Biobased economy Zeeland kleurt groen 20 oktober 2012 deondememer m Heros Eco Park in de kanaalzone Zuidwest-Nederland maakt zich sterk om de omschakeling te ma ken naar een biobased economie waarin geleidelijk fossiele grond stoffen worden vervangen door groene grondstoffen. Zeeland kan, samen met West-Brabant en Oost-Vlaanderen toonaangevend worden in Europa op het gebied van biobased economy. Naast het Biopark in de Terneuzense ka naalzone dient ook meer ingezet te worden op het Zeeland van bo ven de Westerschelde. Daarvoor pleit de Kamer van Koophandel. Tekst: Henk van de Voorde MIDDELBURG - De Kamer van Koophandel adviseert de gemeente Reimerswaal om meer ruimte te ge ven aan de ontwikkelingen op het ge bied van dc biobased economy. De gemeente dient, zich flexibel op te stel len met regels rondom de ontwikke ling van de bestemmingsplannen. Daarmee moet vermeden worden dat goede initiatieven en ideeën van on dernemers verzanden in stroperige procedures van een bestemmingsplan. Dit schrijft de Kamer van Koophan del in een reactie op het ontwerp-bc- stemmingsplan Buitengebied Rei merswaal aan het college van B&W van de gemeente Reimerswaal. Uit verschillende onderzoeken blijkt dat Zuidwest-Nederland een topregio is op het gebied van de biobased eco nomy. Door de aanwezigheid van on der andere een sterk agrarisch cluster, van grote chemische bedrijven en van goede infrastructuur (zeehavens) zijn de goede voorwaarden aanwezig om deze positie ook in de komende jaren verder uit te bouwen. Het is belang rijk dat de gemeente Reimerswaal de ze ontwikkeling ook ondersteunt met een stimulerend ruimtelijk ordenings beleid. Een soortgelijke reactie heeft de Kamer van Koophandel geschre ven in een brief aan de gemeente Veere als reactie op het bestemmings plan Buitengebied Veere. In Zeeland en Noord-Brabant zijn al veel projecten gestart die laten zien wat bereikt kan worden op het ge bied van groene grondstoffen. De be drijven in het Biopark in de Terneu zense kanaalzone maken gebruik van eikaars bijproducten en afvalstromen die vroeger als afval of uitstoot verlo ren gingen. Zoals het project Warm- C02 waarbij restwarmte en C02 van kunstmestfabrikant Yara worden inge zet voor milieuvriendelijke en. duurza me glastuinbouw. Met WannC02 be schikken de glastuinders over goedko pe, milieuvriendelijke warmte en zui vere C02. De warmte is altijd be schikbaar en vrijwel onafhankelijk van pnjzen op de energiemarkt. Yara kan op deze manier haar uitstoot ver minderen. Dat is dus dubbel goed voor het milieu: minder uitstoot bij Yara en geen gebruik van fossiele brandstof voor de Terneuzense glas tuinbouw. Eco Park Ook op het Heros Eco Park Terneu- zen is groen ondernemen verworden tot een tweede natuur. Afvalrecycling- bedrijf Heros Sluiskil, de biomassacen trale van Lijnco Green Energy en de biodieselfabriek van Goes on Green behoren allen tot dit Eco Park. Deze bedrijven zijn ook belangrijke partici panten in het Biopark Terneuzen en het grensoverschrijdende Biobase Eu rope. „Alles wat wij doen heeft een duurzaam karakter. Het afval gaat bij ons na een groot aantal bewerkingen in de één of andere vorm als grond stof of energie terug de welvaart in", aldus Arie de Bode, directeur van He ros Sluiskil. Heros is onlangs verkocht aan Remex, een grote marktspeler in Duitsland, actiefin hetzelfde werkge bied. Remex is op haar beurt onder deel van Remondis, een grote Euro pese speler op het gebied van energie, afval en grondstoffen. Verschillende typen producten zoals AVI-bodemas, schroot en afvalwater worden bij Heros Sluiskil bewerkt en geschikt gemaakt voor nuttig herge bruik. Kernactiviteit is het opwerken van AVI-bodemas door alle metalen eruit te halen, zowel schroot als non-ferro metalen. „In samenwerking met de TU Delft worden onze technieken steeds ver-, der verfijnd. We gaan ook koper te rugwinnen uit bodemas door middel van elektrolyse. Dit betekent naast on ze veelal mechanische bewerkingen een aanvullende chemische bewer king. Zeer innovatief en een absoluut novum." Katalysator Dc initiatieven in Zeeuws-Vlaande ren kunnen fungeren als katalysator voor regio's als Reimerswaal en Veere. In de brief van de KvK staat onder an dere: „Met belangstelling hebben wij kennis genomen van het ontwerp van de Structuurvisie Buitengebied en het voorontwerpbestemmingsplan Buiten gebied Reimerswaal. Bij de inhoud daarvan willen wij de volgende kantte keningen plaatsen, met name gericht op het ruimte geven aan ontwikkelin gen op het gebied van de groene eco nomie (biobased economy'). Uit di verse studies komt naar voren dat de transitie naar de biobased economy kansrijk is voor de versterking en ver nieuwing van het bedrijfsleven in Zuidwest-Nederland.- De aanwezig heid van onder andere een sterke agra rische sector in de regio vormt één van de voorwaarden voor de transitie naar de biobased economy. Ook beleidsmatig wordt door overheden ingezet op deze ont wikkeling en is de ambitie om Zuid west-Nederland een topregio op het gebied van de groene economie te maken. Juist de regio De Bevelanden wordt in dat verband als kansrijk ge kwalificeerd. Het inzetten op bioba sed economy is inmiddels speerpunt van beleid van de Zeeuwse en Bra bantse provinciale overheden. Het is van groot belang dat de transitie naar een biobased economy breed en inte graal wordt gestimuleerd, dus niet al leen vanuit economische optiek, maar ook onder andere door planolo gische en milieumaatregelen. Alleen dan kan deze ontwikkeling succesvol zijn en kan de biobased economy ver der uitgroeien tot een belangrijke eco nomische pijler. Biobased economy is nauw verbonden met de agrarische sector (inclusief bepaalde vormen van aquacultures). Dit geldt zowel voor het telen van gewassen die gebruikt kunnen worden als biobased grond stoffen (bijvoorbeeld miscanthus en meekrap) als voor het gebruik van agrarische reststoffen (biomassa en mest)."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 107