karikaturen 'N-VA koerst af op lege hulzenstaat' 'Als het er echt om gaat, hechten we aan ons land en aan onze nationale trots' Rechtenstudent Gilsoul Hugo Antwerpen VLAAMS C£lvf Vlaams Limburg Brabant Oost Vlaanderen Brussel West Vlaanderen r Limburg Henegouwen Waals T Brabant Taalgrens Henegouwen "Namen Namen W44ES GEWEST Luxemburg Artikel 4 van de Belgische Grondwet bepaalt: België omvat vier taalgebieden: het Nederlandse taalgebied, het Franse taalgebied, het tweetalige gebied Brussel- Hoofdstad en het Duitse taalgebied. Elke gemeente van het Rijk maakt deel uit van één van deze taalgebieden. NEDERLAND FRANKRIJK Taalgebieden Nederlands Vlaams Gewest Hoofdstad: Brussel Opp: 13.521 km2 Inw: 6.251.983 Bevolkingsdichtheid: 462 inw./km2 Minister-president: Kris Peeter Duitstalige Gemeenschap Hoofdstad: Eupen Opp: 854 km2 Inw: 75.222 Bevolkingsdichtheid: 84,9 inw./km2 Trans Waals Gewest Hoofdstad: Namen Opp: 16.844 km2 Inw: 3.456.775 Bevolkingsdichtheid: 205 inw./km2 Minister-president: Rudy Demotte Brussels Hoofdstedelijk Gewest Hoofdstad: Brussel Opp: 161,38 km2 door Lilian Dominicus Vlaanderen als onafhanke lijke lidstaat van de Euro pese Unie: daarvoor is het de morgen na de lo kale verkiezingen in België nog veel te vroeg. De kwestie staat als programmapunt op de website van de winnende Vlaamse politie ke partij Nieuw-Vlaamse Alliantie (N-VA), maar pas bij de volgende landelijke verkiezingen komt het echt aan de orde. Veerle De We ver, vrouw van N-VA-voorzitter Bart De Wever, zei het gisteren al tegenover de Vlaamse radio „Bart zal zich eerst concentreren op de belangen van Antwerpen." Maar'de uitslag, een klinkende overwinning voor de N-VA, werpt zijn schaduw wel vooruit, vreest politicoloog Johan Ackaert, verbon den aan de universiteit van Has selt. Vlaanderen afscheiden van Wallo nië, kan dat eigenlijk wel? Een on afhankelijk Vlaanderen vereist aan passing van de Grondwet en in stemming van de Franstaligen. Die zullen daar niet zonder meer mee akkoord gaan. „De Wever koerst af op een lege hulzenstaat", obser veert de Vlaamse universitair do cent Kristof Jacobs, verbonden aan •de Radboud Universiteit in Nijme gen. „Hij heeft het onderdeel van zijn partijstrategie gemaakt, maar het kan alleen electoraal getoetst worden in Vlaanderen. Hij kan on gestraft tegen de Walen roepen: 'Jullie leven op onze kosten', en zij kunnen hem daar niet op afreke nen. Dat is de perverse dynamiek van ons kiesstelsel." „Formeel pleit De Wever dan ook niet voor een afscheiding van Wal lonië, maar voor een confederaal model", legt Ackaert uit. In dat confederale model zullen belangrij ke beleidsterreinen verschuiven Taalgebieden België van de nationale regering naar de regio's, zoals nu eigenlijk ook al het geval is. Buitenlandse handel, economie en onderwijs zijn al Vlaamse aangelegenheden gewor den, maar er is nog een belangrijk ander thema: sociale zekerheid. Ja cobs: „Ik vermoed dat hij daar op aan wil sturen. Er gaat veel geld naar de Waalse werklozen. Daar van zijn er veel meer dan in Vlaan deren. Maar waar je niemand over hoort zijn de ouderen. Vlaanderen heeft veel meer last van de vergrij zing dan Wallonië. Alleen dat be gint nu pas te spelen." Dat De Wever zondagavond van premier Di Rupo eiste zijn verant woordelijkheid te nemen en te on derhandelen over een confederaal België, lijkt slim gebruik van de groeiende angst onder de nationa le politici. „De Wever is geen dom merik. Dit zijn lokale verkiezingen en de gevolgen niet meer dan een bevestiging van de peilingen. Hij zal om concessies vragen en zo de Belgische staat willen uithollen", denkt Jacobs. Mocht de N-VA over twee jaar de landelijke verkiezingen winnen, dan nog is het ook nog lang niet gezegd dat de Vlaams-nationalisti sche partij ook in de regering komt. „Kijk maar naar de vorige verkiezingen: toen werden ze de grootste partij, maar belandden ze in de oppositie", zegt Ackaert. „Je kan ook altijd zonder de N-VA", verklaart Jacobs. Veel is nog ondui delijk over de confederale staat die N-VA voor ogen heeft. „Hoe, wat of met wie, daar heeft De Wever zich niet over uitgelaten", zegt Ackaert. Maar één ding is wat hem betreft wel zeker: „Mocht dit scena rio doorgaan, dan gaan we nog een moeilijke periode tegemoet." Verwijzend naar de vorige kabi netsformatie: „Dan gaan we voor het nieuwe wereldrecord." we moeten inzetten op nieuwe in dustrieën en laten zien dat we crea tief zijn. Alleen als we zelf meer te bieden hebben, maak je kans de se paratistische bereidwilligheid in te tomen." Hij praat in het Neder lands dit keer, zij het wat gekun steld. Hij leerde 'de taal van Von del' toen hij voor het accountants bureau PricewaterhouseCoopers werkte. „Ik had veel Nederlandsta lige collega's." Meer mensen uit zijn stad zouden Nederlands moeten spreken, zegt hij. Hij steunt de twee lokale scho len waarin Waalse kinderen zich 'onderdompelen' in het Neder lands. Het gebeurt best, alleen je hoort er zo weinig over. Zo begint het, benadrukt hij: el kaar verstaan en samen optrekken, vanuit wederzijds belang. „Het re sultaat van De Wever in Antwer pen moet ons allen uitnodigen tot nederigheid", zegt hij. Pedagogie in plaats van demagogie. „We le ven in een tijd waarin alle proble men complex zijn, overal zitten ju ridische, budgettaire en bestuurlij ke verplichtingen aan vast." Kort om: je lost de problemen niet op met oneliners. De Wever moet nu maar eens met daden aantonen dat je dit land met gezond ver stand kuntbesturen. Er is nog een lange weg te gaan. Onderweg naar de Facultés Univer- sitaires Notre-Dame de la Paix of wel de Universiteit van Namen) discussiëren gewichtige heren op de Franstalige RTBF. Een ervan be pleit een Waals 'mea culpa' voor de tentoongespreide arrogantie in de negentiende en het begin van de twintigste eeuw. De tijd dat de families die Prévot best wel dapper afschrijft het grote geld binnen brachten. De staal- en kolenbaron- nen. Excuses eist de spreker op de radio voor het niet serieus nemen van de Vlaamse patatcultuur. Een diepe zucht klinkt uit de studio. „Hoever wilt u dat we teruggaan met onze excuses, tot aan de mid deleeuwen?" Bij de rechtenfaculteit wachten Gil soul Hugo (18) en Basil Cognaux (17) op hun college. De laatste denkt niet dat al het gepraat over afscheiding België ten goede komt, maar veel lean het hem ook niet schelen. „Ik wil graag werken bij de Verenigde Naties of bij de EU. Veel jongeren willen weg." Gilsoul Hugo vindt dat te makke lijk. „De Wever heeft gewonnen in Antwerpen. Dat is nog geen Bel gië. Ik denk dat de meerderheid van de Vlamingen helemaal niet voor afscheiding is. Als het er echt om gaat, hechten we aan ons land en aan onze nationale trots. Kijk naar het voetbal. Dat telt. Voetbal is onze Belgische cultuur. Dat over stijgt de politiek en de economie. Ben ik een idealist? Als je geen ide alen hebt als je jong bent, kun je beter inpakken." Arnaud Gavroy (Ecolo, tweede van links), burgemees ter van Namen Maxime Prévot (cdH, tweede van rechts, achter de microfoon) en An ne Barzin (MR, rechts) tijdens een persconferentie, daags na de verkie zingen. foto Bruno Fahy /Belgaplus

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 13