De politie mag gaan hacken, ook zonder buitenlands fiat 'Maar laten we niet te bang zijn en denken dat de politie zomaar ieders e-mail bekijkt' woensdag 17 oktober 2012 Ronald Prins, medeoprichter van cybersecuritybedrijf FoxIT n de strijd tegen cybercrime krijgen politie en justitie een nieuw wapen in handen. Als het aan minister Opstelten van Veiligheid en Justitie ligt, mo gen zij op afstand gaan inbreken in computers. Niet alleen in Neder land, maar ook in buitenlandse netwerken. De mogelijkheden die cyberrecher cheurs nu hebben, zijn volgens de minister totaal niet meer van deze tijd. Ze dateren nog uit de tijd dat mensen al hun gegevens opsloe gen op een vaste computer. Tegen woordig gebruiken mensen - en dus criminelen - laptops, mobiele telefoons en tabiets waarmee ze overal het internet op kunnen. Hun gegevens slaan ze via dien sten als Google en Dropbox op in een zogenoemde cloud, op servers overal ter wereld. Cybercriminelen ontdekken bo vendien steeds nieuwe mogelijkhe den om hun gegevens versleuteld te versturen, zodat zender en ont vanger onzichtbaar blijven. Als ze onraad ruiken, kunnen ze bestan den supersnel naar buitenlandse servers verplaatsen. Als cyberrechercheurs die bestan den willen hacken, moeten ze nu eerst een rechtshulpverzoek indie nen in het land waar die computer staat. Dat kost veel tijd. Bovendien is lang niet altijd bekend in welk land de server staat waarop bij voorbeeld kinderporno is aange troffen. Opstelten wil dat recher cheurs zulke bestanden niet alleen op afstand kunnen doorzoeken en aftappen, maar ook kunnen ver wijderen of ontoegankelijk maken. Natuurlijk mogen rechercheurs niet zomaar elke computer ter we reld hacken. Dat mag alleen bij ver denkingen van ernstige misdrij ven, waar bijvoorbeeld minstens een gevangenisstraf van vier jaar of meer op staat. Bovendien moet de rechter-commissaris vooraf toe stemming geven om in de compu ter in te breken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 11