Biutmk, Bewegen dinsdag 16 oktober 2012 de haven. Beiden werken in het hoogseizoen zeven dagen per week. Havenmeester David Almekinders: „Wij zijn het zo gewend, dus we balen er nooit van. We doen dit werk gewoon Voor iedere bootlengte is er een wachtlijst, variërend van twee tot acht jaar. Hans: „We willen graag uitbreiden, maar de heren van de Provincie laten het niet toe vanwege Natura 2000." Met Natura 2000 wordt belangrijke flora en fauna in natuurgebieden duurzaam beschermd. „Het zeldzame slik in dit gebied maakt uitbreiding volgens hen moeilijk, maar datzelfde slik in de Hedwige laten ze gewoon onderlopen. Dat vind ik vreemd." De haven wordt voor zeventig procent gevuld door Belgen. Verder liggen er veel Nederlan ders, maar ook Engelsen, Fransen, Luxembur gers en Duitsers hebben een vaste ligplaats in Breskens. Hans: „De buitenlanders brengen geregeld een bezoek aari hun boot. Eén Luxemburger komt hier trouw ieder weekend, weer of geen weer." Uniek aan deze getijdenhaven is de diepte. Hans: „Sommige passanten bellen al maan den van te voren of ze bij ons kunnen liggen omdat wij werkelijk alle soorten boten kwijt kunnen." Doordat de haven jaarlijks wordt uitgebaggerd kun je altijd in- en uit de haven varen. De ligging heeft nog meer voordelen volgens de havenmeesters. David: „Je kunt hier altijd het water op. Met mooi weer ben je zo op de Noordzee, met slecht weer blijf je op de Westerschelde." Hans wijst erop dat het ge bied geheel vrij is van bruggen en sluizen. „En hier in het achterland hebben we natuurlijk geen fileprobleem op de weg." Tijdens springtij staat er soms wel 3,5 knoop stroming. Hans: „De mensen die de stroming en de grote vrachtschepen een probleem vinden, zien we hier niet. De mensen die niet avontuurlijk willen varen liggen in Veere." Vanuit de haven worden vooral lange tochten gemaakt. Vier ligplaatshouders zijn zelfs bezig met een wereldreis. „In de zomer gaat iedereen er minimaal een paar weken op uit. Vanuit Breskens varen verschillende gekke mensen in één weekend naar Engeland en weer terug. Ik vaar dan regelmatig mee", vertelt David. „Dat is dertien uur varen, pilsje drinken en weer terug", vult Hans aan. Zelf varen is er in de zomer niet bij voor de he ren. David: „Ik heb mijn boot weggedaan toen ik havenmeester werd, daar heb je geen tijd voor." Toch zijn de havenmeesters nog regel matig op het water te vinden. „Zeilers hebben altijd bemanning nodig, dus we stappen in het najaar lekker op. Wel de lusten, niet de lasten. Wij zijn zulke harde kerels dat we ook in de winter varen!" Matthanja Schipper Ot^evrwj In de directe omgeving van de haven vind je een jachtvereniging, verschil lende restaurants, een supermarkt, een winkel voor watersportkleding maar ook een masten- en een zeilmaker. En niet te vergeten: twee scheepswerven, een scheepstimmerman en verschil lende verkopers van jacht- en zeilboten. PaMOMten. Omdat de vaste ligplaatshouders vaak weg zijn is er over het algemeen wel een box vrij voor passanten. Als er geen plaats meer is in de boxen kunnen passanten altijd nog in een reservehoek worden geplaatst: hier is ruimte voor zo'n veertig boten. De havenmeesters hebben nog nooit iemand weg hoeven sturen. ■en De nationaliteit van de passanten wordt vertegenwoordigd door vlaggen. De havenmeesters zorgen altijd dat de vlaggen van de juiste landen worden gehesen wanneer er nieuwe passanten in de haven liggen. Als ze dit'vergeten, is er altijd wel een ligplaatshouder die hen eraan helpt herinneren. VcrOYzleMMUjerK In de haven heeft iedere boot een eigen steiger met water- en elektriciteit aansluiting (met uitzondering van de boten in de reservehoek). Er is een ruim toiletgebouw met toiletten, douches, wasmachines en een droger. Boven dien staan er tien fietsen die gebruikt mogen worden voor boodschappen en dergelijke. De haven in Breskens heeft 580 vaste ligplaatsen. Er is plaats voor minimaal veertig passanten. Op een drukke zomerdag doen zo'n 150 passanten de haven aan. De haven is bij hoogwater zo'n vier meter diep. Voorin de haven is het veel dieper. Er is geen limiet aan de breedte, diepte of lengte van boten die de haven aandoen. De wachttijd voor een vaste lig plaats bedraagt twee tot acht jaar. Foto's Lex de Meester Drukte in de haven van Breskens. Alle 580 vaste plaatsen liggen vol.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 39