ioloverheid als hacker Trojaans paard Het plan van Justitie om op afstand in te laten breken in computers lijkt vooral te zijn geboren uit frustratie. Opsporings diensten trekken in cyberspace veelal aan het kortste eind. woensdag 17 oktober 2012 Vrij spel in cyberspace door Annemieke van Dongen en Niki van der Naald illustratie Mark Reijntjens jft W k heb liever dat een I Nederlandse politie- i I man in mijn computer j I neust dan een Oekra- i I iense internetcrimi- JIL neel." Ronald Prins, medeoprichter van cybersecurity- bedrijf FoxlT en op dat vlak over- heidsadviseur, ligt duidelijk niet wakker van het voornemen van het ministerie van Veiligheid en Justitie om de bevoegdheden van internetrechercheurs dusdanig op te rekken, dat ze ook op afstand mogen inbreken in computers. „Ik weet uit eigen ervaring dat buiten landse autoriteiten, bijvoorbeeld Amerika, al lang op afstand inbre ken, maar dan zonder het geregu leerd te hebben. Als je kijkt naar de voorwaarden die Opstelten stelt aan dat hacken van compu ters door de politie, ga ik ervan uit dat het echt om hoge uitzonderin gen gaat. Het moet een laatste red middel zijn, vooral bedoeld voor de aanpak van verspreiders van kinderporno en criminelen die bij - voorbeeld vanuit Oost-Duitsland bankrekeningen in Nederland leeg plunderen. Op dit moment staat de politie erbij en kijkt ernaar. Ze kan en mag niets", schetst hij. Criminaliteit overschrijdt steeds vaker landsgrenzen, maar dat geldt volgens Prins des te meer voor cri minaliteit via de digitale snelweg. „Wat dat betreft zou je cyberspace veel meer als internationale wate ren moeten beschouwen. Het is een wereld zonder duidelijke landsgrenzen en dus moeten de opsporingsdiensten - als alle ande re opties bekeken zijn - daar ook niet door worden beperkt." Cybercriminelen weten anno 2012 feilloos een barrière aan te leggen van bijna niet te traceren netwer ken en computers. De huidige wetgeving om internet- misdaad aan te pakken volstaat niet om bij ernstige zaken snel door die barrière heen te breken, aldus Prins. „We zagen het on langs nog, toen het Dorifel-virus de sites van overheden en instellin gen plat legde. D.e bron van dat vi rus leek uit Amerika te komen, maar hackers achterhaalden dat het gelinkt was aan een computer in Oostenrijk die weer doorlinkte naar een computer in de Oekraï ne. De Nederlandse autoriteiten kunnen dat in principe niet zelf achterhalen, omdat ze niet be voegd zijn om door die hele rij computers heen te kijken en moe ten wachten op antwoorden op rechtshulpverzoeken in het buiten land. Het lijkt me dat je dat als overheid beter zelf kunt doen dan dat je het aan hackers overlaat." Prins' beveiligingsbedrijf was be trokken bij het helpen inbreken in de versleutelde kinderpornonet werken die ontdekt werden in het 'Op dit moment staat de politie erbij en kijkt ernaar. Ze kan en mag niets\ grote strafrechtelijke onderzoek naar de Amsterdamse zedenzaak rond Robert M. Veel van de kin derpornoafbeeldingen waren ge plaatst op het zogenoemde Tor-netwerk, een anoniem, onder gronds world wide web dat eigen lijk veelal gebruikt wordt door poli tieke dissidenten in landen met in- ternetcensuur. Prins: „In dat soort zaken vind ik het geoorloofd dat de politie in zo'n computer en netwerk in breekt." Bert-Jaap Koops, hoogleraar regule ring van technology bij het Cen trum voor Recht, Technologie en Samenleving van de Universi teit van Tilburg, noemt het oprek ken van de opsporingsbevoegdhe den in dat licht ook 'logisch'. „Voor politie en justitie is het mo menteel erg lastig om cybercrimi nelen aan te pakken. Door het ge bruik van mobiele apparatuur zo als smartphones en tabiets zijn in ternetgebruikers voortdurend on derweg en zijn hun computers dus moeilijker traceerbaar." De huidige internationale verdra gen om cybercriminelen aan te pakken zijn achterhaald. Kwaad willenden gebruiken software om -gegevens of hun communicatie te- versleutelen en wissen daarmee hun digitale sporen uit. „Dat ver sleutelen wordt echt een pro bleem. Soms is het goed om nog voordatje een huiszoeking doet bij een verdachte, heimelijk onder zoek te verrichten en zijn gangen na te gaan om meer informatie te verzamelen. Met de nieuwe regel geving kan dat makkelijker." Tegelijkertijd vindt Koops dat er ook haken en ogen zitten aan het verruimen van de opsporingsbe voegdheden. ,;Er wordt een potentieel grote inbreuk op de privacy gemaakt", zo vult hij de kritiek aan die ook digitale burger rechtenorganisatie Bits of Freedom (BOF) gisteren uitte. Vol- lgens BOF krijgt de politie met dit plan „een belang om de digitale in frastructuur kwetsbaar te houden, zodat zij makkelijk kunnen inbre ken. Als zij dat echter kunnen, kunnen anderen dat ook." Welke waarborgen voor privacy Justitie geeft, is nog niet duidelijk. Als het aan Koops ligt wordt de lat hoog gelegd, misschien wel bij mis drijven waar een gevangenisstraf van zes jaar of meer op staat. „Er wordt gesproken over misdrijven waar een strafeis van vier jaar of meer voor geldt, maar dat bete kent in theorie dat je ook zo ver met de opsporing kan gaan bij 'flutzaken', voor het zonder toe stemming kopiëren van een be stand uit de computer van je overspelige partner bijvoor beeld. Dat lijkt me niet de bedoe ling." FoxIT-oprichter Prins noemt het 'heel goed' dat een organisatie als Bits of Freedom de vinger aan de pols blijft houden. „Maar laten we niet te bang zijn en denken dat de politie zomaar ieders e-mail be kijkt. Tappen gebeurt alleen als er gerichte aanwijzingen zijn, zoals dat bij ieder strafrechtelijk onder zoek gebeurt. Dat staat los van het doorbreken van versleutelde net werken van criminelen die nu den ken dat ze ongrijpbaar zijn." Hoe breekt de politie in op een computer van ie mand die verdacht wordt van cybercrimi- naliteit? Volgens Bert-Jaap Koops, hoogle raar bij het Centrum voor Recht, Technologie en Samenleving in Til burg, wordt in veel gevallen een zo genoemd Trojaans paard naar de computer van een verdachte ge stuurd. „Dat is een programma waarmee je van alles op de pc van zo'n ver dachte kunt doen: de toetsaansla gen volgen, elke minuut een screenshot van zijn scherm maken of zelfs de webcam aanzetten." Het zijn wat betreft Koops verschil lende mogelijkheden die je de ene keer misschien wel moet gebrui ken en de andere keer niet. „Het lijkt mij dat je daar zeer zorgvuldig mee moet omgaan en de politie geen blanco cheque moet geven om ongebreideld het hele compu tergedrag te monitoren." Misschien moet iemand van bui tenaf wel toezicht houden op het inbreken in computers door de au toriteiten, zegt de hoogleraar. „Ik vind het goed dat een rechter-com- missaris eerst toestemming moet verlenen om te hacken, maar die rechter kijkt vooral naar de verden king en de gronden om die opspo ringsbevoegdheid in te zetten. Hoe zo'n ingrijpend onderzoek wordt uitgevoerd is iets waar ie mand met voldoende technische kennis wel onafhankelijk toezicht op zou moeten houden."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 10