Zeeland heeft unieke wateren i Zaken doen op het 8e wereldwonder 1 \amwen mP^ mV f Deltapark Neeltje Jans, heel veel meer dan een bijzondere locatie! a^TPrmessionele catering I Even lekker zakelijk uit 0111-655663 •www.neeltjejans.nl SP QJ deOndernemer 20 oktober 2012 Zeeland telt zeventig procent wa ter, waaronder Nationaal Park de Oosterschelde, het Veerse Meer en het Grevelingenmeer. Henk Gravestein, projectmanager van Jachthaven Bruinisse, vertolkt het gedachtengoed dat in brede lagen van de provincie leeft: „Zeeland zou eigenlijk watersportprovin cie bij uitstek van Nederland moe ten zijn. We laten ons echter door de JFriezen de kaas van het brood eten." Tekst: Henk van de Voorde BRUINISSE - Gravestein zet zich in voor een inhaalslag. Bruinisse telt slechts 4.000 inwonen, maar in de zo mermaanden komen er vele duizen den toeristen bij. Dat kunnen er veel meer zijn, evenals op en rondom de Oosterschelde en het Veerse Meer. In Bruinisse is men in ieder geval op de goede weg. Zo zijn rondom de jacht haven en vakantiepark Aqua Delta di verse mooie winkels en horecavoor- zieningen verrezen. De vernieuwde en uitgebreide jachthaven is vorig jaar officieel geopend door Commissaris van de koningin Karla Peijs. Jachtha ven Bruinisse ligt vlakbij de grens met Zuid-Holland, aan het Grevelingen meer. Het is het grootste zoutwater- meer van Europa en een vaargebied met een geheel eigen flora en fauna. Met zee, strand en pittoreske Zeeuw se plaatsjes in de nabijheid beschikt de jachthaven over alle ingrediënten voor een relaxte watersportvakantie. Met een capaciteit van 1400 moderne ruime ligplaatsen, nieuwe horecagele genheden, winkels en een beschut openbaar zwemstrand behoort Jacht haven Bruinisse tot de modernste jachthavens van Nederland. Momen teel zijn er 880 ligplaatsen. Oud-bur gemeester Cees van Liere - promi nent inwoner van Bruinisse en thans onder andere voorzitter van de Neder landse Oestervereniging - opende on langs in de drukke jachthaven offici eel het oesterseizoen. Gratis marketeers Volgens de projectmanager zou de Provincie Zeeland-er goed aan doen om de eigen inwoners tot ambassa De schitterende Jachthaven Bruinisse. Foto's: Marijke Folkertsma Havenmeester Simon de Boer (links) en Projectmanager Henk Gravestein. deurs van de streek te maken. ,,Als je kijkt naar de toeristische markt is het eerst en vooral zaak om je eigen men sen trots te maken op de regio waar ze zijn opgegroeid. De Zeeuwse bur gers zouden gratis marketeers kunnen zijn. De Zeeuwen moeten echter be wust gemaakt worden van het feit dat het zeventig procent heeft aan unieke wateren: met en zonder stroming, zout water, zoet water. De Ooster- scheldekreeft heeft zijn eigen DNA dankzij helder zout water dat elke dag wordt ververst. Het Nationaal Park Oosterschelde heeft ook veel meer zuurstof dan andere wateren door zijn rechtstreekse verbinding met de Noordzee. De Oosterscheldekreeft is een echte delicatesse, net als groenten zoals zeekraal en lamsoor. Van jongs af aan had ik al de neiging om naar Zeeland te gaan. Op een of andere se is het verhuren van vierkante me ters water, infra en gebouwen. Graves tein legt uit dat er een verschuiving waarneembaar is van pure watersport (surfen, duiken) naar waterrecreatie. Je ziet dat mensen meer in de haven verblijven en hun schip meer gebrui ken om te recreëren. Door alle com fort lenen de schepen zich er ook veel beter voor dan vroeger. Je kan ook zeggen dat velen liever passief dan ac tief de watersport beleven, met het le zen van een boek en een glaasje wijn aan boord van een zeilschip dat in de haven ligt." Hij wijst en passant op de mogelijkheid van het huren van een drijvend vakantiehuis in de jachtha ven. „In toenemende mate huren diverse bedrijven bij ons een drijvend vakan tiehuis of bij Aquavitesse een zeil jacht. Even weg van de snelweg. Wa ter werkt rustgevend en zorgt voor ontspanning. De heerlijke lunch aan boord wordt veelal verzorgd door de Supermarkt Bruinisse uit de jachtha ven. Bij terugkomst kan er bij Eco Scooter een elektrische scooter wor den gehuurd voor een tocht door de omgeving, waarna 's avonds voor een exclusief diner wordt gezorgd in res taurant De Etage of Brasserie Sailor's Inn." Havenmeester Simon de Boer ont vangt de binnenkomende schepen en wijst de ligplaatsen toe. Hij is ook gastheer voor de vaste ligplaatshou ders en controleert of alles volgens de regels .geschiedt, met name in het ka der van veiligheid en milieu. manier is de geur en het licht aantrek kelijker dan in de rest van Neder land", aldus Henk Gravestein. Angst voor het water De Rotterdammer van origine is ge boren in 1954, een jaar na de Waters noodramp. De angst voor het water is volgens hem nog steeds diep gewor teld in de Zeeuwse samenleving. Het feit dat er zo weinig gedaan is om Zeeland te promoten als watersport provincie is dan ook psychologisch verklaarbaar. „Als je Zeeland binnen komt vanaf Rotterdam, lijkt het wel alsofje een kom binnenrijdt. Er is bijna nergens water te zien. Sterker nog: het kost heel veel moeite om bij het water te komen." Corebusiness van Jachthaven Bruinis-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 102