30 Nederland neemt afslag naar Brazilië Van Gaal stapt naar rechter 'Mensen zien nu dat ik niet gelogen heb' 2.17 oktober 2012 door Wilko Voordouw DEN HAAG - De Franse voormalige wielrenner Christophe Bassons stond in de epo-jaren bekend als Monsieur Propre. Zelfs zijn oud-teamgenoten bij Festina ga ven toe dat hij volledig schoon zijn sport beoefende. De nu 38-jari- ge Bassons - die in 2001 stopte om dat het wielrennen hem onmoge lijk werd gemaakt - was een van de favoriete slachtoffers -van Lance Armstrong. „Tijdens de Tour van 1999 zei hij tegen mij: 'Wat jij zegt is slecht voor het wielrennen. Rot op. Flick you'. In een uitgebreid interview met de Amerikaanse website Bicycling gaat Bassons, nu werkzaam bij het Franse ministerie van sport en bij het antidopingagentschap AFLD, in op de dopingzaken die zijn ei gen wielercarrière in de kiem heb ben gesmoord. Het rijden werd hem onmogelijk gemaakt tijdens en na de Tour van 1999. „Het werd zelfs gevaarlijk. Tijdens de Vier Da gen van Duinkerken, in 2001 pro beerden sommige renners me van de weg af te rijden - het ging ook om oud-ploeggenoten van me. Toen begreep ik dat het zinloos was om door te gaan in het profes sionele wielerpeloton." Bassons kwam in 1996 in dienst bij Festina, die ploeg die centraal stond in de Tour Dopage van 1998, na de arrestatie van de Belgische soigneur Willy Voet. Zijn direc teur sportif Bruno Roussel zei hem toen dat hij als jonge renner nog niet in aanmerking kwam voor het zware dopingwerk. „Ik heb liever dat je niet zware doping neemt als epo of groeihormonen. Maar je mag lichter spul gebruiken als cortisonen. Er werd volledig openlijk over gesproken." Bassons weigerde alle vormen van doping. En omdat hij een groot ta lent was, werd zijn uitzonderings positie geaccepteerd. „Maar de druk nam toe. Toen ik in juni 1998 onderhandelde over een nieuw contract, kreeg ik twee stuks voor gelegd. Een voor 30.000 franc (4500 euro, red) per maand, een tje van 300.000 franc (45000 euro) als ik deel zou nemen aan het epo-programma." Bassons weer stond de druk. „Maar het was moeilijk." Die zomer explodeerde de ploeg door de affaire rond Wil ly Voet, die onderweg naar de Tourstart werd opgepakt met een compleet dopinglab. De ploeg werd uit de Tour gezet. Bassons werd erkend als een dopingvrije renner. „Daar was ik blij om. Want drie jaar lang hadden ze ge probeerd van me een ander mens te maken. En nu kon ik vrijuit spreken." Bij zijn nieuwe ploeg La Francaise des Jeux verdiende Bassons een plaats in de Tourploeg na een etap pe-overwinning in de Dau- phiné-Libéré. Ook ging Bassons tij dens de Tour een dagelijkse co lumn schrijven in dagblad Le Pari- sien. Daarin nam. hij geen blad voor de mond, vooral omdat hij zag dat de Tour van 1999 niet de Tour de Renaissance werd waarop iedereen hoopte. „Het ging zo on gelooflijk hard. Doping was niet verdwenen. Vooral het rijden van US Postal leidde tot nieuwe ver denkingen." Toen Bassons in de Alpen in de aanval ging werd hij bijgehaald na een actie van US Postal. „Armst rong kwam naast me fietsen, gaf me een tik op mijn schouder en zei: 'Wat jij doet is slecht voor het wielrennen. Rot op. Fuck you'. Daarna sprak niemand in het pelo ton nog met me. Ik kon niet meer slapen. Na weer een slapeloze nacht ben ik afgestapt. Als ik één fout heb gemaakt dan is het wel dat ik geloofde dat de collega's me zouden steunen." Na de winter kon Bassons aan de slag bij de kleine ploeg Jean Dela- tour. „Ik zag dat er weer meer do ping werd gebruikt. En ik was nog steeds de gebeten hond. Eén van mijn ploeggenoten, Laurent Bro- chard met wie ik ook bij Festina had gereden, weigerde me zelfs de hand te geven. Renners van ande re ploegen keken me met de nek aan.-Sommige renners probeerden me van de weg af te rijden, zoals in de Vier dagen van Duinkerken. Het werd me te gevaarlijk. Tijd om te stoppen dus." Bassons kijkt niet om in wrok, maar ziet twee opval lende zaken. „Er is wel degelijk vooruitgang geboekt sinds de Festi- na-affaire. Als er niets was gedaan, dan zouden profwedstrijden vijf tot zeven kilometer gemiddeld sneller worden afgelegd. En wat be treft Armstrong, ik ben blij dat de waarheid naar buiten is gekomen. We moeten nu ophouden met onszelf voor de gek te houden. Er moet nog veel gebeuren. En wat mezelf betreft: ik ben blij dat de mensen nu zien dat ik toen niet heb gelogen." Nederland ging in elf interlands tegen Roemenië slechts één keer onderuit. Na een efficiënt en volwassen optreden tegen Roemenië (1-4), flonkert het grote doel nu al aan de horizon. Het Nederlands elf tal zet een belangrijke stap rich ting het WK voetbal van 2014. door Leon ten Voorde BOEKAREST - Op een mooie, zwoe le avond in oktober verwarmden zonnestralen van hoop en enthou siasme het Nederlandse voetbal. Ruim drie maanden na het deba cle op het EK, verjoeg Oranje in Boekarest het laatste beetje cha grijn en kwam het mooiste voetbal land op aarde als fijne eindbestem ming in zicht. Roemenië, op pa pier toch de grootste uitdager in de groep, werd voor het eigen bloedfa- natieke publiek, beroofd van de il lusie dat er misschien wat te haien valt in deze kwalificatieronde. Sinds zijn roemloze aftocht als bondscoach in 2002 heeft Louis van Gaal altijd lijdzaam moeten toezien hoe simpel Oranje zich kwalificeerde voor de grote toer nooien. Dick Advocaat, Marco van Basten en Bert van Marwijk heb ben nooit de pijn gevoeld van een mislukte kwalificatie of de zorgen van een grote inhaalrace. Tien jaar na de grootste smet uit zijn loop baan weet Van Gaal nu ook hoe prettig het is om in een vroegtijdig stadium de deurklink van een WK in handen te hebben. Van Gaal, die onlangs tegen zijn zin al een accommodatie in Brazi lië heeft bekeken, mag zich de gro te architect noemen van de renova tie van Oranje. Niet alles wat hij doet is onomstreden en even lo gisch. En op het spel van Oranje valt ook nog wel degelijk wat aan te merken, maar het elftal wordt wel beter en laat de restauratie werkzaamheden gepaard gaan met resultaten. Gisteravond in Boeka rest miste Oranje de wereldtoppers Wesley Sneijder en Arjen Robben, maar uitgerekend de vervangers speelden een belangrijke rol bij de zege. Rafael van der Vaart verzorgde de inleiding bij twee treffers en benut te op slag van rust op een cruciaal moment een strafschop. En Jere- main Lens zette Oranje al vroeg in de wedstrijd op een 1-0 voor sprong, nadat de Roemeen Torje even daardoor de aantrekkelijke eerste helft had geopend met een vrije trap tegen de onderkant van de lat. Een curieuze treffer van Lens in de negende minuut zorgde ervoor dat het geluid in het kolken de stadion voor de eerste keer werd gedempt. Doelman Pantili- mon bokste de bal na een hoek schop van Van der Vaart weg en tot zijn ontzetting kopte Lens de bal buiten het strafschopgebied in een keer terug, waarna het leder precies tussen de lat en het hoofd van verdediger Tamas binnenviel: o-L Twee minuten later ontsnapte Oranje dankzij doelman Maarten Stekelenburg aan de gelijkmaker, maar gaandeweg de eerste helft Karakteristiek Roemenië-Nederland 1-4 (1-3). 9. Lens 0-1, 29. Martins Indi 0-2, 40. Marica 1-2, 45+2. Van der Vaart 1-3 (strafschop), 86. Van Per- sie 1 -4. Scheidsrechter: Thomson (Sch). Gele kaart: Strootman, Lens, De Jong (Nederland), Bourceanu, Tamas, Rat (Roemenië). Aantal toe schouwers: 53.000. Nederland: Stekelenburg; Van Rhijn, Heitinga, Vlaar, Martins Indi: Van der Vaart (77. Afellay), De Jong, Strootman; Narsingh, Van Per- sie, Lens (89. Elia). pakte Oranje de controle in de wedstrijd. Na een klein halfuur spe len doofde het vuur onder de braadpan van emoties toen de vol ledig vrijgelaten Bruno Martins In di een vrije trap van Van der Vaart binnen tikte: 0-2. Het betekende al weer de tweede treffer in zijn vijf de interland voor de nieuwe knuf felbeer van het Nederlandse voet bal aan wie je niet afziet dat hij nog maar 20 jaar is. Nederland, met de sterke contro leur De Jong als bewaker van het collectief, leek de wedstrijd daar mee in handen te nemen, maar de storm in het stadion stak onver wacht weer op nadat Marica zo maar mocht doorlopen van de zwakste Nederlander Heitinga, en Strootman. Zijn doeltreffende uit haal (1-2) zorgde er voor dat Oran je even leek te verdrinken in de golf van enthousiasme die vanaf de tribunes het veld oprolde. De vrees voor een loodzware twee de helft verdween op slag van rust nadat Narsingh makkelijk neerging in het duel met Tamas. De opge leefde Van der Vaart, die eindelijk weer als echte spelverdeler optrad, nam meteen zijn verantwoordelijk heid en loodste het efficiënte Oran je in de onstuimige zee vanaf de penalystip naar de veilige haven: 1-3. Omdat Vlaar, Van Rhijn en Martins Indi koel en overtuigend verdedigden, kwam Oranje na rust nauwelijks meer in problemen. En alsof de suprematie in de poule nog niet genoeg was geaccentu eerd, tikte Van Persie vijf minuten voor tijd de 4-1 binnen na prima voorbereidend werk van invaller Afellay en Narsingh. Daarmee frustreerde Oranje de grootste concurrent in de groep en sloeg het tegelijkertijd al op de vier de speeldag de brug naar Brazilië. De optie op de accommodatie in Brazilië kan stiekem al worden ge licht. door Wilber Hack Christophe Bassons was de enige 'schone' renner van Festina in de Tour de France van 1998. DEN HAAG - De interland van Oran je tegen Roemenië krijgt bij de rechter nog een vervolg. Bonds coach Louis van Gaal kondigde aan dat de KNVB stappen gaat ne men tegen de publicaties waarin hij vergeleken werd met Adolf Hil- ter. De Roemeense krant Pro Sport nam die kwalificatie in de aanloop naar de wedstrijd tegen Oranje over. „Dat soort persoonlijke aanvallen zijn tegenwoordig schering en in slag", zei Van Gaal. „Die Roemeen se krant verwijst ook weer naar bronnen. Daarom beticht ik nie mand. En verder ga ik er niets over zeggen, want de KNVB gaat stappen ondernemen", liet een ver bolgen bondscoach erop volgen. Het was het enige smetje dat Oran je overhield aan de wedstrijd In Boekarest. Van Gaal toonde zich vooral zeer tevreden met de wijze waarop zijn de "ploeg de wedstrijd na de rust had 'doorgemaakt'. „Daar zijn maar weinig Nederland se ploegen toe in staat. Ik heb in de rust aangegeven dat we geen ri sico's moesten nemen en dat de kansen vanzelf zouden komen. Zo is het ook gegaan." In de eerste helft vond Van Gaal zijn ploeg nog te onrustig. Hij refe reerde aan het zwakkere begin van Oranje. De bondscoach reageerde enigszins verbaasd toen hem ge vraagd werd of Roemenië na de rust geen penalty moest hebben. „Ik heb net met Bruno Martins In di gesproken en die zei dat het geen strafschop was. Hij zal er niet over liegen, want hij weet dat ik de beelden nog ga bekijken." Het was een van de twee momen ten waarbij Martins Indi een hoofdrol speelde. Voor de rust had hij Oranje uit een vrije trap van Van der Vaart op 2-0 gebracht. Na de goal in Hongarije was het al weer de tweede voltreffer van de jonge international. En dat moment in de tweede helft? „Een van die Roemeense aanvaller speelde de bal langs mij. Daarna trok hij mij een beetje ach terover. Dat was dus zeiter geen strafschop."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 30