Hoe voorkom ik gehoorschade? Jacobs Guitars bouwt backline voor De Biet 241 zeeland Succes Nieuw-Vlaamse Alliantie blijft in de grensstreek beperkt Gratis informatieboekje HOOR STICHTING Al 100 jaar Versterkers Kinderen leren schrijven via de Sgreifsgool dinsdag 16 oktober 2012 door Romain van Damme ZELZATE - De gematigd nationalisti sche Nieuw-Vlaamse Alliantie (N-VA) van Antwerpenaar Bart de Wever mag zondag met de verkie zingen hebben toegeslagen in veel Vlaamse gemeenten; in de grens streek met Zeeuws-Vlaanderen viel het met dat succes nogal mee. Vooral lokale en traditionele par tijen, als de christen-democrati sche CD&V, mochten daar het zoet van de overwinning smaken. En de sociaal-democratische SP.a verloor twee bolwerken, Sint-Ni- klaas en Zelzate. In Sint-Niklaas zag SP.a-kopstuk Christel Geerts de N-VA langszij komen. Lieven Dehandschutter wordt zo goed als zeker burgemees ter van de hoofdstad van het Waas land. In Zelzate moet Freddy De Vilder (SP.a) de burgemeesters sjerp inleveren. Zijn partij eindig de als derde achter de liberale VLD/SD - waarin nogal wat onte vreden SP.a'ers onderdak hebben gevonden - en de linkse actiepartij PvdA+, waarin in Zelzate bekende progressieve huisartsen zetelen. Marc Van de Vijver (CD&V) zege vierde nipt in Beveren. Het scheel de 581 stemmen met de N-VA. Ver wacht wordt dat Van de Vijver een coalitie zal smeden met SP.a- Groen. In Wachtebeke verliest de CD&V na 140 jaar de burgemees terspost. Rudy van Cronenburg (lokale partij Anders) die maar liefst 32 jaar in de oppositie zat, heeft er gewonnen. Ook in Maldegem leverde de CD&V fors in. Bijna veertien pro cent, maar de christen-democra ten hielden met 38 procent genoeg over om de burgemeester te leve ren. Marleen van den Bussche moet op zoek naar partners, wat nieuw is in Maldegem. In Assen ede veranderde er weinig. De loka le partij SamenPlus blijft ondanks Beter Horen en de Nationale Hoorstichting beantwoorden deze en andere vragen in het gratis boekje 'Eén en al oor'. Haal het op bij een Beter Horen winkel, bestel het via www.beterhoren.nl of bel 0800-0200159 (gratis). Nationale De hoorspecialist licht verlies veruit de grootste. Trees van Eykeren van de CD&V verweet SamenPlus-lijsttrekker Philippe de Coninck 'vriendjespoli tiek', maar kon daar toch amper mee scoren. In Sint Laureins komt een wisseling van de wacht. De lo kale lijst Samen troefde de CD&V af. Franki van de Moere wordt er de nieuwe burgemeester. In Dam me kan de CD&V nog wel lachen. Dirk Bisschop kan er doorgaan als burgemeester. In Stekene blijft Gemeentebelan gen met Stany de Rechter 'alleen heerser' en in Moerbeke hield Open VLD de meerderheid on danks een verlies van zes procent. Burgemeester wordt Robby de Ca- luwé die Filip Marin opvolgt Om het overzicht compleet te maken: In Knokke-Heist blijft Leopold graaf Lippens met zijn Gemeente belangen de grootste en in Gent won zittend burgemeester Daniël Termont (SP.a-Groen) glansrijk. '.'V *:m Ook de versterkers die Mol bouwt zijn - ^jg samengesteld uit verschillende compo nenten. Tezamen bepalen zij de klank. Met de naam Jacobs verwijst Mol naar zijn tweede naam. door Esme Soesman ZIERIKZEE - Het begon met een ge sprekje over decibels maar mond de uit in een bijzondere samenwer king tussen twee plaatsgenoten. Peter Mol van het Zierikzeese Ja cobs Guitars bouwde - geheel op maat - de backline van café De Biet. Zaterdag 27 oktober worden de versterkers in gebruik geno men. Mét een optreden van Six Strings Down; de band van gitarist Peter Mol. De steeds strengere geluidseisen zijn een hot item voor horecaonder nemers. In plaats van met begren zers aan de slag te gaan, is de back line voor bands die live komen spe len in café de Biet nu op de heden daagse volumeregels afgestemd. De versterkers, zogenaamde hand- bedrade 'boetiekversterkers', heb ben een beperkt vermogen en een eigen geluid. Ook het buitenkantje is op de wensen van Robbert Rog geband van De Biet afgestemd. „Retro, een beetje hip", vat de kroegbaas samen. Die eigen backli ne heeft als grote voordeel dat mu zikanten alleen nog hun gitaar hoeven mee te zeulen als ze ko men optreden. „Het is plug and play. Dat hele op- en afbouwen sla je voortaan over. Bands kunnen zich straks bij ons inschrijven als ze willen optreden. En ze lopen daarna zo binnen." Naast twee gitaarversterkers maakt een champagne spar- kle-kleurig drumstel en één retro- zangmicrofoon deel uit van de set. De drumkit is er echt één uit vroe ger tijden. „Die kwam toevallig op mijn pad, maar is wel helemaal ge modificeerd. Er zitten nieuwe vel len en zwaardere hardware op", al dus Mol. Ook de versterkers heb ben die typische jaren vijftig look. De kast is, in overleg met De Biet, met de hand gemaakt Het merk Ja cobs is de naam die Mol ook voor zijn zelfgebouwde gitaren voert. Daarmee begon de Zierikzeeënaar 31 jaar geleden toen hij als 14-jari- ge jongen graag wilde spelen, maar geen centen had om een gi taar te kopen. „Ik ben 'm toen zelf gaan bouwen." Vanaf dat moment bouwde of restaureerde hij met enige regelmaat gitaren. „In 2004 heb ik de knoop doorgehakt en ben ik met de winkel begonnen." Aanvankelijk aan de Lange No- belstraat, later aan de Poststraat drijft hij Jacobs Guitars. In zijn winkel zijn, naast zijn Jacobs, aller lei soorten gitaren, versterkers en aanverwante artikelen (plectrums, effectpedalen et cetera) te vinden. Daarnaast kunnen mensen voor re paraties bij hem terecht. „Van sna ren opzetten tot het compleet op nieuw opbouwen van een gitaar. Maar mensen komen ook binnen voor een taxatie." Pluk de Nacht Het optreden van Six Strings Down op zaterdag 27 oktober in café De Biet in Zierikzee (aanvang: rond 22.00 uur) maakt deel uit van Pluk de Nacht. Pluk de Nacht (voorheen Herfst- pop) is een initiatief van Zierikzee se café's om op dezelfde avond bands te programmeren. Jacobs Guitars is geopend op don derdag van 13.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur, vrijdag van 13.00 tot 17.00 uur en zater dag van 12.00 tot 17.00 uur. Of op afspraak: 06-53247827. DREISCHOR - Na de herfstvakantie, woensdag 24 oktober, begint Sgreifsgool Drljsgor met een serie van zes workshops 'Schrijven door kinderen'. De workshops zijn be doeld voor basisschoolleerlingen van 9 tot 12 jaar. Zij leren hoe je een personage uit beeldt en hoe je een plot bedenkt. De workshops worden gegeven door journalist, boekredacteur en tekstschrijver Peter Noordermeer. Dat gebeurt op de zolderkamer van de Reisterse Droomclub in de Adriaanskerk in Dreischor. De Sgreifsgool begint om 13.30 uur en duurt steeds een uur. Aanmelden kan via: peter@taalenzo.nl. MEEST GELEZEN 1. Man verongelukt in Scharendijke 2. Startershuizen Burgh-Haamstede 3. Vleesboerderij herbouwd (foto) uw MENING Twee zwembaden openhouden is te duur voor de gemeente. Reageer op: www.pzc.nl/schouwen-duiveland TIPS NAAR schouwen-duiveland@pzc.nl Zet uw foto m een album op www.pzc.nl/foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 48