Vlissingse brasserie is even filmset 261 land GS: Van Peel vertelt de waarheid over Schelde op Alles-in-één Standaard Nu in Zeeland: 6 maanden korting Hilde van Mieghem (links) DEN HAAG - Het gebruik van MOX-splijtstofstaven levert voor de kerncentrale Borssele slechts 'een marginale' verhoging van de veiligheids- en gezondheidsrisico's op'. Dat zei T. Klomberg van het ministerie van Economische Za ken, Landbouw en Innovatie (EL&I) maandag bij de Raad van State. Daar diende een zaak die was aangespannen door Green peace. De milieubeweging gelooft er niets van dat de in het Franse La Hague opgewerkte MOX-sta- ven, waarin naar verhouding meer zeer gevaarlijk plutonium 239 zit, nauwelijks meer risico's voor mi lieu en omwonenden opleveren. „De economische voordelen zijn helemaal niet groter, er zijn alleen maar nadelen", zei Eloi Glorieux, kernenergiedeskundige van Green peace. „De MOX-splijtstofstaven le veren gevaarlijker en moeilijker te behandelen afval op, zoals zwaar toxisch splijtbaar plutonium 239, dat in geval van een ramp wel in een straal 30 kilometer rond de kerncentrale terecht kan komen." De minister van EL&I verleende de kerncentrale in Borssele en energiebedrijf EPZ een kernener gievergunning voor het gebruik van zogenoemde MOX-staven. Daarin zit opgewerkt radioactief af val afkomstig van in kerncentrales gebruikte 'verse' uraniumstaven. Na opwerking kunnen de staven opnieuw worden gebruikt voor de opwekking van hitte en stoom en vervolgens elektriciteit. Volgens de kerncentrale, EPZ en EL&I kan met met MOX-staven worden be spaard op schaarser wordend 'vers' uranium en het zou tot een kleine re kemafvalberg leiden. Maar Greenpeace, omwonenden en an dere milieuorganisaties vinden de hogere risico's niet opwegen tegen de vermeende voordelen. In MOX-staven zit immers meer ge vaarlijk plutonium 239 dat ook voor de aanmaak van kernbom men wordt gebruikt. Bovendien zijn verbruikte MOX-staven nog moeilijker als afval te verwerken en te bewaren dan gewone uitge putte uraniumstaven. De Belgische Greenpeacedeskundi- ge Glorieux wees er ook op dat de dinsdag 16 oktober 2012 •Onderzoek Blauw Research juni 2012 naar pakketten m het midden prijssegment ♦•Kijk voor de voorwaarden en beschikbaarheid op kpn.com kpr> winkel"! kpn.com/zeeland 0800 0776 Stilte op de set! En, actie! Brasse rie Evertsen in Vlissingen is maandag gesloten. Het restau rant dient als decor voor opna mes van een remake van de Vlaamse film 'Smoorverliefd'. In 2013 is de Nederlandse versie in de bioscoop te zien. door Najoni Kamps Het is een hele klus om fatsoenlijk op je benen te blijven staan op de boule vard in Vlissingen. Door de stevige wind vliegen sjaals en herfstblaadjes in het rond en raken kapsels in de war. De figuranten die op het terrasje voor Brasserie Evertsen zitten te wachten, houden zichzelf warm met een kop thee, koffie of choco mel. Ondertussen wordt druk 'Smoorverliefd' 'Smoorverliefd' is een Nederlandse romantische komedie die gaat over de levens van vier vrouwen in Den Haag: tienerdochter Eva (Bea trice Hillen), haar moeder Judith (Susan Visser), tante Barbara (Anna Drijver) en grote zus Anna (Anna Raadsveld). Ze zijn mooi, moedig en verstan dig, maar soms weten ze het ook even niet meer in een wereld vol prille verliefdheid, serial dating, af faires, kinderwensen en onver woestbare oude liefdes. Johnny de Mol speelt de rol van Si mon, de zwager van Judith. heen en weer gesjouwd met zware apparatuur en grote lichten. Enkele scènes van de film 'Smoor verliefd' spelen zich af in Vlissin gen. „We zijn nu bezig met een scène waarin Judith, gespeeld door actrice Susan Visser, in het theater in Vlissingen acteert", legt de pro- ducente Danielle Raaphorst uit. „Ze moet in de film veel repete ren. Haar kinderen en zwager ko men een weekendje langs. In deze scène zijn ze gezellig met z'n allen uit eten en vertelt Judith dat ze een film mag regisseren. Dat is een grote stap in haar carrière." Het standbeeld van Michiel de Ruyter komt ook voor in de film en er zijn scènes op het strand van Vlissingen. Als figurant moet je op aardig wat dingen letten. Coördina tor Fransie Groenendijk geeft in structies, „Het is heel belangrijk dat jullie je beginpositie onthou den", roept ze. „Als de take op nieuw moet, ga je terug naar de eerste positie, anders wordt het heel lastig om te knippen en plak ken. Wat ook belangrijk is: kijk niet in de camera en zet niets op Twitter of Facebook. Wat hier ge beurt is top secret." De film 'Smoorverliefd' was in 2010 al in de Vlaamse bioscopen te zien. Regisseuse en oud-actrice Hil- de van Mieghem legt uit waarom er een Nederlandse versie wordt gemaakt: „Nederlanders gaan niet graag naar een Vlaamse film, en andersom ook niet." Ze zit op de plek waar een regisseuse hoort: achter een enorm televisiescherm op een prominente plek in het res taurant. Al schreeuwend geeft ze de acteurs aanwijzingen: „Susan schat, je praat alsnog te zacht. Nog ietsje harder graag!" door Frank Balkenende MIDDELBURG - Het dagelijks provin ciebestuur vindt niet dat Marc van Peel, havenschepen en voorzitter van het Gemeentelijk Havenbe drijf Antwerpen, onjuiste informa tie over baggervergunningen voor de Westerschelde naar buiten brengt Gedeputeerde Staten ant woorden dat op vragen van de Par tij voor Zeeland. Van Peel riep vorige maand tijdens de Zeeuwse Oesterpartij in Middel burg de nieuwe Nederlandse rege ring op een streep te zetten onder het Scheldedossier. De met Vlaande ren gesloten Scheldeverdragen moe ten worden uitgevoerd en de Hedwigepolder onder water gezet. Gebeurt dat niet, dan is dat voor Vo gelbescherming Nederland mogelijk reden om bezwaar te maken tegen de nieuwe baggervergunningen die nodig zijn om de Schelde toeganke lijk te houden. De PvZ noemde de beweringen van Van Peel 'bedrieg lijk'. PvZ-Statenlid Johan Robesin stelt dat 'de baggervergunningen, die aan het Vlaams Gewest zijn ver leend in aansluiting op het tracébe- sluit van 17 juli 2008 onherroepelijk zijn'. Volgens hem zijn er geen nieu we vergunningen nodig, maar vol gens het dagelijks provinciebestuur moeten er in 2014 wel degelijk nieu we vergunningen zijn. Daar zou Vo gelbescherming Nederland bezwaar tegen kunnen aantekenen. GS signa leren dat de Antwerpse havenvoor zitter voor het belang van Vlaande ren opkomt Ze vinden de uitspra ken van Van Peel niet schadelijk voor Zeeland of het Zeeuwse be lang, zoals de PvZ stelt Ze onder strepen andermaal dat Zeeland geen partij is in het Scheideverdrag. Dat is een zaak tussen Nederland en Vlaanderen. Het dagelijks provin ciebestuur is dan ook niet van plan Marc van Peel terecht te wijzen. De PvZ had daarom gevraagd. „Nederlanders gaan niet graag naar een Vlaamse film en andersom ook niet Dus hebben we van 'Smoorver liefd' een Vlaamse versie en een Nederlandse. Zo be reikt de film ook een breed publiek en is er voor ieder wat wils."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 26