Nijmeijer vertraagt onderhandelingen FARC binnenland 17 'Tanja is een van de gevaarlijkste vrouwen' cheap.nl dagactie KRAS 50% Tanja Nijmeijer, het Nederlandse lid van rebellenleger FARC, neemt deel aan de onderhandelingen met de Colombiaanse regering in Oslo. Ze werkt als vertaler en woordvoerder. 'Als Tanja go kilo had gewogen en er lelijk had uitgezien, dan was het verhaal anders geweest' Teeven neemt Inbrekersrisico' niet terug 4-daagse shopping cruise Newcastle cheap.nl/dagactie 10900-700 704 dinsdag 16 oktober 2012 Beatrice de Graaf, auteur van 'Gevaarlijke vrouwen' Berechting Nijmeijer kan in Nederland ROTTERDAM - Als Tanja Nijmeijer in Nederland komt, dan kan ze ook hier worden berecht, liet het Open baar Ministerie in Rotterdam giste ren weten. „Als dat al zou gebeu ren, is dat wel afhankelijk van hoe de kaarten zijn geschud", aldus de woordvoerder. Ook kan ze worden uitgeleverd aan een land dat haar zoekt vanwege misdaden tegen ei gen burgers. Nijmeijer is eind vo rig jaar in de Verenigde Staten in staat van beschuldiging gesteld, on der meer voor betrokkenheid bij de ontvoering en gijzeling van Amerikanen. Colombia zoekt haar vanwege terreur. In Oslo moet dui delijk worden hoe Colombia om gaat met de FARC-soldaten als het tot een vredesverdrag komt Tanja Nijmeijer is op het laatste moment toegevoegd aan de FARC-delegatje voor het vredesoverleg. Het pro ces loopt daardoor vertra ging op. door onze correspondent Jan-Albert Hootsen Het was en tijdje stil rond Tanja Nijmeijer, maar aan de vooravond van een nieuwe vredes proces tussen de Colombiaanse re gering en rebellenleger FARC zorgt de Nederlandse guerrillera opnieuw voor ophef De Colombiaanse president juan Manuel Santos zei vorige maand dat zijn regering wil onderhande len met de rebellenbeweging om een einde te maken aan de burger oorlog, die in bijna een halve eeuw tienduizenden mensen het leven kostte. De strijd gaat tussen het leger en linkse rebellenbewe gingen als de FARC 'en het kleine re ELN. Van laatstgenoemde groep is deelname aan de onderhandelin gen onzeker. Nijmeijer werd op het laatste mo ment opgenomen in de FARC-de- legatie die in het weekeinde naar Oslo zou reizen voor de eerste ge sprekken, meldde het staatstelevi siekanaal Canal Capital. Volgens dagblad El Espectador moet het Nederlandse lid van de FARC als vertaler en woordvoerder functio neren. Zover is het nog niet, want de benoeming van de 34-jarige Twentse lijkt voor wrevel te heb ben gezorgd. Zo heeft de regering volgens Canal Capital geen trek in de deelname van Nijmeijer, omdat ze geen Colombiaans staatsburger is. Ook zou het feit dat haar naam op het laatste moment op de lijst van de delegatie is opgenomen tot irritatie hebben geleid. Vóór de onderhandelaars van de FARC überhaupt naar Oslo kun nen afreizen, moeten ze eerst door de administratieve molen. Zo moe ten arrestatiebevelen tegen hen tij delijk worden opgeschort zodat ze vrijuit Colombia kunnen verlaten. Analisten speculeren dat Nijme- ijers deelname een teken is van ver deeldheid binnen de FARC. De Ne derlandse is naar voren geschoven door Ivan Marquez, de nummer twee van de beweging, die wordt gezien als de grootste tegenstander van een vredesakkoord. Hoe het ook zij, de gesprekken in Oslo beginnen later gepland. Oor spronkelijk zouden beide partijen gisteren al praten, maar noodweer in Bogota leidde tot vertraging. Vicepresident Angelino Garzón verzekerde gisteren echter dat zo wel regeringsfunctionarissen als re bellenleiders vanmiddag aanko men. De eerste onderhandelingen in Oslo, waarin alleen de thema's en agenda van verdere gesprekken worden behandeld, vergen naar verwachting twee dagen. Verdere gesprekken zijn daarna voorzien in de Cubaanse hoofdstad Havana. Of 'Alexandra', zoals Nijmeijer bin nen de FARC wordt genoemd ook daar aanwezig zal zijn is een vraag teken. De FARC heeft hoge ver wachtingen van de onderhandelin gen, zei Nijmeijer in een interview met radiostation CRB, dat banden heeft met de rebellen. De regering moet dan wel openstaan voor so ciale gerechtigheid voor de men sen. „Vrede is niet alleen dat de guerrilla de wapens inlevert", stelt ze. Nijmeijer begon het interview in het Nederlands. „Ik wil ook graag een groet in het Nederlands uitspreken voor het Nederlandse volk, dat misschien op de hoogte is van de situatie in Colombia." LEIDEN - Ze wordt gezien als een van de gevaarlijkste vrouwen ter wereld. Het Nederlandse FARC-lid Tanja Nijmeijer heeft volgens Bea trice de Graaf, hoogleraar conflict en veiligheid in historisch perspec tief aan de Rijksuniversiteit Lei den, bloed aan haar handen. Daarover schrijft De Graaf in haar boek Gevaarlijke Vrouwen, waar ze momenteel de laatste hand aan legt, zo staat op Nu.nl. De profes sor vindt dat Nederland een veel te romantisch beeld van haar als verzetsstrijder heeft, mede door haar uiterlijk en de fraaie beelden uit de Colombiaanse jungle. Nij meijer eist in het boek een plekje op in de top 10 van gevaarlijkste vrouwen ter wereld. Andere vrouwen uit bekende ter reurbewegingen komen uit de PLO, de IRA, de RAF en de Haag se Hofstadgroep. „Tanja heeft in haar dagboeken zelf toegegeven dat ze betrokken was bij een aan slag waarbij een kind om het le ven kwam. Ulrike Meinhof (RAF) wordt soms als de gevaarlijkste ge zien, maar heeft nooit op iemand geschoten", aldus De Graaf over de Denekampse. De professor vindt dat Nijmeijer vaak de 'verkeerde aandacht' in de media krijgt. „Er wordt vergoelij kend "over haar gesproken vanwe ge haar uiterlijk, als was zij een avonturierster. In de beeldvor ming is zij een mooie vrouw vol idealen, maar als ze 90 kilo had ge wogen en er lelijk had uitgezien, dan was het verhaal anders ge weest." De familie Nijmeijer en de Neder landse samenleving is volgens De Graaf naïef als het gaat om de re bellen. „De FARC is een stelletje drugsboeven." 2dgnMECHELEN bruist waarom zou je meer betalen BOEK ONLINE of bel 0900-9697 isepm DEN HAAG - Staatssecretaris Fred Teeven (Veiligheid en Justitie) neemt zijn opmerkingen van vori ge maand over het 'inbrekersrisico' niet terug. Dat schrijft hij een ant woord op Kamervragen van SP-Ka- merlid Nine Kooiman. Aanleiding voor haar vragen wa ren opmerkingen van Teeven een dag nadat in het Brabantse Dies- sen een inbreker was overleden na een vechtpartij met de bewoners van het huis. Teeven sprak toen over een 'inbrekersrisico'. De WD-staatssecretaris kreeg daarop kritiek van Kamerleden en ook van rechters. In zijn brief aan de Kamer van maandag gebruikt Tee ven het woord inbrekersrisico niet meer. Ook stelt hij nu dat hij met zijn reactie geen oordeel heeft ge geven over het specifieke incident in Diessen. „Dat oordeel is ook niet aan mij, maar aan de rechter." per /toplocatie één superactie! 2 overnachtingen aan boord Gratis upgrade zeezichthut 1 nacht in Newgate hotel 2 dagen shoppen Newcastle DFDS Seaways Cruiseferry korting vao-^öfr" v.a. per persoon, per arrangement 'Prijs o.b.v. 2-persoonskamer. Excl. res.kosten C 15 per boeking. Voorwaarden zie website.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 7