Grote actie tegen Satudarah binnenland 17 Ombudsman: invorderen CDA: programma met oog voor mensen weinig aantrekkelijk Geen straf voor hulp bij zelfdoding woensdag 17 oktober 2012 Leden in Twente verdacht van georganiseerde hennephandel en -teelt ENSCHEDE - Justitie verdenkt leden van de motorclub Satudarah Chap ter East van georganiseerde hen nephandel en -teelt. Er zou een aanzienlijk aantal, leden bij zijn be trokken. Gisteren zijn bij een om vangrijke actie in Twente vijf man nen en een vrouw aangehouden. In Almelo en Enschede heeft de politie drie hennepkwekerijen met honderden planten gevonden. De kwekerijen zijn ontmanteld. Bo vendien vond de politie in drie wo ningen in Enschede vuurwapens. Ook is beslag gelegd op vier moto ren, vijf kilo hasj en 13.000 euro contant geld, aldus een woordvoer- DEN HAAG - De overheid zou bij het innen van te veel uitgekeerde bedragen of bij boetes meer oog moeten hebben voor de omstan digheden van degene bij wie het geld wordt geïnd. Dat vindt Alex Brenninkmeijer, de Nationale Om budsman. Brenninkmeijer verwacht dat hij hierover begin 2013 afspraken zal hebben gemaakt met overheidsor ganisaties. De ombudsman kijkt hoe overhe den dit soort geldbedragen invor deren. Onder meer Belasting dienst en UWV verstrekken toesla gen en uitkeringen als voorschot en berekenen pas naderhand op welk bedrag iemand recht had. Het te veel betaalde bedrag wordt dan teruggevorderd. Dit onderzoek is een vervolg op Brenninkmeijers eerdere rapport over de gemeentelijke schuldhulp der van het landelijk parket van het Openbaar Ministerie. Advocaat Robert Speijdel van Satudarah, dat ook leden heeft in Zeeland, zegt dat er 'niks van belang' is gevon den bij de invallen in een aantal panden in Twente, die gisteren de hele dag hebben. geduurd. Volgens hem is de actie van politie en justi tie 'een faliekante mislukking' ge worden. „Bijzonder bevreemdend machtsvertoon", aldus de raads man. Volgens hem is er geen enkel Satudarahlid aangehouden. De politie viel onder andere bin nen bij het clubhuis van Satudarah aan de Parkweg in Enschede. Er verlening waaruit bleek dat de overheid ook altijd als schuldeiser betrokken is bij de schuldhulpver lening. Brenninkmeijer stelt dat mensen met schulden ook verkeersboetes of verzekeringspremies niet heb ben betaald. Die boetes lopen op, soms wel met 50 procent, omdat de overheid voorrang heeft bij het innen van schulden. De betrokken gezinnen in de schuldhulpverlening komen dan echter moeilijker uit de proble men. „Ik vind dat de overheid bij de in vordering niet alleen maar oog moet hebben voor haar eigen be lang, maar ook rekening moet hou den met de financiële positie en de mogelijke maatschappelijke con sequenties van de invordering voor de gezinssituatie", aldus Alex Brenninkmeijer. zijn 164 opsporingsambtenaren in gezet en zestien militairen die ge specialiseerd zijn in het opsporen van verborgen ruimtes. Vorige maand hield de regiopolitie Twente een aantal verdachten aan die betrokken zouden zijn bij grootschalige hennephandel. In de woning van één van hen werd de administratie van een netwerk van hennepkwekerijen in beslag geno men. Deze man is tevens "lid van de motorclub. De vondst van de administratie was de directe aanlei ding voor de actie gisteren. In september hield de politie ook verdachten aan in Apeldoorn en DEN HAAG - CDA-bestuurders vin den het programma waarmee hun partij de verkiezingsstrijd aanging weinig aantrekkelijk. Dat blijkt uit een gisteren gepubliceerd onder zoek van OverheidinNederland.nl met NRC Handelsblad. Het CDA ging op 12 september te rug van 21 naar 13 zetels in de Tweede Kamer. Niet meer dan 34 procent van de ondervraagde CDA-bestuurders noemt de aan trekkingskracht van het verkie zingsprogramma positief De elec torale aantrekkingskracht van Van Haersma Buma wordt door een kwart goed of zeer goed genoemd. 46 procent is neutraal, terwijl 28 procent negatief oordeelt. De enquête werd kort na de verkie zingen uitgevoerd onder bijna 2600 gekozen en benoemde be stuurders van het Europees Parle ment, Eerste en Tweede Kamer en Wateringen. Deze verdachten zou den betrokken zijn bij meer dan tien professionele plantages op ver schillende plekken in het land, al dus de parketwoordvoerder. Giste ren is in Epe de administratie van de motorclub in beslag genomen. Justitie denkt dat de recente ver bouwing van het clubhuis in En schede mogelijk is gefinancierd met opbrengsten van de hennep handel. De aangehouden mannen en de vrouw worden verdacht yan deelnemen aan een criminele orga nisatie, diefstal van stroom voor de kwekerijen en witwassen van misdaadgeld. regionale en lokale bestuursorga nen. Van hen liet 19 procent weten een voorkeur te hebben voor het CDA. Een zevenkoppige commissie on derzoekt in opdracht van het CDA het verlies tijdens de verkiezingen. Ze bekijkt hoe de kandidatenlijst en het verkiezingsprogramma tot stand zijn gekomen. Ook wordt naar het verloop van de campagne gekeken. De christendemocraten bespreken het rapport op het par tijcongres van 27 oktober. Uit het onderzoek komt ook naar voren dat de bestuurders voorstan der zijn van een kiesdrempel bij Tweede Kamerverkiezingen. Ruim de helft zou een kiesdrempel van 5 procent steunen. Nu ligt dat op 0,67 procent. Met. een kiesdrempel wordt het moeilijker voor kleine partijen om in de Tweede Kamer te komen. ARNHEM In cassatie na veroordeling moord De 42-jarige man die door het ge rechtshof in Arnhem werd veroor deeld tot 18 jaar cel voor de moord op zijn vrouw in Venray, gaat in cassatie. Het hof achtte bewezen dat de man zijn vrouw 70 keer met een schroevendraaier heeft gesto ken en haar keel heeft doorgesne den. Volgens zijn advocaat is er geen sprake van moord maar van doodslag, een lichter vergrijp. DORDRECHT Ex-conciërge voor ontucht opgepakt Een voormalige conciërge van een basisschool in Dordrecht is opge pakt omdat hij ontucht zou heb ben gepleegd met twee meisjes. De 68-jarige man heeft mogelijk meer slachtoffers gemaakt. Ouders van (oud-)leerlingen van de school zijn op de hoogte gebracht. De twee meisjes zijn nu ongeveer 20 jaar oud. Ze zouden zijn misbruikt toen ze ongeveer 11 jaar oud waren. LONDEN Man aangeklaagd voor ontvoering Oerlemans Een 26-jarige man is in Groot-Brit- tannië aangeklaagd voor het ont voeren van twee journalisten in Syrië, onder wie de Nederlander Jeroen Oerlemans. De Brit werd vo rige week opgepakt op het vlieg veld Heathrow. Hij moet vandaag in de rechtbank verschijnen. De po litie arresteerde ook een 26-jarige vrouw in het gezelschap van de man, maar zij is zonder aanklacht vrijgelaten. HILVERSUM Tweebeeke krijgt prijs voor beste interview HILVERSUM - Presentatrice Mariëlle Tweebeeke van Nieuwsuur hééft de Sonja Barend Award 2012 gewon nen. Ze kreeg de prijs voor het bes te televisie-interview voor haar ge sprek met Reinout Oerlemans en bestuurders van het Amsterdamse VU medisch centrum over het reali- typrogramma '24 uur: tussen leven en dood'. LELYSTAD - Een 61-jarige man uit Lelystad krijgt geen gevangenis straf voor zijn hulp bij een (misluk te) zelfmoordpoging van zijn echt genote, eind vorig jaar. Dat heeft de rechtbank in Lelystad gisteren bepaald. Tegen de man was door de officier van justitie een jaar voorwaardelijke gevangenisstraf geëist. De rechtbank ontsloeg hem van alle rechtsvervolging. De vrouw had haar man uitdruk kelijk verzocht haar te helpen bij haar voornemen. De echtgenoot bereidde daarom een hoeveelheid medicijnen. Maar de middelen hadden niet het gewenste effect. Uit wanhoop heeft de man vervol gens een kussen op het gezicht van zijn vrouw gedrukt Toen de vrouw vervolgens aangaf toch niet te willen sterven, hield de echtge noot daarmee op en belde hij een psychiater om hulp. Bij de inval in het clubhuis van Satudarah in Enschede zijn ook motoren in beslag genomen. foto Vincent Jannink/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 7