'Een makkelijke toren om te beklimmen' Huiler Willem uitgezet almanak BEVELANDEN/THOLEN Baantjes trekken voor het goede doel in Kapelle m Lamvie DINSDAG 16 oktober 2012 21 PZC Strak fietspad dankzij Gillis Dellebeke 22 en 23 Burgemeester Huisman van Reimerswaal wil schade op daders verhalen door Nadia Berkelder KRUININGEN - Geen tips, geen getui gen: het blijft een raadsel hoe ie mand een pop in de kerktoren van Kruiningen heeft gekregen. In het dorp wordt druk gespeculeerd: Wie heeft het gedaan? En hoe? Met een schiettouw? Of toch ge woon via de trap? Als er nou één kerkspits geschikt is om een pop aan te hangen, dan is het wel die van Kruiningen, zegt Wim Jakobsen van de Monumen- tenwacht. Hij en zijn collega's klau teren regelmatig op de Zeeuwse kerken om ze bouwkundig te in specteren. „Beneden rechts zit een deurtje in de toren", vertelt Jakob sen. „Een sleutel is zo bij te ma ken. Achter dat deurtje zit een trap, waarmee je naar boven kunt. Boven is er weer een deurtje, naar de torentrans. Daar kun je een rondje lopen. Op de spits zelf zit ten er van die staphaken om je voeten op te zetten." Als je geen hoogtevrees hebt, is het een fluitje van een cent, met een licht popje van nylonkous. „Er zijn maar een paar kerken waar dit zo makkelijk kan. Dit is een mak kelijke toren om te beklimmen, al doen wij ook altijd een gordel om. We maken twee korte touwtjes om-en-om vast aan die haken, zo dat we nooit kunnen vallen." Dat er al een hele tijd niemand door dat deurtje omhoog is ge weest, zoals zaterdag werd be weerd, klopt niet, weet Frans Hart- hoorn. „Een paar weken geleden nog", zegt hij, staand in de deur opening van zijn Hubowinkel. „Ze hadden zaterdag ook beter Goud kunnen bellen.Die hebben er twee weken geleden nog een kraan bij gehad. Die hadden die pop er zo af kunnen halen. Dan waren al die dure hulpdiensten niet nodig geweest. Dat het een pop was, zag je goed. De tiewraps staken uit zijn voeten." Het klopt dat er pas nog gewerkt is aan de toren, klinkt het bij het kraanbedrijf in Waarde. „We heb ben aan de bliksemafleider ge werkt. Ik weet niet of er toen ie mand de toren op geweest is. Meestal werken we gewoon uit een bakje. En nee, we hebben toen geen pop achter gelaten." Omwonenden hebben vrijdag of zaterdagochtend vroeg niets ge zien. En ook niets gehoord. „Het is toch een gek idee dat er iemand bovenop heeft gezeten", zegt So phie de Jonge, die tegenover de kerk woont. „Als het bedoeld was om aandacht te trekken, zal het nog wel uitkomen." De dorpsbe woners gaan uit van een grap. „Ty pisch kroegwerk", denkt Hart- hoorn. De Kruiningse kerk was vorig jaar verwikkeld in een arbeidsconflict met de organist, valt te lezen op de website pgkruiningen.nl - overi gens niet de officiële website van de kerk. „Maar ik heb er niets mee te maken", zegt Sjaak van Loo, be heerder van de website. „Al is me dat al wel vaak gevraagd." Burgemeester Jan Huisman heeft laten weten dat hij de schade - die duizenden euro's bedraagt - wil verhalen op de daders. Als die ooit gevonden worden. „Het is een mis plaatste grap waar een hoop men sen voor in touw geweest zijn. Nee, dat hadden we niet anders kunnen doen. Op het moment dat je denkt dat er misschien een mens hangt, moet je opschalen." KAPELLE - Zwemmen is leuk en gezond en als dat deze week in zwembad 't Groenwoud in tjes), 500 of 1000 meter. Ook is er de moge- Jayden. Ook op andere plekken in Zeeland is je er dan ook nog een goed doel mee steunt Kapelle, waar de Zwem4daagse wordt gehou- lijkheid de inspanningen te laten sponsoren, het Zwemvierdaagse, namelijk in Zierikzee en is dat mooi meegenomen. Jong en oud doet den. Deelnemers zwemmen 250 (tien baan- de opbrengst komt ten goed aan de Stichting Vlissingen. foto Willem Mieras RENESSE - De Zeeuwse huiler Wil lem die in juni werd aangetroffen op een strekdammetje bij Zierik zee wordt woensdag vrijgelaten in Renesse. „Hij is groot en sterk ge noeg om de wijde wereld in te trekken", vertelt Monique Buijs van strandpaviljoen Panta Rhei in Vlissingen. Willem Jan en Monique adopteer den 'onze Willem' nadat hij door zijn redder naar Vlissingen was ge bracht. „Dat houdt in dat je hem een naam geeft en betaalt voor zijn verzorging." Het dier heeft de afgelopen maanden bij Lenie 't Hart in Pieterburen doorgebracht. Zijn adoptiemoeder Monique laat Willem woensdag vrij. Belangstellenden kunnen zich om 13.00 uur verzamelen bij hotel de Zeeuwse Stromen in Renesse. Met het klimmen der kilometers ver toont de bolide van de Middelburger wat vaker een gebrek. Hij heeft jaren geleden bewust geïnvesteerd in een degelijke Zweedse automobiel. En toch, toch hapert er af en toe wat aan. Dan blijkt degelijkheid een prijs kaartje te hebben. Onlangs deed een koplamp het niet. Met zijn tweede linkerhand verving hij het lampje, Tip? redactie@pzc.nl maar dat hielp niet. Zal dus wel een stekkertje of draadje zijn, concludeer de hij. Zo eenvoudig was het echter niet, kreeg hij te horen bij de garage. Er was een ander kastje kapot. Kos ten: 600 euro. Maar, glimlachte hij monter en triomfantelijk: „Daarvoor doet de koplamp het weer, én een lampje bij de pedalen dat het nog nooit heeft gedaan."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 53