nee nog losjes in je kontzak zat. Trug nè de tied, dao je alleen, in 't doenker op zaeterdagaeven, deu 'd'n oek' ree as joen zowel as as meisje. Toen ao je 's aevens de deu- re nog opendee as t'r een onbeken de persoon anbelde 't Is een vreemdeling zeker, die verdwaeld is zeker...). Je docht nog nie an kwaeie opzet as iemand je nodig ao om de weg te wiezen of as iemand je vriende lijk voorstelde een eindje mee te gaen, in d'n auto of op de brom mer. Je sloeg j'n aerm nog argeloos om de schouwer van een kind en vroeg nog beleefd an een groepje opgeschote huus of ze an de kant wilde hae. De vervelende dingen; inbraeken, mishandelingen, anrande of erre- ger gebeurde ier nie, oogstens vère weg in een hröte stad of in een an der land. Die tied is vöbie, ik dienke vögoed, wan 'het kwaed' slae noe overal in as een bom. Je kan gerust trug gae nè ruus ao je 't gevoel eit da de achterdeure of't bovenraem nog open is, of ao je je fiets onbe heerd ei achtergelaete. Je kan nie mand mi verder vertrouwe dan dao 'm ziet en je moe j'n arte vast- ouwe as je (klein-)huus op stap derdiek. Een anraoier en ik ebbe gezie da ze overal dit werelderf goed kenne. Een joeng Japans meisje vroeg ons een foto te nemen van eur, op een bruggetje, mee wè vuuftien meu lens op d'achtergrond. Ik docht hliek trug an die keer in Zuud-Tur- kije, in Side, wi me, mee meerdere mensen op de resten van een Ro meins durp liepe. Een Turkse man bood een echtpaer an een foto van ulder te nemen. Ze haeve d'r came ra af, mè toen wou die vent eest geld zie vö 't nemen van een 'plae- tje' eerder krehe ze d'r toestel nie trug..! Dit meisje, ik schatte ze op zö'n 25 jaer, haf ons d'r diere 'Nikon' en poseerde mee een verlege lachje. Ik kon 't toch nie laete om ze even uut te oren. Ze was alleên op vakantie en dee Europa an..! Eest een weke in Londen, dinae vuuf daehen in Parijs ('Palis', zei ze vertederend!) en vö 'Olland' trok ze twi daelien uut.! Jae, ze vond het toch wè een bitje gevaer- lijk ('dangelous'), mè je moest de mensen toch mè een bitje bluve vertrouwe. Gewaepend mee d'r fo totoestel liep ze verder..! Een paer daehen laeter maekte ik nog zö iemand mee, iemand die onvorwaerdelijk hloofde in ieders goeie wil. Het was een ouwe man, die achter de rollator de bakkerswinkel bin nenkwam, net vö mien. Ie moest brood ebbe en eên bolus(...). Bie 't afrekenen gaf'n z'n pasje an 't meisje dat ielp en ie zei: „Ik wille hraog pinne, ier is m'n pasje. Ik vinde't in de winkel zö moeilijk om te pinnen. Wil jie dat vö mien doe...? M'n nummer is: twee, ach- te, zesse, viere." of zöies....) Een êle rij wachtende klanten was er getuhe van..! Twi zukke momenten in eên we ke. Ik docht: „Eigenlijk kan dit, jammer genoeg, nie mi. Di bluve toch aoltied nog mensen mee een rostvast vertrouwen in 't goeie. Het zou geweldig weze as ik te pes simistisch was. Mè dat betwufel ik..! fZt Kijk voor het laatste nieuws ook op: www.pzc.nl SSOSfSSfXXmtXHK sweetdeal.nl DEAL VAN DE OAG Dineren op een unieke locatie in hartje Vüssingen! Geniet samen van een 'menu van de week' bij Brasserie Evertsen. Iedere week een ander, speciaal 3-gangenmenu. Liliane Schoone is FNV-be- stuurder. Ze zet zich in voor behoud van de werkgelegen heid bij Thermphos. Afgelo pen week hield ze een dag boek bij. Vanmorgen om 06.45 uur opge staan. Potje thee zetten. De kop pen snellen van de PZC en de mail doornemen. Goed nieuws. Henk v.d. Kolk, voorzitter van FNV Bondgenoten, komt morgen ook naar Den Haag. Hij is niet al leen belangstellend, maar zal zich ook persoonlijk inzetten als dat kan helpen. Daarna uitgebreid con tact met Omroep Zeeland. Overleg met het ministerie over het pro gramma voor morgen. Overleg met de collega's van voorlichting over persbericht en de collega's die voor de koffie en thee zorgen. Voorts controleren of de gemeente Den Haag/politie de vergunning verleend heeft. Tot slot uiteraard overleg met de kaderleden bij Thermphos. Zonder hen ben ik nergens! 's Middags naar Sabic IP voor overleg over de pensioenrege ling. Die is voor het bedrijf te duur en moet goedkoper. Daar denken de werknemers anders over! Nog voor de wekker afging, opge staan. Vandaag met de werk nemers/vakbondsleden bij Therm phos naar Den Haag op bezoek bij Minister Verhagen. Op tijd bij het bedrijf zijn voor overleg met de ka derleden Ewout, Ed, Ronald en Peter. Zij hebben alles goed georga niseerd. Taakverdeling is gemaakt. Ordedienst afgesproken. De bus sen staan klaar. De plm. 160 werk nemers krijgen instructies. Pro viand voor onderweg is verzorgd. En niet te vergeten: de Zeeuwse vlag gaat mee. Petje af! De reis kan beginnen. In Den Haag staat de politie ons op het Malieveld op te wachten. Op het ministerie word ik opge wacht door de Adviseur Externe Optredens minister Verhagen. Met zo'n functie kan je thuiskomen! Aardige man. Als de minister komt, wordt hij met applaus begroet. Ik nodig hem uit op het podium te komen. Ewout Sichterman, voorzitter van de OR, leest daadkrachtig een peti tie voor en biedt die namens de werknemers aan. Kort gezegd komt het er op neer dat vakbon den en OR de minister vragen al les uit de kast te halen om het be drijf en de werkgelegenheid voor Zeeland te redden. De Minister zegt toe dat hij zich voor meer dan 100% zal inzetten voor het bedrijf, de werkgelegenheid en Zeeland. Mooie woorden. Wat dat concreet gaat betekenen weet ik niet. Maar wat ik wel weet is dat we iedere steun hard kun nen gebruiken. Dus ook deze steun. 's Avonds contact gehad met onze lobbyist in Brussel bij het Euro pees Parlement. Dat wordt de 3e stap om de werkgelegenheid voor de mensen bij Thermphos .perspec tief te bieden. Moet terugdenken aan gisteren. Sommige werknemers putten hoop uit de woorden van Verha gen. Andere werknemers zijn toch somber gestemd. Vooral de werk nemers van wie de man en vrouw bij Thermphos werken voelen zich in hun inkomen bedreigd. Ook wel begrijpelijk. Op het bedrijf met de kaderleden napraten over de aanbieding van de petitie. Tegenvaller was dat er vanuit de Kamerleden weinig be langstelling was. Maar Albert de Vries, ons nieuwe Tweede Kamer lid, was er wel. Voorts bespreken we wat de volgende stap moet zijn: Brussel? Jazeker! Ik ga komen de dagen aan de slag om dat te or ganiseren. FNV Bondgenoten heeft een lobbyist in Brussel die mij en de kaderleden helpt bij het leggen van contacten en ondersteu ning biedt. Het voordeel van een sterke vakbond. Kort overleg met Rob de Ruiter (directeur Thermphos, red.). Uiter aard wil ik wel geïnformeerd blij ven over de stand van zaken. Snel naar fysiotherapeut. Een paar maanden geleden mijn bovenarm gebroken. De fysiotherapeut moet er voor zorgen dat ik er snel weer net zoveel mee kan doen als voor de breuk. Op eigen kracht gaat me dat niet lukken. In de middag voor een weekendbe- zoek naar vrienden in Stompeto- ren. Even iets anders. Onderweg veel, ja erg veel file. Dan besef je weer hoe rustig het is in Zeeland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 130