Leo van Gastel zag de tijden veranderen Meer gedeald in Vlissingse straten Veere betaalt schade door omgevallen boom Minder sociaal woensdag 17 oktober 2012 door Wendy Wagenmakers VUSS1NGEN - „Misschien organise ren coffeeshops de straathandel in drugs wel zelf', suggereert burge meester René Roep in reactie op de toename van straathandel in drugs in Vlissingen, een paar maanden na invoering van de wietpas. Roep geeft toe dat de straathandel 'sinds kort' is toegenomen, na dit eerder steeds te hebben ontkend. Hij baseert zijn bevindingen op meldingen door burgers en politie mensen die zien dat er (meer) ge deald wordt. Daarom worden agen ten de straat op gestuurd om zo wel handelaars als kopers in de kraag te vatten. Op het Scheldeplein resulteerde dat, zo bleek uit politiepersberich- ten, de laatste twee weken in twee 'geslaagde drugsacties' met vijf ar restaties: één keer twee kopers met drie gram wiet en één keer drie toeristen en een Vlissinger die voor hen vijf gram wiet had ge haald in een coffeeshop. Is dat nou alles? Nee, zegt politie chef Eric Nagelkerke. „Ons Basta team palet ook regelmatig grotere straatdealers op, maar we maken niet alles bekend. En dit soort klei nere arrestaties verrichtten we vroeger ook, maar dan was het bu siness as usual. Nu wil minister Op stelten dat we straathandel als ge volg van de wietpas in kaart bren gen. Buitenlanders hebben er nu belang bij om Vlissingers te vragen wiet voor hen te halen. Voor som mige burgers, die beschikken over een wietpas, is dat een gat in de markt." Roep: „Of voor coffeeshops, om dat ze sinds invoering van de wiet pas minder klanten hebben. Dat sluit ik niet uit. Hoe krom ons ge doogbeleid ook is, en hoezeer ik er ook anders over denk: straathan del is niet wenselijk. Je weet im mers niet waar het spul vandaan komt." Aangezien de arrestaties zijn verricht op een plein dat gele gen is aan de overkant van coffee shop Purple, zou je denken dat de wiet daar vandaan komt. Maar dat hoeft niet, aldus Nagelkerke. „Het kan evengoed zijn dat we die gas ten al door de hele stad zijn ge volgd. We gaan echt alleen af op gerichte meldingen." Leo van Gastel: „Toen de tractoren hun intrede deden in de landbouw werd het werk uiteindelijk lichamelijk minder zwaar maar ook minder sociaal. Vroeger deed je het boerenhandwerk met zijn allen, nu werk je op een kleine hoeve in je eentje met landbouwmachines." door Annemarie Zevenbergen VEERE - Een omgevallen witte ab eel kost de gemeente Veere voorlo pig ruim 13.000 euro. De boom viel eind augustus op de woning van het hoogbejaarde echtpaar Pouwer aan de Veerseweg in Zand dijk. Veere wil zelf de schade verhalen op watermaatschappij Evides om dat 'een lekke waterleiding op de plek van de boom waarschijnlijk de belangrijkste oorzaak lijkt', al dus de gemeente. Het college van B en W vreest dat de familie Pouwer de dupe dreigt te worden van juridisch getouw trek tussen verzekeringsmaatschap pijen: 'In situaties waar de schuld vraag niet honderd procent duide lijk is, kan het heel lang duren voordat wordt uitgekeerd'. Dat vindt het Veerse college echter 'vanuit sociaal en maatschappelijk oogpunt niet verantwoord'. De verzekeringsmaatschappij van het gedupeerde echtpaar stelde de gemeente aansprakelijk. Zowel de verzekering van de gemeente als die van het echtpaar achten zich echter niet aansprakelijk. Het geld moet uit de pot algemene reserve worden gehaald. Veere houdt er rekening mee dat het be drag uiteindelijk niet vergoed wordt door Evides. De ruim vijftig jaar oude abeel viel vrijdagmiddag 30 augustus op de woning van het echtpaar. C. Pouwer vertelde toen dat hij de gemeente vaker heeft ge waarschuwd dat de bomen voor zijn woning een gevaar vormen. De'gemeente verwijderde twee an dere bomen voor de woning, die door de lekkage instabiel waren ge worden. De omgevallen abeel ver oorzaakte schade aan het dak van de woning. Die schade is proviso risch hersteld. Nu kunnen dp bouwvakkers daadwerkelijk aan de slag. Veere betaalt de rekening. door Marijke Vael De oude boerderij naam prijkt op de pergola van het nieu we, houten huis dat Leo van Gastel in 1998 liet bouwen op een steen worp afstand van de monumenta le boerderijwoning waarin hij werd geboren. Tempora Mutantur staat op het naambord. Ofwel De Tijden Veranderen. Simpele woor den met een diepe waarheid weet de 58-jarige landbouwer die het grootste deel van zijn leven door bracht op zijn geboorteplek, maar in die periode veel veranderingen meemaakte. Veranderingen op de hoeve aan de Bettewaardsedijk tus sen Zierikzee en Dreischor en in zijn persoonlijke omstandigheden. „Toen ik kind was, stond Tempora Mutantur nog op de dampalen bij de inrit van de boerderij", herin nert hij zich. „De naam was zo be kend in de omgeving dat hij zelfs als adres werd gebruikt. Tempora Mutantur Saspolder stond er dan. Mijn vaders jongste broer schreef dat zelfs nog toen het hier geen Saspolder meer heette, maar Bet tewaardsedijk." Zo klonken dezê Latijnse woorden Leo van Gastel reeds bekend in de oren toen hij kind was. „Van mijn ouders wist ik wat ze beteken den." Net zo vanzelfsprekend was het voor de jonge boerenzoon dat zijn vader, Marius van Gastel, het land bewerkte met drie Belgische „Je hoopt samen gezond oud te worden, maar soms moet je je doelen bijstellen." trekpaarden. „Ik hielp heel graag mee, bijvoorbeeld wanneer hij met onze knecht op het land vlas in kleine bundels tegen elkaar zet te om op te stijven. Later werd het hoger opgestapeld in zogenaamde 'tollen'. Het was gezellig om zo sa men bezig té zijn." Die vanzelfsprekende onderlinge samenwerking op het land zag Leo 'met de tijden veranderen'. „Ik was zeer geïnteresseerd toen de tractoren hun intrede deden maar alles heeft twee kanten. Het werk op het land werd er lichamelijk minder zwaar door maar ook min der sociaal. Vroeger deed je het handwerk met zijn allen, tegen woordig werk je op een kleine hoe ve vaak in je eentje met landbouw machines. Ik denk dat buren daar door ook niet meer zo vaak de tijd nemen om een praatje te gaan ma ken bij elkaar." Omdat hij van het weidse Schouw- se polderlandschap houdt, koos Leo van Gastel na de HBS-B in Zie rikzee en de Hogere Land bouwschool in Dordrecht voor een leven als landbouwer op het bedrijf van zijn vader. Maar de na weeën van. de beenmergontste king die hij als kind doormaakte noodzaakten hem om daar mee te stoppen. „Ik kreeg te veel pijn." Een kantoorbaan bij de Stichting Uitvoering Landbouwmaatregelen bleek evenmin heilzaam voor zijn gezondheidsproblemen. Maar neu- raaltherapie bood zoveel soelaas dat Leo tot zijn vreugde in 1980 het werk op Tempora Mutantur weer kon oppakken. „Ik ben geen stadsmens. Ik werk graag buiten." In 1981 nam hij de hoeve officieel over van zijn .vader en een jaar la ter trouwde hij met Mary Jose Adriaenssens met wie hij een zoon en dochter kreeg. Maar de tij den bleven veranderen. Mary Jose overleed in 2006 en Leo werd on geveer een half jaar daarna getrof- Sjaak van Zee Herenmode L St. Adriaanstraat 7,4461 JC Goes Ik T: 0113-215652 E: info@sjaakvanzee.nl I W: www.sjaakvanzee.nl Maten t/m 62 Va, 64 en 57 Ook op maandagen van 13.00 tot 17.30 u geopend

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 44