Dow Benelux heeft oog voor natuur 'Sommige dromen moet je waarmaken' Nog geen oplossing kassen Westdorpe 281 it an Vlissingse berm ligt bezaaid met zwerfafval r V?'' l JPr ir £|jj[ jffÉöLs[/{ Natuur voelt zaterdag 20 oktober 2012 door Harmen van der Werf WESTDORPE - Een oplossing voor het conflict dat is ontstaan over de ontwikkeling van een deel van het kassengebied bij Westdorpe, lijkt nog ver weg. Bio Glas Terneuzen, ontwikkelaar van de Smitsschorre- polder, verkreeg 20 september op eigen verzoek uitstel van betaling, nadat het havenschap Zeeland Sea ports het faillissement van het be drijf had aangevraagd vanwege be talingsachterstanden. Jan van der Hel, bewindvoerder van Bio Glas Terneuzen, heeft in middels aardig in beeld gekregen hoe groot de financiële verplichtin gen van Bio Glas Terneuzen rich ting Zeeland Seaports zijn. Die be dragen volgens hem 'afgerond' vijf miljoen euro. Bio Glas heeft wel al le gronden van het havenschap in de Smitsschorrepolder overgeno men, maar heeft nog niet alles be taald, verklaart Van der Hel de for se schuld. Bio Glas ontwikkelde het kassengebied in de Smitsschor repolder, langs het kanaal van Gent naar Terneuzen, ten noor den van Westdorpe. Bio Glas Terneuzen staat ook in het krijt bij de Rabobank, die de hypotheek verstrekte voor de aan koop van de gronden. Van der Hel spreekt van een bedrag van twaalf' VLISSINGEN - De berm van de Nieu we Vlissingseweg ligt, ter hoogte van Baskensburg in Vlissingen, al weken en tientallen meters lang bezaaid met zwerfafval. En het ziet ernaar uit dat dit zo blijft, aan gezien de provincie, die eigenaar is van de weg, volgens de afdeling be heer door bezuinigingen geen geld meer heeft om het opruimwerk aan Orionis uit te besteden. „De hoeveelheden zwerfafval langs de Nieuwe Vlissingseweg zijn ons be kend. Onze kantonnier had het zelf ook geconstateerd. Het is ech ter zijn taak niet om het öp te rui men. Hij rijdt alleen maar rond. Het afval waait de berm in vanaf de parkeerplaats van de Albert Heijn, waar de mensen alles laten slingeren. Het lijkt of het steeds er ger wordt. Maar wij kunnen er nu niets aan doen, omdat wij ons bud get hebben moeten inleveren." Een provinciewoordvoerder ont kent dit overigens. „In het voorjaar maken wij altijd een grote opruim- ronde, maar na de laatste maai- beurt doen we dat nog maar mini maal. Tenzij er klachten zijn", stelt Swiers. De gemeente Vlissingen gaat om opheldering vragen. 'Waar styreenfabrieken afval loosden, zuiveren wilgen nu de bodem door vuil grondwater naar boven te trekken' Cees van Houwelingen miljoen euro. „Het gaat om heel veel geld", erkent de bewindvoer der, „maar daar staan ook zekerhe den tegenover." Van der Hel doelt op de gronden in de Smitsschorre polder waarvan nog slechts een be perkt gedeelte is uitgegeven aan welgeteld drie glastuinbouwbedrij ven plus het voorlichtings- en op leidingscentrum van sociale werk voorziening Dethon. Eén van drie kassenbedrijven is to- matenkwekerij Tomaholic waar van Bio Glas Terneuzen aandeel houder is. Valt de projectontwikke laar echt om, dan is het de vraag wat er met Tomaholic gebeurt. Van der Hel wil in elk geval alles op alles zetten om de tomatenkwe- kerij overeind te houden. „Ik zoek een totaal-oplossing", verklaart hij zijn inzet. De situatie is ingewikkeld, heeft Van der Hel ondervonden. „Vele belangen spelen mee, ook van de leverancier van warmte en CO2 - \VarmCO2 - waarvan Zeeland Sea ports hoofdaandeelhouder is." Het havenschap Zeeland Seaports heeft eerder aangegeven van Bio Glas af te willen, omdat het bedrijf te weinig zou doen om het gebied te ontwikkelen. „De markt zit ook al jaren tegen", nuanceert Van der Hel dit beeld. Het kan volgens hem 'nog alle kanten op met Bio Glas'. De bedrijfsterreinen van Dow zijn 'omsingeld' door natuur. De Westerschelde (Natura 2000-ge- bied), het Paulinaschor, diverse kreken en de bossen van Braak man-Noord zijn directe buren. En daarmee wil Dow in goed na buurschap leven. door René Hoonhorst Duurzaamheid en na tuur. Het zijn geen be grippen die direct op borrelen bij mensen als ze aan Dow Benelux denken. Maar de Terneuzense chemiegigant heeft een sterke band met zijn om geving. En die omgeving bestaat grotendeels uit natuur, natuur die duurzaam beheerd moet worden om haar te conserveren. Cees van Houwelingen benadruk te onlangs nog tijdens een sympo sium over biodiversiteit dat mede werkers van Dow, onder wie hij zelf, vaak ook natuurliefhebbers zijn. De 'operator regulatory affai rs', de man die de ontwikkelingen in de wetgeving met invloed op be drijfsactiviteiten van Dow bij houdt, betoogt dat het bedrijf er al les aan doet om zo milieubewust mogelijk te produceren. Niet al leen om aan de wettelijke eisen te voldoen, maar ook omdat een groot aantal Dow-medewerkers zich bewust is van zijn omgeving. Van het midden van de jaren ne gentig tot 2005 liep Dow vaak voorop. Voor een wet was gewij zigd, voldeed het bedrijf al aan de eisen. Maar na 2005 gaan de wette lijke ontwikkelingen in Europa - en zeker in Nederland - nog wel eens sneller dan binnen Dow. Dat ligt gedeeltelijk aan overnames van het moederbedrijf. Van Hou welingen: „We wilden de bedrij ven die we overnamen eerst op hetzelfde duurzaamheids- en mi lieuniveau brengen als onze eigen fabrieken. Daarnaast lopen we door economische omstandighe den van de crisis ook eerder tegen financiële grenzen aan." Dow verdiepte zich vervolgens als nog grondig in de wet- en regelge ving. „We worden omgeven door natuur, dus voelen we ons daartoe verplicht" Het bedrijf werd daar toe ook deels gedwongen door de 'kwestie kamsalamander'. De aan wezigheid van het diertje in het buitengebied van Axel leidde tot vertraging van de bouw van een pompstation. „Dat heeft ons ge leerd dat we ons vroegtijdig op de hoogte moeten stellen van de si tuatie ter plaatse als we ergens in willen investeren. We willen van tevoren altijd precies weten waar we mee te maken hebben, zodat we kunnen inschatten aan welke eisen we moeten voldoen", legt Van Houwelingen uit. Dow werkte de laatste jaren hard aan het terugdringen van de uit stoot van diverse emissies. Zo is het bedrijf jaren bezig geweest - evenals Broomchemie - om de uit stoot van de broomhoudende vlamvertrager HBCD te reduceren. „Dat was moeilijk omdat de con centraties al erg laag waren. Boven dien werd net gedaan of alle neer slag in de Westerschelde terecht komt, wat wij bestrijden. Maar in plaats daarvan hebben we gekozen voor de ontwikkeling van een nieuwe vlamvertrager." Tussen de vele fabrieken ver wacht je niet veel natuur. Maar bij Dow Benelux we ten ze dat heel veel planten en die ren zich senang voelen in de buurt van bedrijvigheid. Een koppel slechtvalken nestelt al jaren op een hoge fabriekstoren, oeverzwaluwen vonden een onder komen in een wal op de Mossel- banken en ook reeën verpozen - bewijzen sporen - regelmatig op de omheinde terreinen van de Mosselbanken. „En dan heb ik het nog niet over de veie vossen, veld- door Ali Pankow Sommige dromen moet je waarmaken, vindt Lu do Vlaander. Hij is eigenaar van eetcafé Het Wapen van Zeeland en aangrenzend rock- café Het Lub in Renesse. Hoe druk zijn leven als horeca-ondernemer ook is, hij maakt daarin óok heel bewust tijd vrij voor muziek. Hij deelt zijn passie daarvoor ook graag met anderen. Verraste Vlaan der vorig jaar door gitaarvirtuoos Al Di Meola naar Renesse te- ha len, dit jaar laat hij op zaterdag 3 november de wereldberoemde bas sist Marcus Miller optreden in het plaatselijke dorpshuis. Tijdens het concert van Al Di Meo la stak er bij Renesser onderne mers als Leo van Vliet (Zeeuwse Stromen) en Martin Krijger (Krij ger Molenaars) al een soort dorps- trots de kop op. Zo'n exclusief op treden zette Renesse mooi op de kaart en bleek buiten de expliciete muziekkenners nog wel wat extra bezoekers te trekken. Dus als Ludo Vlaander nou weer eens een leuk ideetje had dan kon hij wel bij hen aankloppen om de organisatie en het financiële risico door twee paar schouders meer te laten dra gen. „Dat was mooi om te weten natuurlijk. Bovendien heeft Leo van Vliet veel ervaring opgedaan met grote manifestaties door zijn betrokkenheid bij Concert at Sea, maar na Al Di Meola heb ik even afstand afgenomen", zegt Vlaan der. Hij beseft echter ook wel dat meer dere doelen in Renesse gediend kunnen worden met het contracte ren van beroemdheden die norma liter alleen in zalen als Paradiso in Amsterdam, het Paard van Troje in Den Haag of in 013 in Tilburg optreden. In mei begon het weer bij hem te kriebelen en bedacht hij dat het best mooi zou zijn als Marcus Mil ler hier zou komen optreden. „Nog een tikje mooier wellicht dan Al Di Meola, want Miller ver keert volgens mij nu echt op zijn artistieke top. Als het een popcon cert zou zijn, zou je het kunnen vergelijken met een optreden van bijvoorbeeld U2", zegt Vlaander. Hij moet erkennen dat de onder handelingen met impressario Ber nard Dulau en met Mojo Concerts behoorlijk wat inspanningen verg den. Bundeling van krachten met Van Vliet en Krijger binnen de nieuw opgerichte stichting Renes se in Concert is hem dan ook zeer welkom. „Het concert van vorig jaar heeft me wel wat geld gekost. Ik hoef er ook niet aan te verdie nen, maar ik zou wel graag quitte spelen", zegt de initiatiefnemer. Hij erkent dat er dan nog wel wat meer kaarten verkocht moeten worden. De run op toegangsbewij zen was vorig jaar groter. Nu is de toegangsprijs ook wel wat hoger dan toen. Een kaartje kost 50 euro. „Dat is inderdaad 15 euro duurder, maar lager zou nu in zo'n kleine zaal niet haalbaar zijn. Het valt me op dat vooral de belangstelling van uit de directe omgeving dit keer wat achterblijft. Terwijl het toch de eerste keer is dat Marcus Miller in Zeeland optreedt. Vanuit Mid delburg, Vlissingen en Oost-Sou burg komt er aardig wat publiek en verder is er ook ruime belang stelling vanuit Amsterdam, Utrecht, Den Haag en Rotterdam." Toch heeft Vlaander alle vertrou wen dat het weer een geweldige happening wordt zaterdag 3 no vember. De vrijdag ervoor treden Miller en band nog op in Lausan ne en daarna komen ze per nightli- ner rechtstreeks naar Renesse.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 128