3 Europees geld voor Zalco is zeker Kai Heijneman, LSVb 'Nog eons goed nadenken over naar huls reizen' 'Bezuinigen op ov is heter dan op onderwijs' commentaar Weg meldkamer Consument vindt Delta/Zeelandnet beste provider woensdag 17 oktober 2012 jaar hebben studenten straks recht op gratis openbaar vervoer. Nu be draagt die termijn 7 jaar. „Studenten maken vaak juist aan het eind van hun studie reiskosten als ze stage lopen of een master volgen na het hbo. Studenten zullen door deze maatregel niet per se kiezen voor de beste optie, maar voor de dichtstbijzijnde." Naam: Naomi van Damme (23) uit G roede. Studie: master pedagogische weten schappen aan de Universiteit Leiden Reistijd: 3 uur en 15 minuten. Kosten enkele reis Groede-Leiden (boot trein): 23,90 euro. Met korting: 15,50 euro. Ja hoor; dat kan er ook nog wel bij." Arjan van Luijk was net opge lucht dat de langstudeerboete van de baan was, kwam hij er achter dat hij vanaf januari geen recht meer heeft op gratis openbaar ver voer. „Eerlijk gezegd keek ik er niet van op, maar ik schrok er wel van. Nu reis ik nog bijna elk week end terug voor mijn leventje in Zeeland, maar als ik straks 30 euro per weekend moet betalen om thuis te komen, moet ik daar nog eens goed over nadenken." De communicatie over de maatregel is slecht, klaagt Arjan. „Ik hoorde het toevallig van een vriendin." „Over terugreizen moet ik straks extra nadenken. In het voorjaar ga ik weer werken op camping Groe- de. Dan moet ik wel veel uren kun nen maken, alleen al om mijn reis kosten te compenseren. En dan heb ik de reistijd nog niet eens meegerekend, zes uur heen en te rug! Maar goed, ik heb liever dat ze op het ov bezuinigen dan op het onderwijs zelf" Bij het zoeken naar een stage zal Naomi dan ook geen rekening hou den met de reiskosten. „Het is ver velend, maar als je iets echt wil, moet je je niet door de overheid la ten leiden." Naam: Arjan van Luijk (23) uit Oost burg. Studie: hbo Business IT manage ment in Breda. Reistijd: 2 uur en 30 minuten. Kosten enkele reis Oostburg - Breda (bus boot trein): 20,36 euro. Met korting: 14,26 euro. Het wereldkampioenschap kustvis- sen is begonnen aan de Walcherse kust. Kijk op www.pzc.nl/video STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl door Frank Balkenende MIDDELBURG - Europese steun van 1,5 miljoen euro voor om- en bij scholing van oud-medewerkers van de failliete aluminiumfabriek Zalco is binnen. De commissie so ciale zaken en werkgelegenheid van het Europees Parlement stem de gisteren positief over de steun- bijdrage. Gedeputeerde Ben de Reu (PvdA, economie) is blij dat de kogel door de kerk is. Het Europees Parle ment moet op 23 oktober een defi nitief besluit nemen, maar dat lijkt nog slechts een formaliteit. De provincie en de ministeries van Economische Zaken en Socia le Zaken en Werkgelegenheid heb ben samen 800.000 euro uitgetrok ken voor het Zalco-mobiliteitscen- trum. Ruim tweederde van de ruim zeshonderd werknemers die door het faillissement van alumini- umproducent Zalco in december hun baan verloren, is inmiddels weer aan de slag. Momenteel zit ten nog een kleine tweehonderd mensen in de kaartenbakken van het mobiliteitscentrum. Het geld uit Brussel is bedoeld om hen bij- of om te scholen. Een aantal mensen is inmiddels aan de slag bij de onderdelen van Zalco die een doorstart maken. UTB Industry uit Utrecht nam in juni de gieterij over, waar alweer wordt geproduceerd. Het Ameri kaanse Century kocht de anodefa- briek, die in de loop van 2013 in be drijf komt. De leegloop van Zee land gaat weer een stap verder. Na de zorgen over de ont manteling van het Openbaar Ministerie lijkt het nu onaf wendbaar dat de meldkamer van de politie en van de hulp diensten uit de provincie ver trekt. Waarschijnlijk naar Ber gen op Zoom of Roosendaal. De pap lijkt gestort, want de Zeeuwse bestuurders hebben vooral aandacht voor compensa tie van het verlies aan arbeids plaatsen. Mogelijk valt er bij de politie te schuiven met werk. Dat is een manier om de scha de enigszins te beperken. Dit soort schaalvergroting went nooit: wat decennialang ais natuurlijke eenheid werd ge zien en dus als verstandige maat voor overheidsdiensten, wordt nu losgelaten. Want klein is te duur. Op deze ma nier kun je Zeeland wegredene ren. En welke provincie is daar na het kleinst? Uiteindelijk rest de vraag of de Staat der Neder landen een houdbare omvang heeft. Willen we die kant op? MIDDELBURG - De Consumenten bond heeft Delta/ZeelandNet voor de elfde keer uitgeroepen tot beste provider voor internet, bellen en digitale televisie. Als rapportcijfer kreeg het bedrijf een acht. Dit jaar is ook digitale televisie meegenomen in de beoordeling. Willem-Jan Krab (manager multi media bij Delta) is trots dat zijn klanten tevreden zijn. „Voor de kij kers van digitale televisie werd in oktober HBO aan het aanbod toe gevoegd en internetters werden ge trakteerd op snelheden op het hoogste niveau dat momenteel in Nederland wordt geboden: 160 Mb/seconde voor downloaden en 10 Mb/seconde voor uploaden." De hoge kwaliteit komt vooral doordat Delta/ZeelandNet gebruik maakt van de nieuwste standaard op het gebied van data over kabel (Docsis 3.0), zegt Krab. De concur renten zijn aangewezen op dataver keer via DSL-verbindingen. „Het 'oude' ADSL maakt welis waar - ook in Zeeland - steeds meer plaats voor het nieuwere VDSL, maar de snelheid blijft sub stantieel achter bij die van de ka bel, zeker voor klanten die'wat ver der van de telefooncentrale wo nen." SmmiSBSmeatBtSSUStemuasaUBmSBSimmm Studenten die langer dan vijfjaar studeren, moeten vanaf 1 januari betalen voor het openbaar vervoer. foto Ruben Oreel l Ontwerp Bouwvoorberelding l Bouwcoördinatie (0113) 571758 Bouwraadhuis.nl waar bouwen begint

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 3