Sawasdee vecht voor kinderen in Cambodja Goede doelen Contacta EBMSEI 20 oktober 2012 deOndernemer m Maatschappelijk verantwoord on dernemen staat ook bij de organi satoren van de CONTACTA beurs in Goes, die volgende maand wordt gehouden, hoog in het vaandel. Op Contacta 2012 staan stands van: Stichting Blokje bij blokje. Blokje bij blokje biedt gezinnen en scholen de gelegenheid om in een creatieve omgeving bezig te zijn. De Zeeuwse Uitdaging, bemiddelingsorganisatie legt contacten tussen bedrijven en maatschappelijke organisaties. Stich ting Leergeld Oosterschelderegio draagt er toe bij dat kinderen kunnen meedoen aan sport, muziek en ook op school niet hoeven achter te blij ven. Stichting OfFRoad biedt de mogelijkheden aan alle mensen met een functionele beperking om er eens op uit te trekken. Stichting Speel hof Hoogerzael realiseert een goed in de omgeving ingepaste natuurlijke en educatieve tuin, ravot- en speel- bos. Stichting Droom Walcheren geeft kosteloze hulp aan burgers die tussen wal en schip vallen. Stichting Mascura geeft aandacht aan ernstig en langdurig zieken op allerlei ge bied. Stichting Roat is een organisa tie die zich richt op het trainen en be geleiden van jongeren en volwasse nen. Weerwerk, is een sociale onderne ming met als doel volwassenen met een psychiatrische beperking deel te laten nemen aan de maatschappij. hi deze Ondernemer hesi u de eerste van een serie over goede, doelen in Zeeland. In Zo helpt Zeekind willen we laten zien hoe het bedrijfsleven ac tief is met maatschappelijk ver antwoord ondernemen. Op de ze pagina schrijven we over ac ties van bedrijven, initiatieven van personeel o f directies, het maakt niet uit In de eerste aflevering beste den we aandacht aan de Stich ting Sawasdee. Heeft u een tipwilt u iets doen voor uw medemens, kent u iemand die een actie houdt laai het ons weien. Een maar: de acties moeten een relatie hebben mei het bedrijfsleven in Zeeland. Mail even: r.gregoor@bndestem.nl len om daarvan in samenwerking met Sawasdee een nieuwe basisschool te realiseren. Zij willen dit project ter plaatse afbouwen. Alle vrijwilligers zijn werknemers van één Zeeuws be drijf dat hiertoe het initiatief heeft ge nomen, over duurzaam ondernemen gesproken." Alle kleine beetjes helpen. Zo is daal de actie van Annemieke Bakker, een succesvol juriste die met haar sighting Global Clowning de hele wereld af reist en kansarme kinderen-probeert te vermaken. "Zij komt in november drie weken naar Cambodja gratis op treden voor 'onze' kinderen" Alleen de reiskosten wil ze vergoed hebben. Wij hebben een sponsor gevonden die dat betaalt." Kortom, alle hulp is welkom. Zo kan Zeeland Sawasdee en Don Bosco hel pen: ^Kijk voor meer informatie naar: Sawasdee. cambodja-sawasdee.nl, info@cambodja- sawasdee.nl En: www. donboscohmer.org. Voor deze kinderen doen ze het allemaal. Twee scholen hoopt Hector Loontjens (74) komend jaar in Cambodja te kunnen bouwen. Zijn stichting Sawasdee bekostigt al jaren de bouw en inrichting van educatieve projecten ïn Zuid-Oost Azië specifiek in Cambodja, want daar is de hulp het hardst nodig. Samen met pa ter Johan Visser 79), de pionier vanaf het eerste uur in Azïe (1954), en thans nog steeds de Don Bosco coördinator in Cam bodja halen zij de kansarme jeugd uit de sloppen en trekken zij ten strijde tegen de armoede. Tekst: Ron Gregoor DRIEWEGEN - Hector Loontjens heeft een dikke dagtaak aan de Stich ting Sawasdee. Stad en land reist hij af om geld in te zamelen voor. 'zijn' pro jecten. En dat alles voor dat ene goe de doel: de opvang van kansarme .veelal weeskinderen, in het ontred derde Cambodja. Sawasdee, een goed doel, waarbij je weet dat er niets aan de strijkstok blijft hangen. Sawasdee verleent directe hulp aan de kansarme en vaak zwaar verwaarloos de jeugd in Zuidoost Azië. En dan vooral Cambodja dat de holocaust on der het regiem Pol Pot nog lang niet te boven is. "Het duurt nog minstens een hele generatie voordat Cambodja weer een beetje hersteld is van die gruweltijd", denkt Loontjens. Sinds in de jaren '70 twee kinderen uit Thailand werden geadopteerd heb ben Hector en Ellen Loontjens een emotionele band met Zuidoost Azië gekregen. "Vanaf die periode is een bezoek aan Thailand en inmiddels Cambodja een jaarlijks terugkerend gebeuren In 1976 ontmoette Loontjens pater Jo han Visser in Bangkok. Visser werkte, op verzoek van de Thaise regering,tij dens de Vietnam oorlog in de grote vluchtelingenkampen aan de grens met Cambodja. Hij ontfermde zich over de jeugd en gaf gratis scholing aan deze kinderen die jaren achter het prikkeldraad, onder erbarmelijke om standigheden moesten bivakkeren. Visser en Loonljens raakten bevriend. "We spraken over permanente op vang van kansarme kinderen, kinde ren die op straat leefden. Visser wilde Hector Loontjens (rechts) en pater Johan Visser. die kinderen Opvangen, wat onder wijs geven, wat te eten geven, zorgen dat ze van de straat bleven. Probleem was, zoals altijd, geld. Samen richt ten zij het Don Bosco Kinder Fonds op en Hector nam de eerste 10 kinde ren voor zijn rekening. Het kinder fonds werd in 1992 uitgebreid in Cambodja en is inmiddels uitgegroeid tot bijna 5000 gesponsorde Cambod jaanse kinderen. Loontjens ging terug naar Zeeland en startte met fondswervingen voor het Don Bosco Kinderfonds. Maar als kin deren onderwijs volgen, hebben ze ook scholen ruimte nodig. Pater Vis- Wijn proeven Brasserie-restaurant De Vierban nen in Ouwerkerk ïs woensdag 28 november het decor van een bene fiet-wijnproeverij voor de bouw van een nieuw basisschool in Cam bodja. Ellen en Hector Loontjens organiseren, onder het motto Schenk Vreugde, deze exclusieve wijnproefavond, met exclusieve ser was inmiddels door de Cambod jaanse regering gevraagd daar projec ten op te zetten voor de jeugd. "In 1991 ging de grens met Cambodja open. Ik ben daar toen met Ellen ge weest. Wat we daar aantroffen: één grote puinhoop". Voor Visser op 58 jarige leeftijd, na 35 tropenjaren in Thailand, een geweldige uitdaging maar moeilijke beslissing. Om hem te ondersteunen richtte Loontjens in 1994 de Stichtingen Sawasdee en Kin der Fonds op. Sawasdee zamelt geld in voor nieuwe scholen in Cambodja, met alles erop en eraan en krijgt uit Zeeland veel wijnen uit Frankrijk. Spanje, Ita lië, Oostenrijk en Duitsland en een walkin'dinner in een van de betere restaurants van Zeeland. Onder de bezielende leiding van Paul Herman,van de gelijknamige wijnhandel uit Axel wordt een aantal exclusieve, door de gasten ingebrachte wijnen, geveild. steun. "Op Schouwen Duiveland zijn twee Rotary clubs actief, Rotary Club Schouwen Duiveland en Rota ry Club Zierikzee. Ze spannen zich beiden in voor onze projecten. Zo werd in 2011 al 8000 euro ingeza meld voor de aankoop van nieuwe las- apparatuur t.b.v. een school voor lage re beroepsopleiding en daar komt in 3 jaar nog een 30.000 euro bij voor de uitbreiding van een school in Bat- tambang Of dit alles nog niet genoeg is: Rota ry Zierikzee gaat met een aantal on dernemers, een leerkracht VMBÖ van het Pontes Pieter Zeeman Colle ge en twee studenten in februari 2013 naar Battambang om daar met een groep van 10 personen enkele weken een agrarische opleiding te begelei den. Agrarische machines, gereed schappen en leermiddelen worden door Sawasdee eind oktober per con tainer verscheept. En dan is daar de Stichting Color the World uit Wemeldinge. Die reist be gin 2014 met 12 vrijwilligers af naar Cambodja om zelf een nieuwe basis school te bouwen. De stichting wil eerst minimaal 20.000 euro inzame-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 113