Oproep aan ondernemers Hooge Platen verliezen 221 zeeland SBAK gaat ook cursus geven in 'het westen' k Inzameling textiel en plastic afval blijft achter Nood pompen bij Knokke-Heist almanak Lampje dinsdag 16 oktober 2012 Hulst: Steentje bijdragen aan leefbaarheid door Eugène Verstraeten HULST - De gemeente Hulst vraagt ondernemers mee te denken of zij ook een steentje kunnen bijdragen aan een betere leefbaarheid voor al le inwoners. Via het project Hulst voor Elkaar doet de gemeente al ruim een jaar een beroep op individuele inwo ners om meer vrijwilligerswerk te doen. Dat kan bijvoorbeeld door hand- en spandiensten te verlenen in buurten en wijken. Het project is ingegeven door bezuinigingen, met name op de huishoudelijke zorg, én door een nieuwe visie op hoe zorg in de toekomst (betaal baar) kan worden georganiseerd. Ondernemers kunnen daar ook een rol in spelen, aldus de gemeen te. Hun bedrijf kan zelfs worden versterkt door maatschappelijk ac tiever te worden, is het idee. Hulst voor Elkaar doet daarvoor een aan tal suggesties. Ondernemers kun nen een boodschappenservice be ginnen, of een ontmoetingsplaats bieden waar mensen elkaar na het doen van hun boodschappen kun nen treffen. Het gezamenlijk nutti gen van een betaalbare maaltijd is ook een idee. Het mes kan aan twee kanten snij den, denkt de gemeente, door werkzoekenden een (tijdelijke) werkervaringsplaats aan te bieden. Dat vergroot hun kans op betaald werk. De gemeente wil daarbij'on dersteuning bieden. De uitdaging is, aldus Hulst, samen met de on dernemers 'op een creatieve ma nier te werken aan een betere leef baarheid en grotere sociale betrok kenheid'. Alle ideeën zijn welkom. Ondernemers die op één of ande re manier willen bijdragen, kun nen contact opnemen met project leider Frans van der Grinten van Hulst voor Elkaar. Dat kan via f.van.der.grinten@gemeentehulst. nl of 0114-389332. door Sheila van Doorsselaer OOSTBURG - De Zeeuws-Vlaamse Stichting ter Bevordering van Kunst en Ambacht (SBAK) spreidt haar vleugels uit van Oost- naar West-Zeeuws-Vlaa'nderen. SBAK gaat cursussen beeldhouwen en hoeden maken aanbieden in Oost- burg. Stichting Welzijn geeft, wegens be zuinigingen, in de gemeente Sluis steeds minder cursussen voor vol wassenen. SBAK springt in dat gat. De cursus beeldhouwen (20 les sen) wordt verzorgd door beeld houwer Luc Ingels en modiste Co- rine de Serière du Bizournet geeft KNOKKE-HEIST - De Vlaamse minis ter Hilde Crevits trekt 1 miljoen eu ro uit voor het plaatsen van twee noodpompen bij Knokke-Heist. Daarmee moet de wateroverlast in de polders worden teruggedron gen. De pompen komen op de 'middenberm' van de naast elkaar gelegen kanalen Schipdonkkanaal en Leopoldkanaal. Ze dienen om Met het klimmen der kilometers ver toont de bolide van de Middelburger wat vaker een gebrek. Hij heeft jaren geleden bewust geïnvesteerd in een degelijke Zweedse automobiel. En toch, toch hapert er af en toe wat aan. Dan blijkt degelijkheid een prijs kaartje te hebben. Onlangs deed een koplamp het niet. Met zijn tweede linkerhand verving hij het lampje, V C-' -r: - x Een kolonie grote sterns op de prille duintjes op de Hooge Platen, juni 1993. de cursus hoeden maken. Tijdens de beeldhouwcursus wordt de na druk gelegd op het werken met na tuursteen. Zo wordt de techniek van het kappen, ontwerpen en 'uitzetten' op de steen behandeld. De cursus hoeden maken (10 les sen) begint met het maken van een zelfgevilte basishoed, de clo che. Vervolgens wordt een zomer hoed (riet of vilt) of een 'Maximas- tukje' gemaakt. De lessen beginnen dinsdagavond 30 oktober en worden gegeven in de voormalige Willem Alexander- school in Oostburg. Info en opge ven via 0114 682600 of per mail: stichtingbka@gmail.com. water van Leopold- naar het Schip donkkanaal te pompen, zodat er in het Leopoldkanaal altijd ruimte is om water vanuit de polders op te vangen. De pompen komen eind volgend jaar in gebruik. De ge meente Knokke-Heist vraagt al ja ren om maatregelen. Bij flinke buien staan akkers en soms zelfs huizen onder water. Tip? redactie@pzc.nl Broedvogels op de Hooge Platen in de Westerschelde bij Bres- kens hebben het zwaar. René Beijersbergen van stichting Het Zeeuwse Landschap slaat alarm. door Harmen van der Werf Al veertig jaar volgt René Beijersbergen de ontwikkeling van de Hooge Platen, en met name de vogels die er broeden. Als jong student biologie verbleef hij in de zomer met collega-studenten uit Utrecht in een caravannetje op camping Zeebad bij Breskens. Ze deden als vrijwilligers veldonderzoek op de Hooge Platen, in de jaren zeventig. MBSBBsasstussissiE&SBS&isasgm&smBÊsm Achteraf kan Beijersbergen zich geen mooiere vakantiebesteding bedenken. Beijersbergen is nog altijd verliefd op de Hooge Platen en op de ele gante grote en dwergsterns die er de laatste tientallen jaren een vas te verblijfsplaats hebben. Dat is te danken aan het langzaam opho gen van delen van de Hooge Pla ten. Zo is er sinds midden jaren vijftig een zandkop gevormd, de Bol van zestig hectare. Bij gemid deld hoogwater hoeven broeden de vogels niet te vrezen dat hun ei eren daar wegspoelen. Ze zitten er hoog en droog, en dat weten ze uit ervaring. De Hooge Platen (in totaal 1800 hectare groot) zijn volgens Beijers bergen heel bijzonder, met het ei landje Griend in de Waddenzee en broedgebieden op Texel. „Dit- zijn onze zeevogelgebieden, verge lijkbaar met de kliffen in Schot land, Noorwegen en de Faeröer-ei- landen." De Hooge Platen scoren mede zo goed, omdat landroofdie- ren als wezels, hermelijnen en rat ten er niet kunnen komen. Ook dat weten de grote sterns, dwerg sterns en andere kustvogels drom mels goed. Meeuwen kunnen er wel bij, maar dat is, stelt Beijersber gen, geen probleem. „Sterns blij ven daardoor ecologisch scherp. Ouders die niet goed op hun kin deren passen, betalen het gelag. Zo gaat dat." Meeuwen vormen dan ook geen bedreiging voor de andere, meer bijzondere broedvogels op de Hoo ge Platen. Veel meer invloed zijn veranderingen in de wijde omge- maar dat hielp niet. Zal dus wel een stekkertje of draadje zijn, concludeer de hij. Zo eenvoudig was het echter niet, kreeg hij te horen bij de garage. Er was een ander kastje kapot. Kos ten: 600 euro. Maar, glimlachte hij monter en triomfantelijk: „Daarvoor doet de koplamp het weer, én een lampje bij de pedalen dat het nog nooit heeft gedaan." door Wout Bareman Vlietstraat 15, Terneuzen Tel. 0115-614082 Bij ziekenhuis 'De Honte" TERNEUZEN - De inzameling van textiel en plastic in Terneuzen blijft achter bij de landelijke resul taten. Landelijk wordt jaarlijks vijf kilo textiel per inwoner opgehaald, Terneuzen komt niet verder dan anderhalve kilo. Terneuzenaren le veren per jaar ook maar vijf kilo plastic per inwoner in, terwijl dat landelijk acht kilo is. Reden voor de gemeente een cam pagne te starten om de inwoners te wijzen op het belang van de ge scheiden inzameling van textiel en plastic. Op de verkiezingsborden her en der in de gemeente zijn daartoe wervende affiches geplakt. Woordvoerder Daniël Rouw over het achterblijven van de inzame ling in Terneuzen: „Het heeft mo gelijk te maken met de inzamelme- thode. Dat gebeurt in veel gemeen ten op een andere manier. Voor plastic moeten de mensen naar een inzamelpunt; mogelijk werkt dat remmend." Textiel wordt wél drie tot vier keer per jaar huis- aan-huis opgehaald door Dethon. Rouw: „Via de affiches maken we de mensen daar nog eens op at tent. De gemeente ontvangt voor iedere ingezamelde kilo een aardig bedrag en dat komt de bevolking weer ten goede."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 60