Nijmeijer mogelijk niet naar Oslo Sponsors in de rij voor doldrieste waaghalzen 8 Ongewenst Rouwen om Sihanouk bezoek voor Malala EU-commissaris Dalli stapt op om fraudeonderzoek woensdag 17 oktober 2012 BRUSSEL - Europees commissaris voor gezondheidszaken en consu mentenbeleid John Dalli uit Malta heeft gisteren zijn functie neerge legd vanwege een corruptieonder zoek. Het ontslag gaat onmiddel lijk in. De stap van Dalli volgt op een onderzoek van het antifraude- bureau van de Europese Unie naar pogingen wetgeving met betrek king tot een exportverbod voor snus, een tabaksproduct dat in de EU alleen in Zweden mag worden verkocht, te beïnvloeden. BOGOTA - De formele start van de vredesbesprekingen tussen de Co lombiaanse regering en de rebel lenbeweging FARC is verschoven naar morgen. De besprekingen in Oslo zouden aanvankelijk vandaag beginnen. Onduidelijk is of het Ne derlandse FARC-lid Tanja Nij meijer bij de onderhandelingsdele- gatie aanwezig zal zijn. Volgens de Colombiaanse onder handelaar Ivan Marquez heeft het uitstel te maken met reisvertragin- gen die zijn veroorzaakt door slecht weer. Onderhandelaars van beide partijen zijn inmiddels aan gekomen op Cuba, aldus Marquez. Tanja Nijmeijer, die ook deel uit maakt van de onderhandelingsde legatie, is naar verluidt nog altijd in Colombia. De Colombiaanse omroep RCN- La radio berichtte dat ze niet naar Oslo zou kunnen reizen wegens problemen in Europa bij het tijde lijk intrekken van arrestatiebeve len tegen de 34-jarige vrouw. Voor zover bekend hebben twee leden van de FARC die deel zouden ne men aan de onderhandelingen, problemen om aan de onderhan delingstafel te komen. Het zijn Nij meijer, die de FARC-leden Alexan dra noemen, en een man die in een Amerikaanse cel zit wegens drugs- en terreurdelicten en Simón Trinidad wordt genoemd. Nijmeijer, die al 10 jaar bij de Co lombiaanse strijdgroep in het oer woud leeft, wordt ook in de VS ge zocht wegens ontvoering en terro risme. Op de website van Interpol staat dat duidelijk. 'Alexandra' werd echter pas in het weekeinde opgevoerd als delegatielid, terwijl de rest van de delegatie al over vrij geleides beschikte. Interpol beves tigde gisteren dat er arrestatiebeve len tegen FARC-leden zijn inge trokken voor de onderhandelin gen, maar wilde daar geen nadere informatie over kwijt. Overigens hebben leden van het Colombiaanse congres tegenover het Colombiaanse radiostation Ca- racol hun bezorgdheid geuit over de aanwezigheid van Nijmeijer in de onderhandelingsdelegatie. Ze vrezen dat de FARC Nijmeijer in zet om sympathie te winnen in Eu ropa en om bij Europese jongeren de indruk te wekken dat de FARC een jonge en 'revolutionaire bewe- 8" ging is. Beroepszwemmer Martin Strell over wint de Amazone in 66 dagen. foto AP door beten van vissen, vogels en insecten. David the bullet Smith is de afgelo pen elf jaar al meer dan 5000 keer afgeschoten. Behalve records brak de 'levende kanonskogel' menig bot in zijn lijf na vluchten van zo'n zestig meter alvorens in een vangnet te landen. Een waaghals die vallen tot kunst verhief was de vijf jaar geleden aan longkanker overleden Evel Knievel. Een van zijn records in het Guinness Book of Records was het breken van 37 botten. Felix Baumgartner is nu toegetre den tot dat selecte clubje van de moderne 'adrenaline-zoekers'. De Oostenrijker verdiende een for tuin aan zijn adembenemende stunt. Sponsor Red Buil heeft vol- I gens een Londense reclamebaas 1 wereldwijd voor een slordige 100 1 miljoen aan media-aandacht gekre gen. Baumgartner zelf deed het vooral om de kick, zegt hij. En wie kent Tobias, de stuntman uit het Duitse Óberviehbach. Hij stierf vorige maand toen hij zich wilde laten katapulteren - uit een draaimolen die met een touw was verbonden aan een vol gas optrek kende auto. Soms loopt het slecht af BIRMINGHAM - Twee mensen wa ren in de nacht van maandag op dinsdag op zoek naar de Pakistaan se activiste Malala Yousafzai (14) in het Britse ziekenhuis waar ze wordt behandeld. De politie hield het paar tegen in een algemeen toegankelijk deel van het zieken huis. Nadat agenten de nieuwsgie rigen hadden bevraagd, mochten ze naar huis. Medisch directeur David Rosser van het Queen Elizabeth Hospital in Birmingham zei dat het om 'overdreven nieuwsgierige' men sen ging. Hij noemde het incident 'irritant', maar benadrukte dat Ma lala geen moment in gevaar is ge weest. De activiste, die opkomt voor het recht van meisjes op on derwijs, werd vorige week door een aanhanger van de Taliban neergeschoten. De Taliban hebben gedreigd met een nieuwe aanslag. De Britse artsen die Malala behan delen zijn 'onder de indruk van haar veerkracht'. Volgens Rosser gaat ze vooruit, maar is het gevaar nog niet geweken en heeft ze nog een heel lang weg te gaan. PHNOM PENH - Een vrouw rouwt voor het konink lijk paleis in Phnom Penh om de dood van Noro dom Sihanouk (89). De Cambodjaanse koning stierf maandag aan een hartaanval terwijl hij in China een medische behandeling onderging. Hij speelde ruim een halve eeuw een belangrijke poli tieke rol. Hij doorstond vele machtswisselingen in zijn land, dat veranderde van Franse kolonie in Amerikaanse vazal, van slachtveld van de Rode Khmer in slagveld van guerrilla's die de Vietname se marionettenregering bevochten, en kwam steeds weer bovendrijven, foto Wong Maye-E/AP door Bob van Huët NIJMEGEN - Met zijn meervoudige recordsprong vanaf 39 kilometer hoogte heeft Oostenrijker Felix Baumgartner zich geschaard bij een bijzondere club stuntmannen. De wereld houdt de adem in bij hun prestaties. Sponsors staan in de rij en maken de stunts door het afkopen van de royalty's vrij van rechten, zodat iedereen de doods sprong 'gratis' kan volgen op televi sie en internet. Omgeven door re clameblokken, uiteraard. Alain Robert kennen we als Spider- man. Vroeger beklom hij meestal il legaal de buitenkant van 's werelds hoogste gebouwen, tegenwoordig acteert het Franse klimfenomeen vooral op uitnodiging. Vorig jaar beklom hij zo het hoogste gebouw van de wereld, de 829 meter hoge wolkenkrabber Burj Khalifa in Du bai. Roberts landgenoot Philippe Petit liep in 1974 acht keer heen en weer tussen de toen nog overeind staande Twin Towers van het Alain Robert, vorige maand op een 388 meter hoge wolkenkrabber in China. foto CRED/He Xiao World Trade Centre in New York. Daarna verdiende hij veel geld met diverse koordstunts (onder andere boven de Niagara watervallen), films, lezingen en workshops. De Sloveen Martin Strel leeft van het afzwemmen van 's werelds langste rivieren. Na de Donau, de Missis sippi, de Yangtze volgde de Amazo ne in 66 dagen. Big River Man is een bedrijf op zich en de directeur wordt regelmatig flink toegetakeld David The Bullet Smith tijdens een demonstratie op een kermis. foto AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 8