Stop met die akelige opsplitsing belgië Bart De Wever heeft de wind in de zeilen en koerst aan op een opsplitsing van België. In Wal lonië worden ze on derhand een beetje moe van alle herrie daarover. In Namen hoor je vooral dat Walen en Vlamin gen eigenlijk niet zonder elkaar kunnen. door Bob van Huët axime Prévot oogt allervrien delijkst. De hof felijkheid zelve. Maar zijn poli tieke tegenstan ders weten dat hij doorbijt als hij je te pakken heeft Vraag het de ar me Eliane Tillieux, de leidster van de Namense socialisten. Bijna veer tig jaar rode hegemonie moest ze zondag inleveren. Want de vlak voor de verkiezingen geïnstalleer de, piepjonge burgemeester van Namen (Namur) werd met een on gekend aantal voorkeurstemmen herkozen tot bourgmestre van de hoofdstad van Wallonië. Zijn op christen-democratische leest geschoeide Centre Démocra- te Humaniste (in het Vlaams Hu manistisch Democratisch Cen trum) gaat besturen met de cen trum-rechtse Reformisten en het groene Ecolo. De kiezers deelden een forse tik uit aan de socialis tische partij, die te zeer was be schadigd als baantjesmachine voor gelijkgestemden. Prévot geldt als dé rijzende ster aan het politieke, Waalse firma ment, benadrukken de verzamel de journalisten die niet alleen el kaar, maar ook de burgemeester uitbundig op de wang kussen. Hij zelf laat zich evenmin onbetuigd. Zelfs de gendarme die in het stad huis voor orde moet zorgen, zoent vrolijk mee. Zo gaat dat in het jo viale zuiden, dat 'Franse' stuk van België dat door de Bart de Wever en andere Vlaamse would be sepa ratisten dagelijks wordt verketterd. Het gemeentehuis van Namen staat aan de Rue de Fer. Tegen het nieuwbouwcomplex waar burge meester Prévot ontvangt, hangen twee borden die honderden me ters leegstaande kantoorruimte verraden. Welkom in Namur, waar de belangrijkste straat van de stad is genoemd naar een glorie van weleer: de ijzerindustrie. En waar nu kantoren vooral leeg staan. Het is niet zo armoedig als in delen van Luik, maar ook in Na mur bedelt de misère op straat. Dit is sowieso een stad waar ze hun handje ophouden, zo weten alle naar zelfstandigheid strevende Vlamingen. Elke Waal incasseert jaarlijks drieduizend euro uit de spaarpot van de hardwerkende Vlamingen, zo hamerden De We ver en diens geestverwanten het er steeds maar weer in. Wallonië, wat moet je ermee? De keuze tus sen drieduizend euro's in the pocket of een arrogant bevonden landsdeel dat je toch niet kunt ver staan is gauw gemaakt op het Vlaamse platteland. In zijn prachtige kamer wijt Prévot dat soort Vlaamse clichés aan demagogie waar pedagogie zo noodzakelijk was geweest. Ja, Wal lonië staat er slecht voor. Ja, de ar moede zou nog eens met ruim 30 procent toenemen als de Vlamin gen niet meer zouden meebetalen aan het idee van een Belgische staat. Maar, zo zegt de burgemees ter, ze moeten daar in Antwerpen eens stoppen met die akelige kari- 'Resultaat van De Wever in Antwerpen moet ons uitnodigen tot nederigheid' katuren. Wallonië heeft België ook wel wat te bieden en niet alleen goede voetballers, zoals net even te voren op straat een aanhanger van de Rode Duivels het per se ge zegd wil hebben. Prévot: „We moe ten ophouden geld te steken in tra ditionele industrie. Dat is dan jam mer voor een aantal families, maar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 12