Dynamiek in bedrijfsopleidingen Zé*rAnco Special jp ndememer Vergaderen opleiden 20 oktober 2012 deOndernemer m Kennis op peil houden is anno 2012 een noodzaak. Co van Reijen, directeur van Helix Learning. Via de systemen van de BV Con tractactiviteiten van Scalda zijn dagelijks meer dan 20.000 mede werkers van bedrijven en instellin gen via internet of intranet bezig kennis tot zich te nemen. Vaak in de vorm van blended learning, een combinatie van traditionele scholing en E-leaming. Het ROC Westerschelde en het ROC Zee land zijn onlangs met elkaar gefu seerd en opereren innrjiddels on der de naam van Scalda. Het is het gezicht van het regionaal be roepsonderwijs in onze provin cie. Tekst: Henk van de Voorde TERNEUZEN - Naast het reguliere onderwijs heeft het ROC in het ka der van bedrijfsopleidingen halverwe ge de jaren negentig contractactivitei ten ontwikkeld. Deze afdeling voert haar werkzaamheden sinds 2003 uit onder de vlag van een zelfstandige BV: ROC Contract. Co van Reijen is directeur van het eerste uur van ROC Contract. Ook de contractacti viteiten zullen fuseren en weldra on der een nieuwe naam opereren. De naam Helix Learning, een onderdeel van de contractactiviteiten van Scal da, blijft wel bestaan. „Helix ontwik kelt al vele jaren voor bedrijven, in stellingen en onderwijs leerstof in het kader van e-leaming. Daarnaast leve ren wij tegen zeer concurrerende ta rieven elektronische leeromgevingen of learning management systemen. Met betrekking tot bedrijfsopleidin gen staat hét op peil houden van ken nis centraal. Bij bedrijven is er in de tegenwoordige tijd een enorme be hoefte aan kennis, met name door de aangescherpte wettelijke verplichtin gen. In de wereld van de bedrijfsoplei dingen heeft zich de afgelopen jaren een enorme dynamiek ontwikkeld. Vaak is voor permanente educatie een combinatie van klassieke scholing en E-learning de beste oplossing", al dus Co van Reijen, die tevens direc teur is van Helix Learning. Slim De Terneuzenaar legt uit dat elektro nische leeromgevingen ideaal zijn om bijvoorbeeld' de schat aan knowhow van de uittredende naoorlogse genera tie te koesteren. „Nederland vergrijst en Zeeland zelfs onevenredig zwaar. Bij diverse Zeeuwse bedrijven zijn er veel oudere medewerkers met een macht aan kennis. Door hun pensio nering dreigt die kennis verloren te gaan. Het is daarom slim om die ken nis te borgen door deze in een leerma- Le fronste? p,ais„! nagement systeem onder te brengen." Medewerkers die zonder toelichting, tijdens werktijd, naar een cursus wer den gestuurd. Zo ging het er vaak aan toe in het kader van bijscholing voor het bedrijf. Het klassieke lokaal waar docent en cursisten aanschuiven aan de lange tafel, maakt in toenemende mate plaats voor digitale scholing. Naar oude maatstaven leerde men een aantal jaren om vervolgens decen nia lang hetzelfde werk te verrichten. Tegenwoordig is er steeds meer om en bijscholing. In de huidige econo mie moeten bedrijven gecertificeerd werken en medewerkers hun kennis en vaardigheden regelmatig updaten. Hoewel de naam Helix Learning pas twee jaar geleden is ontstaan, beschikt het team van ROC Contract al een tiental jaren over veel expertise op het gebied van digitaal leren en de productie van multimediale interactie ve leermiddelen. Door nauwe samen werking met bedrijven is er veelal sprake van 'tailor made' modules. Een Taaltrainingen Frans voor bedrijven en particulieren Vertaingen Nederlands- Frans en Frans-Neder lands Marketing en promotie Franstalige markten maatwerk aanpak 'blended learning' heeft al bij diverse'Zeeuwse bedrijven zijn vruchten afgeworpen,-zoals in de kanaalzone bij Dow, Yara, Elopak, Elocoat, Elsta. Bereik Het bereik van Helix strekt zich ech ter veel verder uit. „Ons systeem heeft zich buiten Zeeland bijvoor beeld bewezen in de 'kachel branche'. Medewerkers leren via in ternet hoe ze kachels en open haar den moeten aansluiten. Van lieverlee zijn er steeds meer toepassingen geko men van de tools, geschikt voor een breed pallet van seetpren. Bijvoor beeld de zorg. Natuurlijk kun je een chirurg niet via internet leren hoe hij moet opereren, maar er kan via e-lear ning wel kennis worden bijgebracht op het gebied van bijvoorbeeld hygië ne. Blended learning is de toekomst. In de zorg wordt véél geld uitgege ven aan trainingen, meer nog dan bij industriële bedrijven. Om te blijven voldoen aan de kwaliteitseisen vol gens het BIG-register, moeten medici en verpleegkundigen hun vaardighe den blijven onderhouden. De theorie leent zich er vaak goed voor om via internet onder knie te krijgen, waar door men beslagen ten ijs komt bij de praktijktrainingen. De besparingen zijn enorm." Industrie Co van Reijen geeft een ander voor beeld, dit keer wel in de industrie. „Yara is uiteraard kunstmestgigant, maar minder bekend is het feit dat de ze onderneming ook veel koolzuur gas levert voor de voedingsmiddelen industrie. Het koolzuur in alle Euro pese Coka Cola is afkomstig van Ya ra. Bij de processen moet worden vol daan aan alle verregaande eisen con form de HACCP normen voor de voedingsmiddelenindustrie. Dat bete kent dat honderden medewerkers in training moeten om aan alle wettelij ke eisen te voldoen. Dat is een enorm logistiek probleem. Naast het borgen van kennis biedr E-leaming dus ook op het vlak van efficiency en logistiek veel voordelen. Voor onder andere Elopak in Temeuzen heeft Helix Lea rning een systeem neergezet dat mede werkers automatisch via e-mail uitno digt om een training of toets door te lopen of te herhalen. De werknemer kan dan aan de slag, maar wel in ei gen tempo en confonn eigen agenda en planning." www.zefranco.cominfo@zefranco.com T. 0117-39 63 55 T. 06-17 13 69 70

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 105