Freesmachine haalt hobbels uit fietspad VARKENSHAAS KIPPENBOUT 2K, Gillis Dellebeke RUNDERBIEFSTUK 22 zeel Eerste huizen begin volgend jaar gesloopt RUNDERKOGELBIEFm U VARKENSHIEL as M Wortelfreesmachine GOES I KAMPERFOELIESTRAAT 85 I W^. Reclames geldig t/m zaterdag I GROOTHANDELSKORTING 1.50 bij afname van 3kg per vers vleessoort exd. reclames I Prijs- en tekstfouten voorbehouden dinsdag 16 oktober 2012 „Als er ergens een probleem is met wortelopdruk is het mijn taak te onderzoeken of de wortelfreesmachine op die plek ingezet kan worden. Voordeel is dat de machine vrij bescheiden is van omvang." door Frank van Cooten Een bron van ergernis voor elke fietser en scoo terrijder. Een hobbelig fietspad als gevolg van wortels van bomen tus sen de fundering en de verhar ding. Een pijnlijk zitvlak of valpar tijen zijn het gevolg. De wortel- freesmachine is volgens Gilles Del lebeke van Root Solutions uit Oudelande de oplossing. „De wor tels komen niet meer terug." De machine wordt vandaag gede monstreerd op het fietspad aan de Bathseweg in Rilland. De vinding is ontwikkeld door de Duitser Frank Lessig en naar Nederland ge haald door Dellebeke. De ci- viel-technieker van origine is in 1996 begonnen met een adviesbu reau voor de openbare ruimte In- frako en is inmiddels ook gespecia liseerd in bomen. Root Solutions is onderdeel van Infrako. „Wortels van bomen en beplantin gen langs paden en wegen kunnen verhardingen daarvan opdrukken en beschadigen. Hoge kosten van reparaties zijn het gevolg en ko men jaarlijks terug. Ik zie wegbe- heerders bijvoorbeeld bij een reno vatie van een fietspad wortels weg halen. Die wortels komen echter na verloop van tijd terug zodat de ergernis van voren af aan begint." De werking van de wortelffeesma- chine is vrij eenvoudig. De machi ne plaatst langs een pad of een „Wortels krijgen geen kans meer om tussen de fundering en de verhar ding te komen." weg een wortelweringswand in een sleuf van tien centimeter breed. Het apparaat freest de be staande wortels door, plaatst de weringswand op de juiste hoogte tegen de gladde sleufwand en vult de sleuf weer aan. Van de wand is dus niets meer te zien. „Het grote voordeel is dat de wor tels geen kans meer hebben om tussen de fundering en de verhar ding van het fiets- of wandelpad te komen. Dat is interessant voor budgetbeheerders van bijvoor beeld gemeenten en waterschap. Op Walcheren komt bijvoorbeeld veel duindoorn voor. Die wortels zijn echte krengen. Die komen tel kens terug. De weringswand voor komt dat ze weer onder het fiets- of wandelpad opduiken." De Duitse ontwikkelaar van de wortelfreesmachine nam de wanden af van een Nederlandse distributeur. Del lebeke doet zaken met die distribu teur en werd zodoende geïnfor meerd over de machine. „Ik ben al tijd op zoek naar nieuwe technie ken. Behalve de financiële voorde len voor de wegbeheerders bevor dert de wortelfreesmachine de ver keersveiligheid." De demonstratie op het fietspad aan de Bathseweg in Rilland is daarom niet voor niets gekozen. „Op dit fietspad zijn door de wor tels in het verleden nogal wat on gevallen gebeurd. De gemeente Reimerswaal heeft onlangs de wor tels weggehaald en het asfalt gere pareerd. De freesmachine zorgt er voor dat de wortels niet meer te rug komen. Het apparaat wordt ook ingezet op de begraafplaats in Hansweert. Aan beide kanten van het pad wordt een scherm ge- «stsss&is^xiass^caossssssfxisseasii plaatst om wortelgroei onder dit pad te voorkomen. De machine kan immers ook prima als preven- mff^ixaissiisam/só^^KazsBeeassssgaiiSRasseiiexisssiis tiemiddel worden ingezet." Vol gens Dellebeke is er inmiddels ook uit Brabant interesse in de machi- ^oxase^5S9sssssssfXsas£sssssegs!«Kostasss!xsis/!ssst ne. „En een delegatie uit Vlaande ren is ook aanwezig bij de demon stratie." door Rob Paardekam SINT-MAARTENSDIJK - Woningcor poratie Stadlander denkt begin vol gend jaar de eerste woningen in de wijk West in Sint-Maartensdijk te kunnen slopen. „Bijna alle be woners van de huizen die we als eerste willen slopen, zijn vertrok ken", zegt woordvoerder Bert Jan sen. Sint-Maartensdijk-West is een ja- ren-60-wijk met veel huurwonin gen. Het is een nogal versteende wijk met weinig groen. Bovendien is de samenstelling van de wijk, zo wel qua inwoners als huizen, erg eenzijdig. Die woningen zijn ook nog eens sterk verouderd. Daarom wil Stadlander de wijk een facelift geven. De 160 woningen die de corpora tie bezit in de wijk gaan vrijwel al lemaal tegen de vlakte om plaats te maken voor nieuwe, moderne huizen. De woningen in de Vier Meistraat en de oneven zijde van de Henri Dunantstraat zijn als eer ste aan de beurt om gesloopt te worden. „Op twee huizen na staat alles inmiddels leeg", zegt woord voerder Bert Jansen. „Met de laat ste twee families denken we er nog dit jaar uit te kunnen komen. In het eerste kwartaal van 2013 kan dan worden gesloopt." 'Op het fietspad aan de Bathseweg in Rilland wordt vandaag een wortelfreesmachine gepresenteerd. Deze zorgt ervoor dat er geen wortels meer komen onder het wegdek. De demonstratie is vandaag tussen 13.30 en 16.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 54