Theaterplan in zestien Raad: onvermijdelijk besluit 24 Veere betaalt schade door omgevallen boom Oorlogsmonument Koudekerke is nu echt klaar voor de toekomst woensdag 17 oktober 2012 door Ammemarie Zevenbergen VEERE - Een omgevallen witte abeel kost de gemeente Veere voor lopig ruim 13.000 euro. De boom viel eind augustus op de woning van het hoogbejaarde echtpaar Pouwer aan de Veerseweg in Zand dijk. Veere wil zelf de schade verhalen op watermaatschappij Evides om dat 'een lekke waterleiding op de plek van de boom waarschijnlijk de belangrijkste oorzaak lijkt', al dus de gemeente. Het college van B en W vreest dat de familie Pouwer de dupe dreigt te worden van juridisch getouw trek tussen verzekeringsmaatschap pijen: 'In situaties waar de schuld vraag niet honderd procent duide lijk is, kan het heel lang duren voordat wordt uitgekeerd'. Dat vindt het Veerse college echter 'vanuit sociaal en maatschappelijk oogpunt niet verantwoord'. De verzekeringsmaatschappij van het gedupeerde echtpaar stelde de gemeente aansprakelijk. Zowel de verzekering van de gemeente als die van het echtpaar achten zich echter niet aansprakelijk. Het geld moet uit de pot algemene reserve gehaald worden. Veere houdt er rekening mee dat het be drag uiteindelijk niet vergoed wordt door Evides. De ruim vijftig jaar oude abeel viel vrijdagmiddag 30 augustus op de woning van het echtpaar. C. Pouwer vertelde toen dat hij de gemeente vaker heeft ge waarschuwd dat de bomen voor zijn woning een gevaar vormen. De gemeente verwijderde twee an dere bomen voor de woning, die door de lekkage instabiel waren ge worden. De omgevallen abeel ver oorzaakte schade aan het dak van de woning. Die schade is proviso risch hersteld. Nu kunnen de bouwvakkers daadwerkelijk aan de slag. Veere betaalt de rekening. In 1996 begon de discussie over een nieuw theater in Middelburg. Het resultaat na 16 jaar: een onbebouwde put en - straks - een ver bouwde schouwburg. Het hoge T-woord kwam dinsdag uit de mond van gemeentelijk schat kistbewaarder Johan Aalberts. Negen ton, negenhon derdduizend euro, is de gemeente jaarlijks goedkoper uit als zij afziet van een nieuw theater op het Mo lenwater en genoegen neemt met een verbouwde Stadsschouwburg. Niet het pleidooi voor het behoud van een groot stadspark deden het college dit besluiten, of de gelui den uit de culturele wereld dat gro te schouwburgen niet meer van de ze tijd zijn. Nee, de centen gaven de doorslag. Middelburg moet bijna zes miljoen euro bezuinigen. Dat gegeven bood een eervolle af tocht aan de politieke partijen die jarenlang voor de bouw hebben ge pleit. „Een nieuwe schouwburg is een luxe die je mensen in een tijd door Theo Giele van crisis niet kunt uitleggen", al dus wethouder Saskia Szarafinski, die in 2005, toen nog als fractie voorzitter van de PvdA, de stekker trok uit de bouw van het nieuwe theater aan de Zuidsingel. De bouwput voor dat nooit gebouwde 'A-theater' ligt zeven jaar later nog steeds te wachten op een bestem ming. Szarafinski nam het theater- dossier deze maand over van Al- bert de Vries, die naar de Tweede Kamer is vertrokken. Tegenstan ders van de bouw op het Molenwa ter zagen hem als de kwade ge nius, de bestuurder die koste wat kost zijn zin door wilde drijven. En kijk: hij heeft zijn hielen nog niet gelicht of het plan is van de baan. Dat kan geen toeval zijn, maar schijn bedriegt. De terugtrek kende beweging was al eerder inge zet. Er ligt een doorgerekend plan voor de verbouwing van de oude schouwburg en dat is niet in een paar dagen gemaakt. „1-let denken over het schouwburgplan is al de ze zomer begonnen", zei Szarafins ki dinsdag bij de bekendmaking van het besluit. Binnen de politiek was het twijfelen al eerder begon nen. Twee coalitiepartners (WD en LPM) zeiden voor de zomer pu bliekelijk dat het theaterplan ter discussie moest komen als er meer dan 2 miljoen moest worden bezui nigd. PvdA en CDA wilden daar, in het openbaar, toen nog niet aan. Een recentere voorbode van het be sluit te stoppen was een interview met wethouder De Vries in deze krant. Hij zei dat burgers zich niet over de plaats, maar over de kósten van de schouwburg zorgen maak ten. Nu prijst iedereen het college om zijn wijze besluit, met uitzon dering van D66'er Rob van Eijke- lenburg: 'Middelburg is straks een hoop geld kwijt voor een twee- handsje'. Het is de vraag wat thea terexploitant Frans Lievens, de huurder van dat tweedehandsje, die wachtte op een gloednieuw model, gaat doen. De politiek is nog niet verlost van het dossier theater. En dan is er nog de bouwput... door Carla van de Merbel MIDDELBURG - Vrijwel alle partijen in de Middelburgse gemeenteraad steunen het voorstel van het colle ge om geen nieuwe schouwburg te bouwen. Sommige fractievoorzit ters zeggen 'met grote spijt' (Peter de Doelder, PvdA) of het 'wel te betreuren' (Benno Nieuwenhuis, WD); anderen zijn ronduit 'blij met dit nieuws' (Luc Vandezande, GroenLinks). Alleen D66'er Rob van Eijkelen- burg vindt het afblazen van het theaterplan 'schandalig': „Natuur lijk moet er bezuinigd worden, maar nu is er twaalf jaar gezeurd, zijn heel lang mensen voor de gek gehouden en blijft er een tweede handsje over. En zit er 20 miljoen euro in een put. De PvdA is de ro de draad van mislukking die hier doorheen loopt. Dit is verkeerde zuinigheid." Volgens De Doelder viel aan dit be sluit niet te ontkomen. „We kie zen voor de mensen en niet voor de stenen. Voorwaarde is wel dat er een samenhangend cultuuraan bod moet blijven." WD'er Benno Nieuwenhuis: „Er rust geen zegen op. We zijn er niet blij mee, maar het hoort erbij in deze tijd van be zuinigen.." Het CDA zegt het 'pri ma' te vinden dat het theater ter discussie komt. Jan Zwemer: „Het was een aansprekend theater, maar je moet ook je plannen kun nen bijstellen en realistisch zijn in tijden van crisis." Zwemer vindt dat er goed gekeken moet worden E naar het plan voor de verbouwing van de huidige schouwburg. „Mis schien is nieuwbouw van een klein theater toch beter." Dat zegt ook Piet Kraan (LPM). Hij vindt de oplossing van het college 'over- jjl haast'. GroenLinks, Christenunie l en Duurzaam Rood vinden het af- 11 blazen van het nieuwe theater een verstandig besluit. Luc Vandezan de (GroenLinks): „Wij waren ooit voor een groot A-theater, maar de tijd van grote theaters is voorbij." Krijn Hamelink (Christenunie): „Een verstandig besluit, maar het had ook zes jaar eerder genomen kunnen worden." Van de SGP- fractie was niemand bereikbaar. door Annemarie Zevenbergen KOUDEKERKE - Het goud van de in gegraveerde letters in de zuil van het oorlogsmonument in Koude kerke is nu ook herhaald op de zo genoemde ananassen van het hek werk rondom het monument. Met de vergulding van die ananas sen is de restauratie van de herin neringszuil op het grasveld voor de begraafplaats aan het einde van de Biggekerkseweg echt afgerond. Het monument vormt nu de spil van de jaarlijkse dodenherdenkin gen in het dorp. Het bestaat uit een zuil met daar op een leeuw die het wapenschild van Koudekerke vasthoudt. In de sokkel staan negentien namen ge grift van burgers die omkwamen tussen 1940 en 1944 door oorlogs geweld en de inundatie van '44. Het is schoongemaakt en gerepa reerd. Zo had de leeuw een grote scheur, waardoor het bovenste deel van de rug loskwam. De let ters zijn weër leesbaar gemaakt en verguld. Het budget van de dorps raad liet het ook nog toe de topde- len van het hek te vergulden. Henk Kloosterman van de dorps raad: „Daar is de restaurateur een maand of zeven, acht mee bezig.ge- weest. Dat moest ter plekke gebeu ren, want het monument staat ste vig verankerd in de grond." Op maandag 5 november is er een spe ciale dodenherdenking voor de leerlingen van beide basisscholen in het dorp. Oud-huisarts Karei Noorlander startte bij de aanvang van de res tauratie een zoektocht naar de na bestaanden van mensen die in de sokkel gegrift staan. Die speur tocht is nog in volle gang en moet straks resulteren in een boekje over Koudekerke in oorlogstijd, ge schreven door Hans Sakkers. Karei Noorlander: „We zijn nog volop bezig. We hebben inmiddels van bijna alle mensen op die sok kel foto's en informatie gevonden. Maar van bijvoorbeeld A. en M. Roósè, twee kinderloze broers, hebben we helaas niets kunnen vinden." „Ik heb heel wat uren in de archie- f ven en in mijn studeerkamer door- gebracht. Het is een heel interes sante zoektocht geworden. Veel groter dan we voor ogen hadden. Er is zo veel boven water geko men. Zo heb ik het dagboek van Janko van der Harst gevonden. Hij was hier tot 1936 huisarts." „We zijn druk bezig, er komen nog steeds zaken naar boven." Sjaak van Zee Herenmode St. Adriaanstraat 7,4461 JC Goes T: 0113-215652 E: info@sjaakvanzee.nl W: www.sjaakvanzee.nl Maten t/m 62 Va, 64 en 57 Ook op maandagen van 13.00 tot 17.30 u geopend

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 24