haven in zicht zeeland seaports o Zeeland Seaports zorgt voor groen o Groene en bloeiende haven o Vaar mee door de Vlissingse haven vijfde jaargang - nummer 25 B De havens van Borsele, Vlissingen en Terneuzen vormen samen het derde havengebied van Nederland. Met zijn bijdrage aan de Zeeuwse werkgelegenheid en economie mag dit gebied met recht het kloppend hart van de Zeeuwse economie genoemd worden. Zeeland Seaports is een overheids-NV met als aandeel houders de Provincie Zeeland en de gemeentes Borsele. Vlissingen en Terneuzen. Als' havenbedrijf is het verantwoordelijk voorde economische ontwikkeling, het beheer, onderhoud en de exploitatie van de Zeeuwse havens. Bij Zeeland Seaports werken circa 80 mensen die samen verantwoordelijk zijn yoor Het aantrekken van nieuwe bedrijven en de uitgifte van grond; Aanleg, beheer en onderhoud van alle infrastructuur; Zorgen voor veiligheid in het algemeen en voor een veilig scheepvaartverkeer in het bijzonder. Zeeland Seaports zorgt op een toegewijde en respectvoltè manier voor de duurzame ontwikkeling van de logistiek en industrie in de Zeeuwse zeehavens Zo luidt onze missie. De kernwaarden die we daarbij hanteren zijn- betrouwbaar.•resultaatgericht, samen, respect en toewijding. Met de Haven in Zicht wil Zeeland Seaports uitleg geven over het belang van de Zeeuwse havens en de rol van het havenbedrijf hierin. Zon 250 bedrijven werken samen mei Zeeland Seaports continu aan de ontwikkeling van de Zeeuwse zeehavens. Industrie, logistiek en dienstverlening, alles heeft zijn rol in een wereld die 24 uur per dag. 7 dagen op 7. doorgaat. Bij da ontwikkeling van de haven probeert Zeeland Seaports, samen met de bedrijven in het havengebied, daar waar mogelijk in te zetten op duurzame oplossingen. In de Haven in Zicht leest u hier meer over. Het is nog een beetje kaal in het nieuwe natuurgebied in de Autrichepolder bij Westdorpe. Maar Alex Wieland van de Stichting Landschapsbeheer Zeeland en betrokken bij de ontwikkeling van het hele gebied, belooft dat dat niet zo blijft. Binnen een paar jaar zullen de nieuw aan geplante bomen en struiken zorgen voor veel groen langs de nieuwe watergang én voor allerlei dieren. De eerste heeft Wie- land al gezien. Hij vertelt dat de buizerd en de torenvalk hier regelmatig rondvliegen en dat een watervleermuis is gesignaleerd. Afgelopen winter zat hier zelfs een gier valk. Bijzonder, want die is pas tien keer in Nederland waargenomen. Met meer riet langs de oevers en begroeiing op de dijken, zal het niet lang duren voordat ook roerdompen en waterspitsmuizen zich hier gaan vestigen. Dit nieuwe natuurgebied en de Groene Knoop, die vorige jaar al werd geopend, maken onderdeel uit van de ecologische hoofdstructuur, de EHS. De EHS verbindt met waterlopen of groenstroken verschil lende natuurgebieden. Dat is aantrekkelijk voor dieren, die kunnen in een groot gebied op zoek naar een veilige plek en voldoende voedsel. Zeeland Seaports heeft de gebie den ontwikkeld om de bestaande en nieuwe kassen goed in het landschap in te passen én om geen natuur verloren te laten gaan. Open dag Tijdens een speciale open dag kon iedereen kennismaken met het nieuwe gebied, de wandel en fietspaden ontdekken én met een verrekijker turen naar bijzon dere vogels. Ruim 70 mensen kwamen zaterdag 6 oktober naar de tent aan de Axelsestraat. Met een natuurgids trokken ze door het gebied en bezochten met een huifkar de Groene Knoop, de Zwarten- hoekse zeesluis en de Spaanse batterij. Wachten op een volgende open dag is niet nodig want het gebied is vrij toegankelijk voor ruiters, wandelaar én fietsers. Ook altijd al eens een keer rakelings langs een gigantisch zeeschip willen varen? Of vanaf het water willen zien hoe schepen uit exotische landen hun goederen op de Zeeuwse kades zetten? Ga dan in oktober mee met één van de vier exclusieve rondvaarten door de haven van Vlissingen-Oost. Een deskundige gids vertelt u over alles wat u onderweg tegenkomt. Op donderdag 18 en zaterdag 20 oktober vertrekt de rondvaartboot om 10,00 uur en 14.00 uur vanaf de Poseidonsteiger in Vlissingen. Deze steiger ligt naast de aanlegplaats van het fiets-voetveer Vlissingen-Breskens en is prima te bereiken met het openbaar vervoer. Tickets kosten 12,50 voor volwassenen en 10,00 voor kinderen van 4 tot en met 12 jaar. Groepen vanaf vier person.en betalen €.10,00 per persoon. Het ticket geeft u ook gratis toegang tot het muZEEum aan de Nieuwendijk in Vlissingen. Reserveer snel online via v. v. vveland.n .of haal uw kaartjes bij één van de Zeeuwse VVV's of het muZEEum. Sinds 2007 is Jack van Belzen kantonnier in de Vlissingse haven. Met twee collega's rijdt hij door het gebied. Hij kijkt of alles in orde is met de wegen, de fietspaden en de verlichting. 'Kleine problemen, zoals een losliggend putdeksel of een verstopt riool verhelpen we meteen. Voor grotere klus sen moeten we meestal iemand inhuren.' Jack was hovenier voordat hij bij Zeeland Seaports kwam, niet vreemd dus dat juist hij ervoor zorgt dat het groen in en om het havengebied óp een duurzame manier wordt onderhouden. 'Ecologisch groenbe- heer, noemen we dat. Daar zijn we in 2010 mee gestart. Het betekent dat we ervoor zorgen dat in de groene gebieden in en om de haven verschillende soorten planten kunnen groeien en een prettig leefgebied worden voor allerlei dieren.' 'Het gras in de bermen bijvoorbeeld, laten we na het maaien niet meer liggen, we halen het weg. Zo krijgen andere soor ten planten én bloemen een kans om langs de rand van de weg te groeien en te bloeien. Dat trekt insecten aan, die op hun beurt weer vogels aantrekken. Ook in de bosrand, die de buitenrand van het haven gebied vormt, zorgen we voor een nieuw uiterlijk. Voorheen stonden er alleen popu lieren, die groeien lekker hard en zorgden dus snel voor een groene buffer. We halen die populieren nu gefaseerd weg zodat de platanen en struiken die er inmiddels ook staan meerplaats krijgen. Dat doen we samen met mensen van De Betho. Door dit werk ontstaan eigenlijk allemaal verschil lende gebiedjes waar kleine zoogdieren en vogels zich thuisvoelen. Er zit hier inmid dels van alles. Deze zomer zag ik veel vlinders en libellen. Nu zie ik regelmatig buizerds vliegen en hoor ik spechten in de populieren een nest uithakken.' Ook op braakliggende terreinen wordt ruimte gemaakt voor planten en dieren. 'We laten de natuur een aantal jaar haar gang gaan op stukken grond die nog niet zijn bebouwd. We maaien steeds een klein stukje van die percelen, zo geven we dieren de kans dichtbij een nieuw onderkomen te vinden. We zijn-nu een paar jaar bezig en je kunt zien dat het gebied aan het verande ren is. Bij het terrein van Scheldepoort zag ik bijvoorbeeld opeens bloemen die ik hier nog nooit had gezien. Dat geeft wel voldoening.' schelpenpad 2 O p.o. box 132 O 4530 AC terneuzen O the netherlands O port0zeelandseaports.com O www.zeelandseaports.com O P 0031 10)115 647400 O F 0031 10)115 647500

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 44