'Verloren zoon' in De Parel ultuur 115 Paalhoofden heten in het Duits Wellenbrecher Vestrock maakt kans op Award agenda woensdag 17 oktober 2012 Erwin NyhofF houdt in grillige carrière het doel steeds voor ogen Erwin Nyhoff was frontman van de destijds succesvolle band The Prodigal Sons. Na de vliegende start volgden magere jaren als krantenbezorger en afwasser, maar hij kwam terug via The Voi ce of Holland. Zaterdag treedt hij op in De Parel in Domburg. door Ali Pankow Ik ben muzikant en ik blijf muzikant", zei Erwin Nyhoff tegen de vrouw met wie hij na zijn scheiding een nieuwe relatie wilde aangaan. Zijn eeuwi ge passie voor de muziek kon maar beter bij het begin duidelijk zijn. „Nou klinkt dat wel ferm, maar als je dan eenmaal als vader een baby op je schoot hebt, dringt toch het verantwoordelijkheidsbesef tot je door. Kortom, soms moet er toch gewoon brood op de plank ko men", zegt Nyhoff. Hij kan terug blikken op een grillige carrière als zanger, gitarist en liedjesschrijver. „Elvis is voor mij heel belangrijk geweest. Aan die muziek en ook aan optredens van hem op televi sie was ik als jochie helemaal ver slingerd. Vrij snel kwam daar na tuurlijk de muziek van Buddy Hol ly, de Beatles en de Stones bij. In ons gezin werd veel gezongen, maar muziek was zeker in de ogen van mijn vader toch uitsluitend een hobby, daar maakte je niet je werk van", vertelt Nyhoff Zijn ouders hadden een landbouwbe drijf in het Overijsselse Dalfsen en uiteraard had vader zijn zoon graag naar de Landbouwschool zien gaan. Gitaarles had Erwin aan zijn moeder te danken. Zij betaal de de lessen die hij een beetje stie kem achter de rug van z'n vader om kreeg. „Mijn eerste optreden als zanger en gitarist was tijdens een familie feestje. Dat werd goed ontvangen. Beter dan mijn eerste auditie bij een band. Toen was ik zestien en ik wist net hoe je een gitaar moest vasthouden. Maar die band zocht een zanger die heel gelikt alle top 40 hits kon nazingen, compleet met danspasjes. Ik werd dus afge wezen", zegt Nyhoff Vanaf 1991 ging het snel richting roem met de oprichting van The Prodigal Sons. Die bandnaam is ge baseerd op een song van The Sto nes, maar verwijst ook naar het Bijbelverhaal over 'De verloren zoon'. Met You still think op het debuutal bum Wine of Life werd een grote radiohit gescoord. The Prodigal Sons toerden langs alle belangrijke poppodia inclusief Pinkpop en Lowlands en werden zelfs twee keer uitgenodigd voor het South by Southwest-festival in Austin, Texas. Maar na 1997 was de rek er uit. „Ik besloot solo verder te gaan. In feite ben ik nooit gestopt met optreden, maar om financieel het hoofd boven water te houden heb ik allerlei baantjes gehad: om vier uur 's ochtends kranten rondbren gen bij de bezorgers, afwasser in een bedrijfsrestaurant. Daarnaast bleef de passie voor het muziek maken. Ik kwam ook in contact met een stichting die het dialect uit Oost-Nederland promootte", memoreert Nyhoff. Zijn besluit een kans te wagen bij de tv-talentenjacht The Voice of Holland bracht een ommekeer. Hij werd derde in de finale en 3,6 miljoen tv-kijkers zagen hem de klassieker Nights in White Satin van The Mooy Blues vertolken. „Sinsdien heb ik een volle agenda. Soms zijn er zelfs dertig optredens per maand. Nou ging het de laat ste vijf jaar al heel aardig hoor, vind ik zelf. Al dacht mijn boek houder daar net iets anders over. Maar zolang ik elk jaar een keer op vakantie kan, gaat het toch goed?" Nyhoff belooft voor zijn optreden in Domburg een gevarieerde reis door de muziekhistorie met één stem, één gitaar, één mondharmo nica, cover-versies van onder meer Elvis, Beatles, Stones, Bruce Spring steen, een paar zelf geschreven liedjes, Engels- en Nederlandstalig en enkele nummers in dialect. Zaterdag 20 oktober, Theater De Parel, Domburg, 20.15 uur. hulst - Popfestival Vestrock in Hulst is voor het derde jaar op rij genomineerd is voor een Europese Festival Award. Dit keer is Vest rock zelfs drie maal genomineerd. Vestrock zelf maakt, net als in 2010 en 2011, kans op de award voor Best Small Festival. Vestrock Ju nior voor kinderen dat in 2012 voor de eerste maal werd georgani seerd, is genomineerd als Best Small Festival én als Best New Fes tival Het winnen van deze pu blieksprijs is afhankelijk van het aantal stemmen. De festivalorgani satie hoopt dat alle fans van Vest rock voor 7 november stemmen via http://bit.Iy/EFA2012 of via www.vestrock.nl/www.vest- rock.be. Bekend was al dat ook Concert at Sea genomineerd is. Meer informatie over uitgaan, theaters en films kunt u elke dag op de website van deze krant vinden. op pad Brouwershaven Bijeenkomst Vrouwen van Nu, afdeling Brouwershaven. Lezing door medewer kers Slachtofferhulp, Tonnenmagazijn, 20.00 uur. Bruinisse Start huttendorp, Op ijsbaan en omliggend park. Middelburg Presentatie, met als spreekstalmeester Jan J.B. Kuipers, van drie nieuwe Zeeuwse boeken: 'Dienstdoende engelen' van Thorn Schrijer; 'Shakespeare De Sonnet ten' van Coenraedt van Meerenburgh en 'Stotteraar' van Kaki Gaia-Dada, De Drukkerij, 16.30-18.00 uur Avond van de Franse Film (in samen werking met Alliance Franqaise) met de vertoning van de film 'Le Prénom'. Cinema Middelburg, 20.00 uur Zierikzee Lezing over fotografe Alexandrine Tin ne (1835-1869). Cameramuseum, Visstraat 12,19.30 uur. PODIUM Oostburg Bumbashow met de leukste clowns van de Lage Landen door Studio 100. Ledeltheater, 13.30 uur. door Jan van Damme Het weblog 'Zeelandgeboekt' van de PZC signaleert Zeeuwse boeken en tijdschriften. In de krant wordt weke lijks een titel van het blog in de schijnwerpers gezet. Als buitenlanders de lof van je provincie zingen, tja... Dan moet er ergens iets van trots wak ker worden. Trots dat ik hier woon, mag wonen. Dat gevoel kreeg ik een beetje bij het lezen in de nieuwste roman van Jörg Stan- ko. Dat klinkt Duits, en dat is het ook. Hij stuurde mij zijn eerder dit jaar verschenen roman Manner mit kalten Füssen die voor een deel aan de Domburgse kust speelt Eén scène op pagina 71. De hoofd persoon heet Jan, dat kan ik ook niet helpen. En om het voor mijn Nederlandse gevoelens goed Duits te houden, heet zijn tegenspeelster Heidrun. „Ich finde es schön, wenn Manner ihre weiche Seite zeigen können", meinte Heidrun und berührte ihn leicht am Arm. jan war paralysiert. Er hatte jetzt ihre Hand greifen können. Es ging nicht. Er. schaute sie an und lachelte hilflos. Auf Heidrun wirkte erplötzlich ab- weisend. „Na dann", Heidrun stand auf „will ich mal langsam wieder..." „Schön, ich meine, schön, dass du vor- beigeschaut hast." Kino. Man ladt ei- ne Frau, die einem gefallt, ins Kino ein. Hatte sein Vater irgendwann mal gesagt. Da kann man im Dun- www.pzc.nl/zeelandgeboekt kien Handchen halten." Het komt - ook al is het Duits, mis schien ook omdat het Duits is - op mij nogal cliché over. Maar daar doe ik het boek wellicht tekort mee. Wat mij in elk geval opvalt is dat ik snap wat er geschreven staat. Het verhaal - het plot - is hier niet zo van belang. Jan is ver liefd, dat had u al begrepen. En dat heeft nogal gevolgen voor zijn di recte leefomgeving. Jörg Stanko werd in 1968 in de om geving van Kassei geboren. Hij werkte vele jaren in de zorg. Litera tuur, yoga en mystiek behoren tot zijn interessegebieden. Hij houdt van voetbal en heeft sympathie voor Borussia Dortmund. Stanko publiceerde enkele kinderboeken. 'Mannen met koude voeten' is zijn tweede roman. Op pagina 125 loopt Jan in alle vroegte over het strand: Alle paar hundert Meter ragten Wellenbrecher vom Rand der Dilnen bis ins Meer hinaus. Die Pfahle standen so eng, dass man sich manchmal regelrecht durch sie hindurchzwangen musste. Am Ende der doppelten Pfahlrei- he befanden sich zwei besonders ho- he Holzstdmme, die aussahen, als würden sie ein Tor mitten im Wasser bilden. Wenn man zwischen den Pfahlreihen stand, sah es so aus, als könne man wie auf einer Allee gera- dewegs direkt hinaus auf das ojfene Meer laufen, um am Ende durch die ses Tor zu schreiten. Het gaat toch maar mooi over ón ze Wellenbrecher. Jörg Stanko: Manner mit kalten Füssen - Pomaska-Brand Verlag, pa perback, 158 pagina's, 13,50 euro. Zanger, gitarist en liedjessschrijver Erwin Nyhoff kan terugblikken op een grillige carrière in de muziekwereld. foto Ben Vulkers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 15