Zeeuwse witrik komt naar de kust Man uit Sas van Gent aangehouden ZEEUWS-VLAANDEREN Sloop Bellevue in Terneuzen een eitje Vernielingen in natuurspeelbos DINSDAG 16 oktober 2012 21 Broedvogels hebben het zwaar 22 en 23 Campingeigenaar in Groede neemt kudde uit Zuid-Beveland over door Harmen van der Werf GROEDE - Een eeuwenoud Zeeuws koeienras, de witrik, krijgt nieuw onderdak in Zeeuws-Vlaanderen. Eric van Damme van strandcam- ping Groede neemt een kudde van acht witrikken over die de laatste jaren in natuurgebied De Zwaakse Weel bij 's-Gravenpolder op Zuid- Beveland heeft gegraasd. De witrikken, herkenbaar aan de witte ruggen of op z'n Zeeuws wit te rikken, krijgen een plekje in de nieuwe natuurgebieden in de Groese Polders bij Groede. „Voor onze gasten en ook mensen uit de streek is het leuk om bijzondere huisdierrassen in de vrije natuur te zien", verklaart Van Damme zijn investering. „En witrikken zijn heel geschikt als grazers in na tuurgebieden." De recreatie-ondernemer begint een echte liefhebber te worden. Hij heeft al enkele tientallen scha pen van speciale rassen; Vlaamse kuddeschapen, Mergellanders en Dassenkop Texelaars. Van Damme wil met hulp van de huidige eige naar van de witrikken, Piet Hanne- wijk uit Wolphaartsdijk, en dieren- specialiste Hanke Karreman een fokprogramma opzetten voor wit rikken. Hij is ook in overleg met stichting Zeldzame Huisdierrassen om de Groese Polders de status van fokcentrum te geven. 'Verkoper' Hannewijk zet zich al jaren in voor behoud van de wit rik, puur uit hobby. „Je brengt er alleen geld naartoe. Dat is niet erg, maar ik raak op leeftijd (bijna 70) en het huren van stalruimte in de winter wordt steeds lastiger en duurder." Van Damme is via Natuurmonu menten bij Hannewijk terecht ge komen. De kudde verkast over twee a drie weken naar Groede. Hannewijk is 'heel tevreden' met de nieuwe bestemming. „Omdat ze in Zeeland blijven, kan ik erbij betrokken blijven. En met het veer Vlissingen-Breskens zit je op de fiets toch zo in Groede." Witrik met kalf. foto Willem Mieras grijper van een kraan van aannemingsbedrijf Sagro vrat zich een weg door het dak van Bel levue, als een warm mes door een pakje bo ter. Met de sloop van Bellevue - dat de laatste tijd dienst deed als kunstgalerie - is de Kop van de Noordstraat vrijwel klaar voor herge bruik. Wat er op de prominente plek bij de en tree van de Terneuzense binnenstad zal verrij zen, is nog onbekend. De gemeente Terneu zen heeft ontwikkelaar Leyten, Rabobank en woningstichting Clavis tot begin februari de tijd gegeven met een haalbaar plan te komen. Van groot belang is ook of de provincie een fi nanciële bijdrage geeft. Anders kan de Kop met gras worden ingezaaid, foto Peter Nicolai TERNEUZEN - Slopen is een vak, maar soms lijkt het wel heel erg simpel te gaan. Voorma lig café-restaurant Bellevue aan de rand van de Terneuzense binnenstad, op de Kop van de Noordstraat, gaf zich zomaar gewonnen. De SAS VAN GENT/ WESTDORPE - De po litie heeft maandagochtend in alle vroegte in Sas van Gent een 41-jari- ge man aangehouden. De politie vermoedt dat hij betrokken is bij de gewelddadige dood van de der tigjarige Michael ten Napel. De uit Rijen afkomstige Ten Napel werd 4 juli dood gevonden in een sloot langs de Kapittelstraat in Westdorpe. De politie arresteerde de 41-jarige man in een woning in de Europa laan. Hij zit nu vast en wordt bin nenkort voorgeleid aan de rech- ter-commissaris. Of de man tot de kennissenkring van de vermoorde Ten Napel hoort, wilde de politie niet zeggen. Wel werd de woning in de Europalaan grondig onder zocht door de politie. Eerder in augustus werd een wo ning in de Axelse Vincent van Goghstraat doorzocht, de laatste plek waar Ten Napel levend gezien werd. Hij sliep daar af en toe. „Dat onderzoek heeft verder niets con creets opgeleverd", zegt een woord voerster van de politie. „We onder zoeken nu wat de betrokkenheid van de man uit Sas van Gent is." Nog altijd werken twaalf politie mensen aan de zaak. CLlNGE - Vandalen hebben de wa terpomp in het zo goed als nieuwe natuurspeelbos bij Clinge onklaar gemaakt. De hendel van de pomp is omgebogen, waardoor die niet meer kan worden gebruikt. Vrijwil ligers hebben er een briefje bijge hangen met excuses en de belofte dat ze snel een 'vandalismebesten- dige' hendel zullen installeren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 59