Hooge Platen verliezen Doek valt voor theater 241 zeeland Veere betaalt schade door omgevallen boom woensdag 17 oktober 2012 door Amnemarïe Zevenbergen VEERE - Een omgevallen witte ab eel kost de gemeente Veere voorlo pig ruim 13.000 euro. De boom viel eind augustus op de woning van het hoogbejaarde echtpaar Pouwer aan de Veerseweg in Zand dijk. Veere wil zelf de schade verhalen op watermaatschappij Evides om dat 'een lekke waterleiding op de plek van de boom waarschijnlijk de belangrijkste oorzaak lijkt,' al dus de gemeente. Het college van B en W vreest dat de familie Pouwer de dupe dreigt te worden van juridisch getouw trek tussen verzekeringsmaatschap pijen: 'In situaties waar de schuld vraag niet honderd procent duide lijk is, kan het heel lang duren voordat wordt uitgekeerd'. Dat vindt het Veerse college echter 'vanuit sociaal en maatschappelijk oogpunt niet verantwoord'. De verzekeringsmaatschappij van het gedupeerde echtpaar stelde de gemeente aansprakelijk. Zowel de verzekering van de gemeente als die van het echtpaar achten zich echter niet aansprakelijk. Het geld moet uit de pot algemene reserve gehaald worden. Veere houdt er re kening dat het bedrag uiteindelijk niet vergoed wordt door Evides. De ruim vijftig jaar oude abeel viel vrijdagmiddag 30 augustus op de woning van het echtpaar. C. Pou wer vertelde toen dat hij de ge meente vaker heeft gewaarschuwd dat de bomen voor zijn woning een gevaar vormen. De gemeente verwijderde twee andere bomen voor de woning, die door de lekka ge instabiel waren geworden. De omgevallen abeel veroorzaakte schade aan het dak van de wo ning. Die schade is provisorisch hersteld. Nu kunnen de bouwvak kers daadwerkelijk aan de slag. Veere betaalt de rekening. Een kolonie grote sterns op de prille duintjes op de Hooge Platen, juni 1993. Broedvogels op de Hooge Platen in de Westerschelde bij Bres- kens hebben het zwaar. René Beijersbergen van stichting Het Zeeuwse Landschap slaat alarm. door Harmen van der Werf Al veertig jaar volgt René Beijersbergen de ontwikkeling van de Hooge Platen, en met name de vogels die er broeden. Als jong student biologie verbleef hij in de zomer met collega-studenten uit Utrecht in een caravannetje op camping Zeebad bij Breskens. Ze deden als vrijwilligers veldonderzoek op de Hooge Platen, in de jaren zeventig. Achteraf kan Beijersbergen zich geen mooiere vakantiebesteding bedenken. Beijersbergen is nog altijd verliefd op de Hooge Platen en op de ele gante grote en dwergsterns die er de laatste tientallen jaren een vas te verblijfsplaats hebben. Dat is te danken aan het langzaam opho gen van delen van de Hooge Pla ten. Zo is er sinds midden jaren vijftig een zandkop gevormd, de Bol van zestig hectare. Bij gemid deld hoogwater hoeven broeden de vogels niet te vrezen dat hun ei eren daar wegspoelen. Ze zitten er hoog en droog, en dat weten ze uit ervaring. De Hooge Platen (in totaal 1800 hectare groot) zijn volgens Beijers bergen heel bijzonder, met het ei landje Griend in de Waddenzee en broedgebieden op Texel. „Dit zijn onze zeevogelgebieden, verge lijkbaar met de kliffen in Schot land, Noorwegen en de Faeröer-ei- landen." De Hooge Platen scoren mede zo goed, omdat landroofdie- ren als wezels, hermelijnen en rat ten er niet kunnen komen. Ook dat weten de grote sterns, dwerg sterns en andere kustvogels drom mels goed. Meeuwen binnen er wel bij, maar dat is, stelt Beijersber gen, geen probleem. „Sterns blij ven daardoor ecologisch scherp. Ouders die niet goed op hun kin deren passen, betalen het gelag. Zo gaat dat." Meeuwen vormen dan ook geen bedreiging voor de andere, meer bijzondere broedvogels op de Hoo ge Platen. Veel meer invloed zijn veranderingen in de wijde omge- In 1996 begon de discussie over een nieuw theater in Middelburg. Het resultaat na 16 jaar: een onbebouwde put en - straks - een ver bouwde schouwburg. Het hoge T-woord kwam dinsdag uit de mond van gemeentelijk schat kistbewaarder Johan Aalberts. Negen ton, negenhon derdduizend euro, is de gemeente jaarlijks goedkoper uit als zij afziet van een nieuw theater op het Mo lenwater en genoegen neemt met een verbouwde Stadsschouwburg. Niet het pleidooi voor het behoud van een groot stadspark deden het college dit besluiten, of de gelui den uit de culturele wereld dat gro- door Theo GSele te schouwburgen niet meer van de ze tijd zijn. Nee, de centen gaven de doorslag. Middelburg moet bijna zes miljoen euro bezuinigen. Dat gegeven bood een eervolle af tocht aan de politieke partijen die jarenlang voor de bouw hebben ge pleit. „Een nieuwe schouwburg is een luxe die je mensen in een tijd van crisis niet kunt uitleggen", al dus wethouder Saskia Szarafmski, die in 2005, toen nog als fractie voorzitter van de PvdA, de stekker trok uit de bouw van het nieuwe theater aan de Zuidsingel. De bouwput voor dat nooit gebouwde 'A-theater' ligt zeven jaar later nog steeds te wachten op een bestem ming. Szarafmski nam het theater dossier deze maand over van Al- bert de Vries, die naar de Tweede Kamer is vertrokken. Tegenstan ders van de bouw op het Molenwa ter zagen hem als de kwade ge nius, de bestuurder die koste wat kost zijn zin door wilde drijven. En kijk: hij heeft zijn hielen nog niet gelicht of het plan is van de baan. Dat kan geen toeval zijn, maar schijn bedriegt. De terugtrek kende beweging was al eerder inge zet. Er ligt een doorgerekend plan voor de verbouwing van de oude schouwburg en dat is niet in een paar dagen gemaakt. „Het denken over het schouwburgplan is al de ze zomer begonnen", zei Szarafms ki dinsdag. BF Zie de video op www.pzc.nl/video Sjaak van Zee Herenmode St. Adriaanstraat 7,4461 JC Goes T: 0113-215652 E: info@sjaakvanzee.ni W: www.sjaakvanzee.nl Maten t/m 62 Va, 64 en 57 Ook op maandagen van 13.00 tot 17.30 u geopend

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 52