Doden gifalg kostte driekwart miljoen SCHOUWEN-DUIVELAND Slecht boeren op drijfnatte akkers almanak Tuinen Rustmoment ZATERDAG 20 oktober 2012 25 Ik wil in Paradiso spelen 26 en 27 Waterschap Scheldestromen draait alleen op voor de extra uitgave door Melita Lanting ZIERIKZEE - De bestrijding van de gifalg bij Ouwerkerk kostte water schap Scheldestromen 750.000 eu ro aan inhuur van externe deskun digheid en onderaannemers. Niet meegerekend in dit bedrag zijn de uren en materiaalkosten die de or ganisatie zelf heeft gemaakt Het waterschap draait alleen op voor deze extra uitgaven. „In principe hebben we afgespro ken dat ieder de eigen kosten draagt", zegt Toine Poppelaars, dijkgraaf. „Tenzij uit de evaluatie heel gekke dingen blijken. Bijvoor beeld als een overstort van een ge meentelijke riolering de aanleiding is van de algengroei." In augustus van dit jaar kwam de giftige alg dinoflagellaat tot bloei in de kreek van Ouwerkerk. Via de spuisluis kwam de alg ook in de Oosterschelde en bedreigde de mosselbanken. Op dat moment werd groot alarm geslagen en start te de bestrijding. Van de 750.000 euro extra kosten gaat ongeveer de helft naar bureau Arcadis, het bureau dat de kennis heeft geleverd over de bestrijding plus de aanschaf van het bestrij dingsmiddel waterstofperoxide. De andere helft is gaan zitten in onderaannemers die onder meer dammetjes hebben opgeworpen om verspreiding van de algen te gen te gaan. De twee andere partijen die bij de bestrijding van de gifalgen waren betrokken (Rijkswaterstaat en de gemeente Schouwen-Duiveland) zeggen geen andere kosten te heb ben gemaakt dan inzet van perso neel. „De inzet van menskracht is slecht in geld uit te drukken", zegt woordvoerder Edwin de Feijter van Rijkswaterstaat. „De peilboten varen toch wel en of ze nu hier of elders varen, dat maakt niet veel uit." De gemeente Schouwen-Dui veland rekent de inzet van perso neel bij dergelijke calamiteiten tot de reguliere taken en heeft geen in zicht in de hoeveelheid gebruikte ambtelijke uren. Waterschap Scheldestromen is een interne evaluatie begonnen. Daar uit moet blijken hoeveel uren het schap kwijt was aan de affaire. Dat heeft volgens Poppelaars geen ge volgen voor het extra krediet dat nodig is. „Die mensen hebben al leen geen andere dingen kunnen doen." Hij hoopt dat de evaluatie ook een oorzaak aan het licht zal brengen. „Al is het alleen al voor de kostenpost en de gezondheids aspecten." Uit de evaluatie moet ook blijken of snel genoeg is gerea geerd op de algenbloei. Dat was al een week bekend voordat maatre gelen werden genomen. OUWERKERK - De zon mag nu en dan aardig zijn best doen, de akkers zijn nat. Drijfnat. „Ei genlijk horen alle aardappelen al gerooid te zijn, maar dat is nog lang niet overal ge beurd", zegt André Slootmaker, voorzitter van boerenbelangenbehartigingsorganisatie Agrarisch Schouwen-Duiveland. „Het is nu ei genlijk de tijd om de wintertarwe in te zaaien, maar daar is het land nu nog veel te nat voor. En hoe later het wordt met het inzaaien van de wintertarwe, hoe lager de opbrengst straks. Daar komt bij dat de dagen korter wor den en het dus ook minder hard droogt. Tja, je kunt nu eenmaal geen zeiltje over het land spannen. Een drama is het nog niet, maar las tig is het wel." foto Ronald den Dekker SEROOSKERKE Blutte klusser lijkt zijn slag te slaan Je zou haast denken dat op Walche ren een klusser rondloopt die door zijn budget heen is. Uit een schuur aan de Vrouwenpol- derseweg in Serooskerke is donder dag overdag een donkergroene aan hangwagen weggenomen. Diezelfde avond werd uit een leeg staande woning aan de Veerseweg in Middelburg een bouwlamp weg gehaald. MIDDELBURG WK kustvissen prooi voor dames én heren Zowel de Nederlandse dames als de heren zijn wereldkampioen kustvis sen geworden. Het WK vond deze week plaats aan de Walcherse kust. Hoewel de resultaten op de slotdag ietwat tegenvielen, behielden de da mes- en herenteams hun leidende positie. In het indivuele klassement werd Christel Verhage uit Westka- pelle zesde. Zij was de beste Neder landse dame. Tip? redactie@pzc.nl Voor rustmomenten had je vroeger de veerboot over de Westerschelde. Tuurlijk, je moest wel eens haasten om op tijd te zijn, maar zat je er een maal op, dan kon je onderuit zak ken. Helaas, die tijden zijn voorbij. De tunnel geeft slechts af en toe 'rust', bij een pechgeval, waarmee je natuurlijk geen rekening hebt gehou den. Nee, dan de brug bij Sluiskil, die geeft om de haverklap rustmo menten. 'Lekker', twitterde laatst een wachtende, 'weer een rustmoment voor de brug #Sluiskil. Dat had je vroeger op de veerboot ook. Alleen mis ik hier de koffie en erwtensoep.' Helaas, ook dit rustmoment wordt vervangen door een tunnel. Maar, niet getreurd voor wie nog eens een rustmoment zoekt: de brug blijft.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 117