Verhalen zeelan» 25 Ontdekkingstochten door waterwingebied Sint Jansteen Denert moet het veld ruimen in 'zijn' Kruibeke woensdag 17 oktober 2012 Behalve beroepen en carrières van paters en nonnen tekenden de vier initiatiefnemers ook veel verhalen en anekdotes op. Uit Clinge, maar Wilfried Maes wist ook veel uit De Klinge boven water te krijgen. Antoine Denert was jarenlang het gezicht van Kruibeke. foto Peter Nicoiai KRUIBEKE - Eén van de bekendste burgemeesters van Vlaanderen, Antoine Denert (66) van Kruibe ke, moet na dertig jaar het veld rui men. Bij de gemeenteraadsverkie zingen van zondag kwam zijn hui dige partij, de Nieuw-Vlaamse Alli antie (N-VA), weliswaar nipt als grootste uit de strijd. Maar het christendemocratische CD&V had vooraf echter al aangegeven niet met Denert verder te willen. Het CD&V heeft in Kruibeke gekozen voor een coalitie met Samen Voor- Kruibeke, een combinatie van libe ralen (Open VLD), sociaal-demo craten (sp.a) en Groenen. Jos Stas- sen van Groen volgt Denert op. Denert verwierf in Zeeland vooral bekendheid vanwege zijn niet afla tende verzet tegen de aanleg van een gecontroleerd overstromings- HULST Cursus solosansen voor beginners in De Lieve In De Lieve in Hulst begint dins dagavond 6 november een cursus solo dansen voor beginners. De deelnemers leren in enkele weken onder meer de rumba, quickstep, Engelse wals, cha cha cha en de mambo. De lessen zijn een initiatief van de Free Line Dancers en zijn wekelijks van 19.00 tot 22.00 uur. Inlichtin gen: 0114 315504- gebied van 700 hectare langs de Schelde bij Kruibeke. Het gebied is bijna klaar, maar Denert heeft het nooit kunnen verkroppen dat de Vlaamse overheid dit plan heeft 'doorgedrukt'. Mare De Mayer, voorzitter van het CD&V Kruibe ke, laat blijken dat deze opstelling van Denert mede een reden is ge weest hem buitenspel te zetten. „Natuurbeleving in de potpolder biedt Kruibeke juist kansen", blikt De Mayer vooruit. Denert zag Kruibeke te veel als zijn 'kind' waar alleen hij goed voor zou kunnen zorgen, vinden zijn tegenstanders. Denert spreekt zelf van 'een kaakslag voor heel Kruibeke'. Hij neemt zijn raadsze- tel niet in, maar wil over zes jaar wel weer meedoen aan de gemeen teraadsverkiezingen. IJZENDIJKE Kans op skatebaan bij clubgebouw boilers IJzendijkse jongeren mogen ho pen dat ze binnen afzienbare tijd op een skateterrein kunnen spe len. Inrichting van een geasfalteerd ter- reintje achter de brandweerkazer ne ging eerder niet door. Nu kijkt de dorpsraad, die al geld beschik baar heeft, samen met krulbolclub Molenzicht naar de aanleg van een terrein bij de Schuttersstraat. door Pascalle Cappetti SINT-JANSTEEN - Even de hond uit laten, een rondje hardlopen of mountainbiken of wat rek- en strekoefeningen doen bij de trim baan. Het uitgestrekte waterwinge bied van Sint Jansteen is voor veel inwoners van Steen en omgeving een geliefde plek om te recreëren. Voor natuurgidsen Josef van Over- meeren en Fonny -Roels is het ge bied ook een aantrekkelijk natuur gebied voor vele planten, dieren en paddenstoelen. Fonny en Josef verzorgen sinds dit najaar elke maand een excursie in het waterwingebied. Zij merken dat nog maar weinig mensen op de hoogte zijn van de excursies en dat er nog veel onwetendheid be staat over het gebied zelf. En dat terwijl er zoveel over het water wingebied dat zich uitstrekt tot Heikant en Clinge, valt te vertel len. Zo is deze zomer het Oost-Zeeuws-Vlaamse wandelnet werk geopend dat ook door de bos sen van Sint Jansteen loopt en zijn de eerste zaden geoogst van de 'ak- kerreservaatjes' in het gebied. Ook de collectieboomgaard, een beetje verstopt tussen de Van Hogen- dorpstraat en de Heerstraat, weten maar weinig mensen te vinden. En dat ze er zelf fruit mogen pluk ken van de bijzondere appel- en perenrassen weten ze al helemaal niet. Hoogste tijd voor stichting Het Zeeuwse Landschap, de beheerder, van.het Evides-terrein, om het ge bied wat meer te promoten. Zeker nu Zeeuws-Vlaanderen er vanaf fe bruari van dit jaar zo'n 25 opgelei de natuurgidsen bij heeft. Fonny Roels en Josef Overmeeren willen de kennis die ze opdeden bij de IVN natuurgidsenopleiding graag delen met anderen. Josef begint dan ook meteen te ver tellen over de dekzandrug waarop de bossen liggen. Die ontstond tienduizend jaar geleden in de laat ste ijstijd toen een krachtige wind het zand van de drooggevallen Noordzeebodem op een kilometer lange strook op de grens van Zeeuws-Vlaanderen en België neerlegde. Het okergele dekzand - zo geel vanwege het hoge ijzerge halte - komt op diverse plaatsen aan de bodem. Het gebied is begin vorige eeuw aangeplant om hout te leveren. Het naaldhout van de gekapte bo men werd gebruikt om Limburgse mijngangen mee te stutten. Nu herinnert nog maar een klein stuk je met naaldbomen aan dat verle den als productiebos. Rond 1930 opende de drinkwatervoorziening de deuren, na heel wat protesten vanuit de bevolking. Die vreesde dat het drinkwater voor de gewo ne burger onbetaalbaar werd. De eerstvolgende excursie is zater dag 20 oktober om 14.00 uur. Ver zamelen aan het einde van de Heerstraat in Sint Jansteen, bij het informatiebord. Natuurgidsen Josef van Overmeeren (links) en Fonny Roels in het waterwin gebied van Sint Jansteen. foto Peter Nicoiai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 61