60.000 Enkele tips voor de scheidende ouder 27 Conferentie inclusief onderwijs Ambachtelijke scheepsbouw te zien op film Klaverblad: meld gevolgen van kortingen zorg woensdag 17 oktober 2012 is het aantal mensen in Nederland dat jaarlijks besluit tot een echtscheiding 'Anita', recent gescheiden We zijn allebei te druk geweest. Met werk, kinderen. Ik dacht: later is er tijd voor ons. Maar er kwam geen later meer' Sarah Köllers boek behandelt emotionele, juridische en de praktische gevolgen van het scheiden. dacht: later is er weer tijd voor ons. Maar er kwam geen later meer." Iemand reikte haar in die tijd 'Exit' aan, een boek over scheiden van za kenvrouw Annemarie van Gaal. „Van dat boek werd ik ontzettend onzeker. Weet jij wat verevening van pensioen is? Of conversie? Dat er verschillende soorten pensioe nen zijn? Ik niet. Het ging de hele tijd over wat je allemaal moest rege len, over wat zakelijk gezien op je afkwam. Terwijl ik nog zo met mijn emoties bezig was." T uist op dat vlak is het boek van I Köller sterk. Het is in drie hoofd- stukken verdeeld: Voelen, Den ken, Doen, ofwel de emotionele, ju ridische en de praktische gevolgen van het scheiden. En het afsluiten de hoofdstuk: Gedaan. Anita: „Ik vond in dit boek meer emotionele steun. Hoe ga je om met je boosheid, hoe verwerk je de pijn? Wat is mindfulness? Het boek hielp mij te begrijpen hoe het zo gekomen was. Ik nam mijn man bijvoorbeeld kwalijk dat hij niet in relatietherapie wilde. Nadat ik het hoofdstuk over relatietherapie gele zen had, snapte ik dat het daarvoor te laat was. Hij had al veel te lang zijn mond gehouden had over wat er in hem omging. Ook het hoofd stuk over rouwverwerking vond ik een eyeopener. Ik zag precies waar ik nu zit: tussen accepteren, losla ten, en weer terugvallen in ver driet En soms ook nog woede." In de hoofdstukken over de zakelij ke en juridische aspecten wordt veel verwezen naar experts. Een paar experts worden voorin het boek voorgesteld en geven advie zen. Maar omdat elk huwelijk uniek is, en elke scheiding ook, blijft het nodig de eigen situatie te bespreken met gespecialiseerde ad vocaten en/of mediators. Het boek geeft vooral algemene informatie, bijvoorbeeld om te helpen bij de keuze voor een advocaat danwel mediator. Overigens is de eerste vraag die in het boek gesteld wordt: is een schei ding nog wel de enige uitweg? Is de relatie niet alsnog te redden? Een snelle checklist moet het ant woord op deze vraag geven. En misschien blijkt dan wel dat het boek netjes in de kast kan worden opgeborgen. Helemaal achterin. Vrijdag signeert Sarah Köller haar boek tijdens de presentatie in boekhandel De Drukkerij in Middelburg, die om 16.30 uur begint. Het boek is dan te koop voor 19,90 euro. Omwille van de privacy is de naam van Anita gefingeerd. Onder de noemer Tips 8t Tricks staan door het hele boek van Sarah Köller handreikingen voor een geslaagd scheidingsproces. Variërend van budgettips en een voorbeeld van een alimentatieberekening tot com municatieadviezen. Een paar voorbeelden: Niet doen: in boosheid en irrita tie roepen dat het nu echt voorbij is of een sms sturen. Wel doen: Neem de ruimte voor een gesprek. Kies je moment. Zorg voor privacy. Geef ruimte aan de emoties van de ander. Het gesprek met de kinderen: wordt door beide ouders gevoerd. Zij vertellen samen, zonder elkaar te beschuldigen, dat ze gaan schei den. Ze vertellen dat het kind er niet schuldig aan is. En dat ze heel veel van hun kind(eren) houden. Ze laten zo horen en zien dat ze er samen voor de kinderen altijd zul len zijn. Fotoboeken: laat alles digitalise ren en kopieer foto's zodat elk kind of in elk geval elk gezin zijn verle den kan koesteren. Is digitaliseren niet mogelijk, verdeel de foto's dan eerlijk, zodat ieder een collectie heeft. Verder is het boek gelardeerd met tegeltjeswijsheden. Zoals: Er komen altijd nieuwe kansen. Als je doet wat je deed, krijg je wat je kreeg. En: Op de wind heb je geen invloed, wel op hoe je de zeilen zet Ook muziek en gedichten kun nen helpen bij het verwerkingspro ces. In verschillende hoofdstukken van het boek worden ze aange haald, zoals Goteye - Somebody that I used to know - en dichtregels van Alfred Lord Tennyson: It is bet ter to have loved and lost/than never to have loved at all. iHMMHMMI8I IW111M ÜWMHII WW IIII mmtSS®BS8EBtt MIDDELBURG - 'Wie traditionele scheepsbouwvaardigheden wil be kijken, kan tot en met woensdag 31 oktober terecht bij de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ) aan de Groenmarkt 13 in Middel burg, Daar staat een installatie: met levensgrote foto- en filmbeelden Van traditionele scheepsbouwvaar digheden. De installatie is gemaakt voor een interregionaal project (Nederland, België, Verenigd Ko ninkrijk) om oude scheepsbouw vaardigheden vast te leggen. De presentatie is van maandag tot en met donderdag tussen 9.00 en 14.00 uur en vrijdags van 9.00 tot 12.00 uur gratis te bekijken. MIDDELBURG - Stichting Arduin en de Roosevelt Academy houden op woensdag 24 oktober in Middel burg een conferentie over inclusief onderwijs. Het doel is activiteiten te bedenken die inclusief onder wijs bevorderen. Bij inclusief onderwijs draaien kin deren met een handicap of leer stoornis mee in de gewone scho len en staat het aanvaarden van de verscheidenheid van kinderen cen traal. Het onderwijs wordt afge stemd op de mogelijkheden van de kinderen. Deskundige sprekers uit binnen- en buitenland zijn bij de conferen tie aanwezig om over het onder werp-te praten. De Amerikaanse professoren Robert Schalock en Jim Thompson laten hun licht schijnen over kwaliteit van be staan en ondersteuning in dé klas. Barbara Oomen, dean van de Roosevelt Academy, vertelt over recht op onderwijs. Aanvang 13.00 uur. Locatie: Roosevelt Academy Middelburg. Inschrijven via academie@arduin.nl. De toegang is gratis. GOES - Klaverblad Zeeland wil van zorggebruikers weten of en hoe hard zij getroffen worden door een stapeling van bezuinigings maatregelen. Om die reden houdt ze een meidactie, samen met zus terorganisaties in het land. In de afgelopen jaren zijn veel plannen gemaakt en maatregelen ingevoerd om de zorg betaalbaar te houden. Een groot aantal men sen krijgt daardoor te maken met met een opeenstapeling van maat regelen. Ze voelen nu de kortingen aan den lijve. Klaverblad Zeeland wil weten wat de gevolgen zijn. Krijgen mensen minder zorg? Zijn de kosten geste gen? En welke invloed heeft dat op het dagelijks leven? Tot 31 okto ber kunnen zorggebruikers reage ren op www.klaverbladzeeland.nl. Mensen die liever telefonisch hun ervaringen delen, kunnen bellen met ASK Klaverblad Zeeland: tele foon 0113 - 212783. Naast het verzamelen van harde feiten wil het Klaverblad ook per soonlijke verhalen en meningen optekenen. Wie daarover meer wil vertellen, kan zijn verhaal kwijt op het sociale netwerk www.deelje- zorg.nl. Daar kunnen mensen ook met elkaar discussiëren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 27