22 Dow is al jaren geen Nieuw grensinformatiepunt mannenwereld meer Optimisme over nieuw centrum IJiendijke Kleding almanak Zwijgrecht woensdag 17 oktober 2012 doorMarlijn de Koning In de rubriek 't Zit zo wordt een actueel onderwerp nader belicht. DeS' kundigen, mensen die betrokken zijn of om een andere reden een me ning hebben over een kwestie, laten hun licht schijnen op het onder werp. In deze aflevering: het nieuwe grensinformatiepunt Vrouwen hebben andere contouren dan mannen, geeft Dow-teamleader Linda de Groene netjes aan. Met Zee land Supply Industrial Stores in Terneuzen heeft Dow Benelux bij leverancier Nomex 'vrouwenkleding' laten ontwikkelen, zoals broeken en elegantere schoenen. Het zo goed als wegbe- zuinigen van het Bu reau Belgische Zaken door het Rijk levert Zeeuws-Vlaamse grensarbeiders een prima alternatief op. Sinds oktober huist een nieuw grensin formatiepunt bij het werkservice- punt in het Terneuzense gemeen tehuis. Wie in Nederland woont en in België werkt, kan er terecht met vragen en problemen. De drie Zeeuws-Vlaamse gemeen ten riepen het grensinformatie punt gezamenlijk in het leven. Dat vonden ze nodig omdat het spreekuur dat het Bureau Bel gische Zaken (BBZ) eens per twee weken in het Terneuzense ge meentehuis houdt, eind 2013 op houdt te bestaan. Het Rijk stopt dan met het subsidiëren van het bureau, dat alleen nog doorgaat als internetsite. Tot die tijd vullen de BBZ en het grensinformatie punt elkaar aan. Grensgemeenten en -provincies deden op nationaal niveau nog een poging om, door middel van een 'inzamelingsactie', het BBZ te behouden. Onderzoek wees ech ter uit dat in Zeeuws-Vlaanderen met evenveel geld méér mogelijk is. De drie gemeenten leggen nu samen 36.000 euro per jaar op ta fel, waarmee degene die zich met het grensinformatiepunt bezig houdt, betaald kan worden. „Groot voordeel is dat werkge vers, werknemers en werkzoeken den dagelijks bij het informatie punt terecht kunnen", verklaart Ronald de Back van het Werkser- vicepunt Zeeuws-Vlaanderen. „Tot nu toe kwam BBZ hier maar eens in de twee weken een paar uur langs." Het grensinformatiepunt is per mail, telefonisch en gewoon op af spraak te bereiken. „Mensen kun nen er terecht voor alles wat met grensarbeid te maken heeft", ver klaart De Back. „Met vragen over belastingen en het sociale stelsel, het vergelijken van diploma's, maar ook over bijvoorbeeld sollici tatiegewoonten in België." Het informatiepunt krijgt op kor te termijn uitbreiding in België, verklaart De Back. „In het glas- tuinbouwproject bij Westdorpe werken we nauw samen met Vlaamse grensgemeenten. Door de problemen die we daar ontdek ten met grensarbeid, hebben we al afgesproken te kijken of we sa men kunnen optrekken. Er is zelfs al een project voor opgestart: tendensen zonder grenzen." Dat de Zeeuws-Vlaamse gemeen ten nu min of meer gedwongen worden een eigen grensinforma tiepunt te beginnen, komt wat dat betreft niet slecht uit. De Back hoopt dat dit infopunt in 2015 is uitgegroeid tot een grensover schrijdend project. 'Werkgevers, werknemers en werkzoekenden kunnen dagelijks terecht' Honderden forensen steken bijna dagelijks in beide richtingen de grens tus sen Zeeuws-Vlaanderen en België over, zoals hier bij Kapellebrug. Het voorval met de pop, die afgelo pen weekend aan de kerktoren van Kruiningen hing en daarmee de hulp diensten uren lang bezig hield, is de afgelopen dagen ongetwijfeld op veel plekken besproken. Zo ook op dat Goese kantoor. Daar kozen de medewerkers een humoris tische en enigszinsfauwe insteek. „Zou de pop, nadat hij van de toren was gehaald, door de politie zijn aan gehouden?", vroeg één van de mede werkers zich af. „Ja, natuurlijk, hij is direct naar To- rentijd overgebracht", reageerde een Linda de Groene (47), zesentwintig jaar werkzaam bij Dow, begon als operator en is nu teamleader van een ploeg van één van de naftakrakers. Annelies Hermans (25), werkt sinds 1 april 2011 bij Dow als improvement engineer, na haar studie chemical en gineering Universiteit Eindhoven. Els Van De Velde (46), drieëntwin tigjaar in dienst bij Dow, heeft diver se functies vervuld en is nu plantma nager van ethyleenoxyde-fabriek. Tip? redactie@pzc.nl Een derde medewerker deed er nog een schepje bovenop. „Ik vermoed dat hij gebruikmaakt van zijn recht om te zwijgen." MEEST GELEZEN 1. Sloop Bellevue in Terneuzen. 2. Yara Sluiskil niet veilig genoeg. 3. Kademuur Axel blootgelegd. DE ZEEUWSE KELDER Kijk voor berichten uit de kelder van het Zeeuwse amateurvoetbal op de PZC-weblog De Zeeuwse Kelder. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl door Harmen van der Werf Linda de Groene heeft het aan den lijve onder vonden, zesentwintig jaar geleden. Ze had de middelbare beroepsoplei ding procestechniek net afgerond en solliciteerde bij Cerestar in Sas van Gent, tegenwoordig Cargill. „De personeelsfunctionaris belde, of hij meneer De Groene kon spre ken. 'Ik ben mevrouw De Groene en ik heb gesolliciteerd', zei ik. Het bleef een tijdje stil aan de andere kant van de lijn. Hij begon te stot teren. Ik hoefde niet te komen." Dow Benelux in Terneuzen was in die tijd ook nog vooral een 'witte mannen-wereld'. „Maar bij Dow mocht ik zo aan de slag en ik heb er nooit problemen ondervon den", schetst Linda een beeld van een welhaast andere wereld. Ze be gon als operator en heeft zich dankzij allerlei cursussen opge werkt tot teamleader van één van de drie naftakrakers, in ploegen dienst. „Ze denken vaak dat ik in de verpleging zit, omdat ik onregel matige tijden werk." Hoe dan ook, Linda noemt zich zelf wel één van de pioniers bij Dow als vrouw in een technische functie. Zo heeft Els Van De Velde zich ook een tijdje gevoeld, maar even als Linda heeft zij nooit ervaren dat het 'vrouw-zijn' een obstakel voor wat dan ook was. Ze maakte al op jonge leeftijd een bewuste keuze voor de techniek. „En ik ga nu al drieëntwintig jaar met ple zier naar mijn werk. De techniek is zo breed. En samen willen we tot de top te behoren. Man, vrouw, blank, zwart, je staat er sa men voor." Dow Benelux is met drie andere bedrijven in de procesindustrie ge nomineerd voor de landelijke Fem me Tech Award 2012. Linda en Els zijn - als het gaat om het promoten van 'meer vrouwen in de techniek' - de perfecte am bassadeurs van het chemiecon cern. Ze gaan ook op pad naar scholen om meisjes te interesseren voor techniek, wat volgens hen hard nodig is. Niet alleen omdat er een tekort dreigt aan goedopgelei de technici, maar vooral ook, ge ven ze aan, omdat 'techniek mooi en veelzijdig is'. Promotie is nodig, want, stellen ze, zeker de chemie is voor velen een onbekende wereld. „Je komt niet zomaar het terrein van een chemiebedrijf op." De tijd dat vrouwen onge zien de deur werden gewe zen, zoals Linda over kwam bij Cerestar, is voorbij. Toch heeft Annelies Hermans tijdens haar studie chemical engineering in Eindhoven wel gemerkt dat er nog verschillen in bedrijfscultuur bestaan. „Ik heb mijn afstudeersta ge gelopen bij Shell in Amster dam", vertelt ze. „Dat was veel meer een mannenwereld dan Dow in Terneuzen. Bij de presenta tie van mijn project kon ik dat goed merken. De zaal ademde: 'Zo, wat zou dat meisje te zeggen hebben?'" „En dat in Amster dam!", reageert Linda. Of je geaccepteerd wordt, hangt volgens de drie vrouwen niet meer ervan af of je man of vrouw bent. Annelies: „Je moet weten wat je wilt." „En laten zien dat je je mannetje staat", vult Linda aan. Ze is zelf bijvoorbeeld absoluut niet vies van sleutelen. „Alleen toen ik zwanger was, mocht ik niet naar buiten. Omdat je niet weet wat sommige stoffen doen. Ook daar wordt rekening mee ge houden." 'Samen willen we tot de top behoren. Man, vrouw, blank of zwart' door Frank Gijsel IJZENDIJKE - De komst van een mul tifunctioneel centrum in IJzendij- ke lijkt een stuk dichterbij geko men. Voorzitter André Soomers van de Dorpsraad IJzendijke ziet verschillende mogelijkheden voor een centrum. De dorpsraad heeft duidelijke af spraken met de gemeente Sluis ge maakt over een pakket van eisen en een haalbaarheidsplan. De Slui- se gemeenteraadsleden kunnen nog dit jaar een concept-plan be spreken. Welk voorstel in decem ber bij de gemeenteraad op tafel ligt, durfde Soomers tijdens de jaarvergadering van de dorpsraad nog niet te voorspellen. Ook wet houder Conny Almekinders vond het nog te prematuur om nu al met ideeën naar buiten te bren gen. Maar 'er is iets in beeld dat kansrijk is', verklaarde de wethou der. De gemeente wilde eerder, nadat plannen voor een geheel nieuw dorpscentrum vanwege financiële redenen in de prullenmand ver dwenen, een zaal inrichten boven op kleedkamers van de gymzaal in de Verlengde Molenstraat. De dorpsraad wees dat idee af Sluis heeft een bedrag van 170.000 euro in kas voor een accommodatie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 58