'Oma was eerst vreselijk overstuur' buitenland 9 Elektrische fiets? Karadzic Ik heb er alles aan gedaan om een oorlog te vermijden Numbered: zoektocht naar het juiste nummer NU 949,- molenaar 3f woensdag 17 oktober 2012 Documentaire holocaust-overlevers Joodse jongeren laten de nummers die hun grootou ders in de oorlog geta toeëerd kregen op hun ei gen armen zetten. Als blij vende herinnering. door onze correspondent Ad Bloemendaal TEL AVIV - Het was niet impulsief. Daniël Philosoph (24) had al heel lang met het idee rondgelopen. „Uiteindelijk heb ik het gedaan, sa men met mijn oom, Oded Ravek." Beiden lieten drie jaar geleden, op dezelfde dag, 4559 op hun arm ta toeëren: het Auschwitz-nummer van Livia Ravek, hun grootmoeder en moeder. „We zien het als een blijvende herinnering aan haar en als een belangrijk teken voor ons zelf', legt Daniël uit. Philosoph werkt in een tatoeage atelier, dus de eerste stap was sim pel. De tweede - hoe vertel ik het mijn grootmoeder? - kostte hem meer moeite. Lange tijd droeg hij bij bezoeken aan zijn grootouders kleding met lange mouwen. Pas na een jaar vonden kleinzoon en zoon de moed hun getatoeëerde ar men te tonen. „Oma was eerst vre selijk overstuur", vertelt Philo soph. „Ze zei: 'dit kunnen jullie niet doen. Het is een herinnering aan iets verschrikkelijks'. Het kost te tijd haar uit te leggen waarom we het hadden gedaan, maar uit eindelijk begreep ze het. De rest van de familie had er geen moeite mee. Bij ons thuis praten we veel over de Holocaust, ook met mijn grootouders." Getatoeëerde nazaten van Holo caust-overlevenden staan centraal in Numbered, een spraakmakende Israëlische documentaire die bin nenkort zijn première beleeft op het filmfestival van Chicago. De film gaat over de slachtoffers zelf, de mensen die vanaf 1941 door de nazi's werden getatoeëerd in Auschwitz en Birkenau. Wie niet direct naar de gaskamers werd gestuurd, kreeg een nummer. Film maakster Dana Doron sprak met de kleine 50 overlevenden over hun ervaringen met hun nummer. Sommigen hebben het chirurgisch laten verwijderen, maar anderen noemen het huri 'medaille'. Een laag nummer betekent dat de gevangene één of meer kampwin ters heeft overleefd. „Mensen vra gen me vaak wat 4559 betekent omdat ze alleen langere nummers met Auschwitz associëren", legt Daniël uit. Dat geeft hem de kans te vertellen dat zijn grootmoeder tot de eersten behoorde die een nummer van de nazi's kregen. Li via Ravek overleefde drie jaren in het vernietigingskamp. Pilosoph krijgt zelden negatieve reacties. „Wat ik soms wel te ho ren krijg, is dat de bijbel tatoeëren verbiedt. Ik ben niet godsdienstig, Oded Ravek (56) met het Auschwitz-nummer van zijn moeder, Livia, op zijn linkerarm. foto Ad Bloemendaal/GPD dus dat doet me niets. Het kan me trouwens in het algemeen niet schelen wat de mensen ervan den ken." Religieuze opposanten in Is raël citeren dan Leviticus: Gij zult geen tekens in uw huid laten prik ken. Op internet klaagt iemand over 'holocaust-nostalgie'. Jonge ren met een nummer-tatoeage 'proberen de slachtofferrol van hun grootvader over te nemen', stelt een ander. En: 'Ieder normaal persoon die dit verhaal hoort, moet wel denken dat de Israëliërs TEL AVIV - In Numbered vertelt de Is raëlische filmmaakster Dana Doron (31) de levens van vier geta toeëerde Auschwitz-overlevenden. De documentaire van Doron, zelf arts en dochter van een overleven de, draait vooral om Hanna Rabino- witz, dochter van een gevangene met het nummer 65640. Toen hij twee jaar geleden overleed in Tel Aviv liet Hanna dat nummer op haar kuit tatoeëren. Het bleek ech ter niet het goede nummer, want het had hetzelfde moeten zijn als de cijfercode van haar vaders kluis. Die kluis blijft vooralsnog gesloten en Hanna gaat op zoek naar het goede nummer. Tijdens die zoek tocht doet ze een ontdekking over dat 'verkeerde' nummer dat ze zelf alweer had laten verwijderen van haar been. Overigens lieten direct na de oorlog veel joodse overleven den hun nummers verwijderen of verborgen die onder lange mou wen. Anderen maakten er hun ge luksnummer van, in loterijen. gek zijn geworden'. Anderen vre zen dat een nieuwe rage bezit heeft genomen van Israëlische jon geren. Ten onrechte, zegt Philo soph. Hij kent persoonlijk twee broers met een Holocaust-tatoeage maar die hebben het nummer la ten verwerken in een grotere af beelding. „Verder niemand", weet hij uit eigen ervaring in het atelier. Er zijn meer jongeren met een nummer op de arm, zo blijkt uit de documentaire, maar het zijn er niet veel. Ook dat is een cijferkwes- tie. In Auschwitz-Birkenau - waar ruim een miljoen joden werden vergast als ook tienduizenden Po len, zigeuners en Russische krijgs gevangenen - werden 400.000 mensen getatoeëerd. Daarvan le ven er nog minder dan 2000. DEN HAAG - De voormalige politie ke leider van de Serviërs in Bosnië-Herzegovina, Radovan Ka radzic, heeft gisteren voor het Joe- goslavië-Tribunaal uiteengezet dat hij alles heeft gedaan om het uit breken van een oorlog te vermij den en het plegen van oorlogsmis daden te voorkomen. De 67-jarige Karadzic staat terecht op beschuldiging van genocide, w oorlogsmisdaden en misdaden te gen de menselijkheid tijdens de Bosnische oorlog (1992- 1995)- In r die oorlog vonden circa honderd duizend mensen de dood. De wreedheden in Bosnië beleefden een climax in 1995, toen in het door Dutchbat beschermde Srebre nica achtduizend moslimmannen werden vermoord. Volgens Karadzic werden tijdens de Balkanoorlog door tal van mo gendheden en media de veroorza kers van het geweld als de slachtof fers afgeschilderd. „Ik vind dat ik beloond moet worden voor de goe de dingen die ik heb gedaan, niet aangeklaagd", aldus Karadzic. In 1991 hadden de deelrepublieken Slovenië en Kroatië zich afgeschei den van de federatie Joegoslavië, waar de Serviërs de grootste bevol kingsgroep vormden. Toen de mos lims in Bosnië, de grootste etni sche groep in die deelrepubliek, hetzelfde pad op wilden, voelden veel Bosnische Serviërs zich be dreigd en verzetten ze zich vol gens Karadzic terecht spontaan te gen de afscheiding. Karadzic weersprak bijna drie jaar na het begin van zijn proces alle beschuldigingen, ook die over de massamoorden rond Srebrenica. Hij zei dat hij bij de verovering van Srebrenica juist het bevel had gegeven burgers te sparen. Hij kreeg bijval van zijn eerste ge tuige, de Russische ex-kolonel Andrej Demoerénko, destijds een hoge VN-officier in Sarajevo. Die betoogde dat de Bosnische Ser viërs ten onrechte de schuld in de schoenen kregen geschoven voor een bloedbad onder moslims in Sa rajevo in 1995. De Bosnische mos lims zochten buitenlandse steun door verontwaardiging over het optreden van Serviërs te provoce ren. Ze lieten zelfs sluipschutters op eigen mensen schieten in Sara jevo, aldus Demoerenko. Dit soort 'onwenselijke informatie' werd echter weggemoffeld door de VN. Het Joegoslavië-Tribunaal begon gisteren ook met zijn laatste pro ces. Goran Hadzic (54), oud-presi dent van de Servische Krajina-Re- publiek, staat terecht voor moord, marteling, deportaties en het ver nietigen van dorpen. Gratis thuisbezorgd j Voor dagelijks gebruik i •Zeer comfortabele zitting i Incl. bedienings instructie Auto trap ondersteuning Van 1.490,- Er op uit zonder j moe te worden Gratis en vrijblijvend thuisadvies? 0341 - 27 40 40 www.rnolenaarfietsen.nl Specialist in fietsen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 9