B Luteal Bewegen 5 dinsdag 16 oktober 2012 hoewel het aantal toeristen 's zomers nogal hoog is. Dat heeft ook voordelen, merken we later in het centrum van het dorp. Vlak voor de Burghse Ring, het dorpshart met kerk, staan er in de Weeldeweg duidelijke sociale woning- bouwhuisjes, met gevelstenen die naar 1946 en 1947 verwijzen. Mieke Versteeg-Schoonaard op nummer 7 beaamt dat de huizen van de wo ningbouwvereniging waren. Nu niet meer, zij en haar man kochten het huis in 1996. Mieke is er in 1959 geboren. In haar volwassen leven heeft ze 25 jaar in Rotterdam-Zuid gewoond en gewerkt. En 25 jaar heimwee gehad, voegt ze eraan toe. Toen de woningbouwvereniging de huizen in de verkoop deed, wees haar vader min of meer als grap op de koopmogelijkheid. Zo is het gekomen. Inmiddels kan ze naar haar dochter Mariska zwaaien in het hoekhuis aan de overkant van de straat. Zij is in Rotterdam geboren en woonde in Amsterdam. Toen ze zwanger werd - vertelt haar moeder - voelde ze opeens haar roots en koos ze voor een vei lige omgeving in Burgh. Voor wat het is heeft het dorp verrassend veel middenstand. Dat mag je toch een voordeel van het toerisme noemen. Op en in de directe omgeving van de Burghse Ring zijn bakkers te vinden, een optiek, een slagerij en worst makerij, een kapsalon, een kledingwinkel. Familiebedrijf sinds 1930, zegt een nostalgisch bord in bakkerij Sonnemans in de Hoogstraat. Klopt, zegt Harry. Zijn opa begon in Brabant, zijn vader vestigde zich veertig jaar geleden in Burgh. Wacht, even naar de oven, anders hebben we straks Black Beauty's. Rond zijn pand wemelt het van de oude volkswagens. Een hobby, inderdaad, dat hij lang vrijgezel is gebleven heeft daarbij zeker een rol gespeeld. Een beetje achteraf staat een 'brilletje' - een Kever - uit 1949. Afkomstig van Garage Slager uit Brouwershaven, origineel tot op het klein ste moertje, zegt de verzamelaar. Zijn trots staat achter de bakkerij: een volledig door hem zeifin elkaar geknutseld amfibievaartuig. Hij is er al eens de Oosterschelde mee overgestoken. Over twee jaar wil hij naar Engeland varen, naar het Engelse Burgh. Een eerdere poging strandde vijfjaar geleden bij Renesse, omdat hij daar iets te nonchalant het strand opreed. Dat zal de volgende keer niet gebeuren. Nog een Bolletje-bus die gerenoveerd wordt en een tandem uit 1931 met voorvering. We moeten verder... Achter de kerk vraagt een trapgevelhuis om een foto. Glas-in-lood- ramen, zinken flapjes boven de kozijnen, luiken, het is een huis van en voor liefhebbers. Bij museum De Burghse Schoole nemen we Lou's Laentje om weer terug op de ringburg te komen. Aan het begin staat een kinder rijk beeld. Ter herinnering aan de tijd dat de schoole nog een school was, schatten we zo in. Een bordje wijst richting begraafplaats. Die ligt op de ringwalburg. Als u nou die bordjes volgt, dan komt u toch nog op één van de bijzon derste monumenten van Zeeland. Nou ja, van Nederland. Jan van Damme deel van Zeeland. De welvaart van Antwerpen was afhankelijk van de vaargeul in dit gebied. De Felixvloed van 1530 was even gevaarlijk voor Antwerpen - op termijn - als voor de Zeeuw. „Zeeland en Antwerpen", aldus Vierling in 1550, „zijn tot elkaar veroordeeld. Hun toekomst zou alleen verzekerd zijn als zij samen zouden voorkomen dat Zeeland natte voeten krijgt. Was dat niet het geval, dan zou Antwerpen een dode stad worden met een strand voor zich (zoals er in Engeland zovele zijn), en Zeeland een nat vogelgebied. Zeeland en Antwerpen moeten gemeenschappelijk hun belangen verdedigen. Er moeten Ant werpenaren in de Zeeuwse Staten en omge keerd..." Door de tachtigjarige oorlog is het plan van Vierling in een kast verdwenen, de verdronken landen zijn nog steeds verdron ken, de Oosterschelde als vaargeul is verdwe- Hildernisse bij Bergen op Zoom. Foto's Willem Mieras Gerard Smallegange nen. Gelukkig, voor Antwerpen althans, is de Westerschelde door stormen, watersnoden e.d. steeds bevaarbaarder en dieper geworden, maar Zeeland en Antwerpen zijn nog steeds tot elkaar veroordeeld. Dat probleem gaat veel en veel verder dan een stukje ontpoldering. De 'lesstof van Vierling is nog niet veranderd!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 41