Sluiting dreigt voor vier bibliotheken Griezels in actie vóór Halloween ZEEUWS-VLAANDEREN Bewoners gehecht aan herten WOENSDAG 17 oktober 2012 21 DOW is al langer geen mannenwereld 22 en 23 Vestigingen in Philippine, Koewacht, Hoek en Zaamslag dicht als bezuinigingen in Terneuzen doorgaan door Martijm de Koning TERNEUZEN - Als de Terneuzense gemeenteraad akkoord gaat met de bezuinigingen die het college wil doorvoeren op de bibliotheek, gaan de vestigingen in Philippine, Koewacht, Zaamslag en Hoek dicht. Over de komst van een bieb in de nieuwe brede scholen in Sas van Gent en Sluiskil moet dan nog eens goed worden nagedacht. Dat zegt directeur Rudi Crombeen van de Bibliotheek Zeeuws-Vlaande ren. Terneuzen verleent, nu jaarlijks ruim 1,3 miljoen euro subsidie aan de bibliotheek. Het college wil vol gend jaar 50.000 euro minder sub? sidie geven aan de bieb dan dit jaar, en vanaf 2014 jaarlijks 200.000 euro minder, zo staat in de conceptbegroting die B en W onlangs presenteerden. De ge meenteraad neemt op 8 november een besluit over die begroting. Als de gemeenteraad de bezuini ging niet terugdraait, heeft dat vér gaande gevolgen voor de vestigin gen in de dorpen, waarschuwt Crombeen. Eerder uitten de On dernemingsraad en de Raad van Toezicht van de Bibliotheek Zeeuws-Vlaanderen in brieven aan de raad al hun zorgen. Crom been komt nu met de concrete ge volgen van een eventuele bezuini ging: vier vestigingen dicht en een onzekere toekomst voor die in Sas van Gent en Sluiskil. „Dat kan niet anders", licht de directeur toe. „Ze ventig procent van onze uitgaven gaat op aan huur en personeel. Daar kun je niet op bezuinigen zonder grote ingrepen.. Ik kan moeilijk stoppen met boeken inko pen." Meer geld vragen voor abon- nementen of uitleningen ziet Crombeen niet zitten. „Dan wor den we onbereikbaar voor mensen met weinig geld. Dat is voor ons onbespreekbaar." Crombeen gaat op korte termijn in overleg met wethouder Jaap Bos over de voorgenomen bezuini ging. Ook gaat hij praten met Adri Totté, wethouder in Hulst. Uit die gemeente komt volgend jaar 30.000 euro minder richting de Bi bliotheek. „Ik kan nog niet voor zien welke gevolgen dat heeft. Hulst heeft beloofd daarover mee te denken", aldus Crombeen. De gemeente Sluis bezuinigt vol gend jaar niet op de biebsubsidie. Wel vindt Crombeen dat de bijdra ge uit Sluis te laag is om te kunnen voldoen aan de inhoud van de bi bliotheekvisie, waarin staat dat er schoolbiebs komen in Breskens, Sluis, IJzendijke en Aardenburg. „Die in Breskens komt er, maar de andere schuiven we op de lange baan. Zolang de vestiging in Oost burg niet is verhuisd naar het Zwin College en we daardoor huur moeten betalen voor onze huidige locatie in Den Hoekzak, is er simpelweg geen geld voor de schoolbibliotheken." door René Hoonhorst RETRANCHEMENT - Het daglicht piept op veel plaatsen de schuur nog binnen. Maar de 9-jarige Oost- burgse ICatja vindt het al eng ge noeg als ze opeens bij haar enkel wordt gegrepen of als er plotseling een pop piano begint te spelen. Het is deze week griezelen gebla zen bij Crea Trends, de voormalige Droogbloemzolder, aan de Provin- cialeweg bij Retranchement. Uit baatster Lijsbert de Koeijer weet wel dat'het pas het laatste week eind van oktober echt Halloween is. „Maar aan het eind van de maand'wordt overal Halloween ge vierd. En het is nu herfstvakantie voor Duitsers en mensen uit het zuiden. Duitsers vieren vaker Hal loween dan wij, dus is het nu inte ressant om te griezelen." Tot en met zondag kunnen jong en oud elke middag tussen 13.30 en 16.00 uur terecht in een 'spook huis', waar geesten tot leven ko men zo gauw bezoekers het pand betreden. Degenen die in het dag licht nergens bang voor zijn, kun nen zaterdagavond tussen 19.30 en 21.30 uur ervaren of ze ook in het donker nergens van schrikken. Na de herfstvakantie kan de jeugd tij dens kinderfeestjes nog terecht in de griezelschuur. VLISSINGEN Twee ton vroegtijdige schoolverlaters Stichting Droom in Vlissingen krijgt 225.000 euro van het Oranje Fonds om het project 'Kansen voor jongeren' uit te voeren. Het project dient om vroegtijdige schoolverla ters tussen 18 en 23 jaar te stimule ren een diploma te halen. Het gaat om een relatief grote groep Zeeuw se jongeren, die hun maatschappe lijke en economische loopbaan met achterstand beginnen. Myrthe (11) en Sofïe (10) de Zeeuw schrikken niet zo erg van rondspokende figuren als het nog niet echt donker is. Maar de twee Terneuzen hielden wel even hun hart vast toen ze een paar kamers verder opeens bij een enkel werden gegrepen. dappere meiden uit foto Peter Nicolai TERNEUZEN Werk bij Oiltanking volledig hervat De werkzaamheden voor de uit breiding van Oiltanking Terneuzen zijn dinsdagochtend volledig her vat. De firma waarvan vorige week donderdagochtend twee Poolse werknemers omkwamen bij een bedrijfsongeval, is als laatste weer aan de slag gegaan. Twee andere bij de uitbreiding betrokken bedrij ven hebben maandag de werkzaam heden alweer opgepakt. JZENDIJKE Omwonenden kanten zich tegen plannen van de dorpsraad en mu seum Het Bolwerk om het ravelijn van IJzendijke voor het publiek open te stellen. Museumbestuur en dorpsraad wil len het - nu wat onzichtbare - ver dedigingswerk in de toekomst meer betrekken bij het museum. Het ravelijn geeft extra cachet aan de voorlichting van Het Bolwerk over de Staats-Spaanse linies en maakt die vestinggordel ook voor kinderen aanschouwelijker. Op het ogenblik dient het ravelijn echter mede als hertenkamp. Door het ra velijn open te stellen zouden de herten moeten verhuizen naar een andere locatie nabij de begraaf plaats. Bewoners zien dat niet zit ten, ze willen de herten graag op de huidige plaats laten grazen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 57