Terneuzenaar niet zo gezond 141 Niets onduidelijk aan bezuiniging bibliotheek furgemeêster Daniël Termont haalt absolute meerderheid in Gent almanak Wachten Fien Himschoot maandag 15 oktober 2012 Helft volwassenen chronisch ziek door Wout Bareman TERNEUZEN - De gezondheid van de Terneuzenaren laat te wensen over. Uit onderzoek van de GGD blijkt dat 45 procent van de volwas senen en 79 procent van de oude ren kampt met minimaal één chro nische aandoening. Dat is bedui dend meer dan in de rest van Zee land. Terneuzenaren klagen ook veel meer dan de rest van de Zeeuwen over stofhinder van be drijven. Dat blijkt uit de resultaten van de vierjaarlijkse regionale Volksge zondheid Toekomst Verkenning, uitgevoerd door de GGD. De helft van de volwassenen kampt met overgewicht, bij ouderen is dat bijna 60 procent. Twee op de tien ouderen voelen zich ook psy chisch ongezond en dat is ook meer dan in de rest van de provin cie. Sociaal zit het ook al niet hele maal snor. Bijna de helft van de ondervraagden mist 'sociale sa menhang' in de buurt. De mensen leven, vrij vertaald, nogal langs el kaar heen. En eenzaamheid heeft ook weer invloed op de gezond heid. Dat geldt overigens ook voor sociaal zwakkeren. Wethouder Cees Liefting (volksge zondheid) van Terneuzen: „Als je het zo op een rijtje zet, schets je een somber beeld. Maar je moet het allemaal wel relativeren. Zee land is over het algemeen een rus tige, landelijke provincie met lieflij ke dorpjes en stadjes. Terneuzen daarentegen is een industriestad op een kruising van belangrijke, maar ook verontreinigende vaar wegen. Industrie, vaarwegen, ver keersknooppunten én niet te ver geten de naburige industrie in de Vlaamse Kanaalzone zijn allemaal factoren die de gezondheid beïn vloeden. De vergrijzing speelt ook een belangrijke rol, natuurlijk." Volgens Liefting wordt hard ge werkt aan een gericht plan van aanpak. Dat gebeurt in samenwer king met Sluis en Hulst „We rich ten ons op zaken als diabetes, de pressie, overgewicht, alcohol, ro ken en sport en bewegen. Daaruit moeten we nog wel prioriteiten aanwijzen." Over die aanpak wordt gepraat met zorginstellin gen en alle mogelijke organisaties. De financiering kan mogelijk deels worden geput uit de winst die de zorgverzekeraars boeken als door preventieve maatregelen van de ge meenten het aantal behandelingen en ingrepen daalt. door Wout Bareman TERNEUZEN - Er is helemaal geen onduidelijkheid over de gemeente lijke bezuinigingen op de biblio theek Zeeuws-Vlaanderen. De cij fers zijn glashelder en ze zijn mak kelijk terug te vinden in de ont werpbegrotingen en bezuinigings voorstellen, zegt directeur Rudi Crombeen. Tijdens de raadsvergaderingen in Terneuzen en Hulst vlogen de meest uiteenlopende bezuinigings- cijfers in het rond. De wethouders Adri Totté (Hulst) en Jaap Bos (Terneuzen) ontkenden dat er sprake was van twee ton aan bezui- gingen en noemden andere cijfers. Crombeen: „De begroting voor 2013 die ik heb ingediend vertoont een tekort van 70.000 euro. Daar bovenop komt een bezuiniging van 50.000 euro van Terneuzen en een korting van 30.000 euro van Hulst. Samen dus 150.000 euro. Sluis bezuinigt niet, dus ik neem aan dat dat ook voor de biblio theek geldt." Voor 2014 ziet het beeld er nog somberder uit. Crom been rekent voor dat Terneuzen dat jaar nog eens anderhalve ton extra bezuinigt. Het tekort loopt dan op tot drie ton. Crombeen: „Gezien het verwachte tekort de komende jaren is het dus logisch dat we móeten ingrijpen. Tot nu toe hebben we de bezuinigingen nog veelal intern opgelost, zonder dat het publiek daar veel last van had. Met dit soort verwachte tekor ten is dat niet meer mogelijk, daar voor is de interne organisatie te ver uitgekleed." De maatregelen, die het bibliotheekmanagement nu vreest te moeten nemen zullen de 'klanten' zwaar raken, voorspelt Crombeen. Hij hoopt dat de ge meenteraden het voorgenomen be leid alsnog zullen bijstellen. Tip? redactie@pzc.nl Dat Zeeuwse gezin gebruikt het avondeten altijd om de dag door te nemen. Vader en moeder blijven graag op de hoogte van wat hun veertienjarige zoon uitspookt, op school en daar buiten. Omdat het on derwerp 'meisjes' door zoonlief liever vermeden wordt, is het op dat gebied gissen geblazen voor de ouders. Verle den week durfde vader het echter door Wout Bareman aan om 'de' vraag te stellen. „Heb je al een vriendin „Waarom?", vroeg de tiener. „Omdat als je te lang wacht, de mooie meisjes al weg zijn. Je moet het dan met minder mooie doen." De zoon dacht na en riposteerde na een korte stilte, ondertussen naar zijn moeder kijkend: „Dan heb je zelf wel heel erg lang gewacht." GENT - Het kartel van Sp.a en Groen in Gent stevende gistera vond af op een absolute meerder heid. Even leek het erop dat lijst trekker burgemeester Daniël Ter mont meer dan vijftig procent van de stemmen zou binnenhalen, maar dat beeld werd later iets bijge steld. Hij claimde al snel dat het kartel uiteindelijk 27 van de 51 ze tels in de raad van Gent zou ver werven en eigenlijk geen derde partij nodig heeft. Later op de avond verklaarde hij te overwegen vandaag toch met Ma- thias De Clerck van Open Vld te willen praten, de huidige coalitie genoot. „Op die manier creëren we een breder draagvlak om van Gent een sociale ecologsiche en kindvriendelijke stad te maken." Hij noemde Gent 'een rood-groen eiland in Vlaanderen' en verzeker de dat de Gentenaren 'op hun bei de oren kunnen slapen', omdat ze voor de best mogelijke meerder heid hebben gekozen. In Kanaalzonegemeente Evergem werd het CD&V voorbij gestreefd door de N-VA. Die haalde 33,6 pro cent van de stemmen. Cd&V bleef steken op 27,6 procent. Vlaams Be lang werd er, net als elders in Vlaanderen, bijna gehalveerd. In Beveren, buurgemeente van Hulst, haalde het christen-demo cratische CD8tV het nipt (37 pro cent) voor N-VA (35,2 procent). Ook in Beveren werd het Vlaams Belang gehalveerd. De twee groot ste partijen bezetten straks ieder 14 zetels in de raad. In grensgemeente Zelzate werd Sp.a van burgemeester Freddy De Vilder voorbijgestreefd door het rechtse kartel van VLD en SD. Lijsttrekker Frank Bruggeman, de grote opponent van De Vilder, voerde al verkennende gesprekken met N-VA en CD&V-Vrij Zelzate. Maar ook de PvdA, de tweede par tij (vóór Sp.a), poogt een coalitie te vormen, in dit géval met Sp.a en CD&V. In Knokke-Heist versterkte burge meester Leopold graaf Lippens zijn positie. Zijn lijst Gemeentebe langen rijfde 64,8 procent van de stemmen binnen. De partij haalt daarmee 24 zetels -binnen, twee meer dan in 2006. N-VA volgde op 21,01% en krijgt ze ven zetels. Vlaams Belang is wegge vaagd en keert niet terug in de raad. Lippens, die 6404 stemmen kreeg, verklaarde met een lach dat hij nog wel wil doorgaan tot 2045. „Dan ben ik 104 en wordt het tijd om te stoppen." 'Het was een soort hype in 1952. Overal in het land werden EHBO-verenigingen opgericht. Wij maakten toen deel uit van de Katholieke Bond voor EHBO. Te genwoordig horen we bij de Nationale Bond voor EH-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 70