14 Weer meer starters op Schouwen-Duiveland KvK-Startersprijs E en nadere blik op de Zeeuw se starters van 2012 leert dat vooral een eigen bedrijf in Het 'is warm aankleden op de hobbybeurs 'Houtwerk Paul' kan zijn passie weer volgen ml Vandalisme maandag 15 oktober 2012 Crandcafé de Graanbeurs uit Terneuzen, UnIQtalent uit Koudekerke en Tiaki Travel uit Middelburg zijn de kanshebbers voor de KvK-Startersprijs. De winnaar wordt op 7 novem ber bekendgemaakt en wordt gekozen door een jury en via www.kvk.nl/startersprijs Steeds meer mensen op Schou wen-Duiveland beginnen een be drijf. Dat blijkt uit cijfers van de Kamer van Koophandel, die dit jaar al 200 nieuwe ondernemin gen inschreef. Een verklaring voor het Schouwse succes is moeilijk te vinden. door Joeri Wisse Inwoners van Schouwen-Dui veland zijn ondernemende mensen. Die conclusie kun je wel trekken als je kijkt naar het aantal nieuwe star ters, dat ten opzichte van 2010 en 2011 sterk gestegen is. In de eerste drie kwartalen van 2010 begonnen nog 135 mensen een nieuwe onderneming, in de eerste negen maanden van 2011 no teerde de Kamer van Koophandel 172 starters en dit jaar staat de tel ler al op 203 nieuwe bedrijven. Daarmee presteert Schouwen-Dui veland veel beter dan bijvoorbeeld Goes (167) en doet de gemeente nauwelijks onder voor veel grotere gemeenten als Vlissingen (206) en Terneuzen (207). Volgens Mare Volleman van de Ka mer van Koophandel Zuidwest-Ne derland is moeilijk aan te geven waarom juist Schouwen-Duive land een uitschieter is. „In algeme ne zin kun je zeggen dat het onder nemersklimaat gunstig is door de goede combinatie tussen wonen en werken." Ook economie-wethouder Ad Ver seput tast enigszins in het duister. „Ik zou wel eens een goede analy se willen zien in welke sectoren de groei zich voordoet. Voor branches die achterblijven kunnen we wel licht iets doen", zegt hij. Verseput is overigens content met de cijfers. Het past in het positieve beeld dat hij heeft van het aantal Economie-wethouder Ad Verseput. plannen dat op het gemeentehuis ingediend wordt door onderne mers, bijvoorbeeld om een vergun ning of bestemmingsplanwijziging te regelen. „Op Schouwen-Duive land zit een behoorlijke groep die' wil en durft te ondernemen. Wat overigens wel jammer is, is dat er zoveel goede plannen zijn die stranden omdat de financiering te genwoordig erg lastig is." persoonlijke dienstverlening (bij voorbeeld kapper, pedicure of na gelstylist) en detailhandel in trek is. Volgens Volleman is er geen eenduidige verklaring te geven voor het feit dat meer mensen voor zichzelf beginnen, terwijl het economisch geen gunstige tijd is. „Je hebt mensen die gewoon een goed idee hebben, maar je ziet ook een groep die werkloos is gewor den en moeilijk weer aan het werk komt." Ondanks het aanvankelijke enthou siasme bij starters blijkt dat de helft van de nieuwe ondernemin gen binnen vijf jaar weer ver dwijnt wegens gebrek aan succes. Dat is voor een belangrijk deel te wijten aan slechte voorbereiding, zegt Volleman. „Veel starters heb ben bijvoorbeeld geen onderne mersplan. Maar het is goed om daarover na te denken en dingen op papier te zetten." De Kamer van Koophandel houdt daarom in Zeeland tijdens de Week van de Starter drie gratis bij eenkomsten 'Starten met succes'. Tijdens de avonden wordt het hui dige ondernemersklimaat in beeld gebracht en vertellen ervaren on dernemers hun verhaal. Verder ko men tal van onderwerpen aan bod waar startende ondernemers mee te maken krijgen. Geen aparte bijeenkomst voor Noord-Zeeland Tijdens de Week van de Starter zijn op drie plaatsen in Zeeland startersavonden. Behalve Schouwen-Duiveland en Tholen, doen alle gemeenten mee met de startersavonden. Ondernemers van Schouwen-Dui veland zijn overigens wel welkom op één van de avonden; maandag 29 oktober bij Bio Base Europe Training Center in Terneuzen, dins dag 30 oktober bij CineCity in Vlis singen of woensdag 31 oktober bij hotel Van der Valk in Goes. Tijdens de avonden worden de wethouders van deelnemende ge meenten geïnterviewd, stellen be drijven zich voor en zijn informa tiestands te bezoeken. De avond sluit af met een netwerkborrel. Aanmelden en programma zie www.kvk.nl/weekvandestarter door Joeri Wisse Meubelmaker wil hij zichzelf niet noemen, maar wie een paar voorbeelden van het werk van Paul Malschaert (53) heeft gezien, weet dat dit valse be scheidenheid is. Neem bijvoorbeeld de schoenen- kast die in zijn gang staat. De speels verspringende vakken zijn zo geconstrueerd dat ze wel lijken te zweven. „Voor één van mijn eerste op drachtgevers heb ik ook zo'n kast gemaakt, maar is het ontwerp zo aangepast dat er ook laarzen inpas sen. En in mijn werkplaats ben ik bezig met het maken van een exemplaar dat ik aan een winkel wil verkopen." Via de keuken gaat het naar de garage van de woning in Zonnemaire die sinds dit jaar is omgetoverd tot de werkplaats van 'Houtwerk Paul', de bedrijfsnaam waaronder Malschaert sinds dit jaar zijn kwaliteiten aanbiedt. Op de werktafel in het midden staat de derde schoenenkast in aan- HEINKENSZAND - Onbekenden heb ben vrijdagnacht grote schade aan gericht op het voetbalveld van SV door Joeri Wisse Heinkenszand. Toen het elftal za terdagochtend aantrad om de com petitiewedstrijd te spelen, bleken 28 tribunestoeltjes afgebroken. Het veld lag vol met gebroken glas. Executieverkoop Voor alle executieverkopen van de Belastingdienst regio Zuidwest Zie Veilingdeurwaarder.nl Belastingdienst BROUWERSHAVEN - Gekleed in een dikke winterjas en met gevoerde laarzen aan de voeten staat Ienie Pieper in de Grote kerk van Brou wershaven achter tafels met zelfge maakte kaarten. „Dit is een heel mooie plek, maar je moet je wel al tijd warm aankleden." De kaarten die Pieper verkoopt zijn gemaakt met speciale vouw- technieken waarbij smalle strook jes gekleurd papier elkaar afwisse len. „Voor veel kaarten gebruik ik papiertjes van theezakjes", zegt Pieper. Inmiddels hebben zoveel mensen ze voor haar gespaard dat ze er een ladenkast voor heeft aan geschaft. „Dat krijg ik van m'n le ven niet meer verwerkt", lacht ze. Pieper is één van de vele creatieve standhouders op de hobbybeurs in de Grote of Sint Nicolaaskerk in Brouwershaven. De beurs vierde zaterdag haar derde lustrum. Om dat er jaarlijks twee beurzen wor den gehouden, was het de dertig ste keer. Minstens één standhou der was dit niet ontgaan, getuige het bloemetje op de tafel van orga nisator Nel van Dongen. Wellicht vanwege de regen begon het wat rustig, maar door een drukke middag kwam het bezoekersaantal op ruim tweehon derd. „Dat is meer dan we hadden gehoopt", zegt Van Dongen. De opbrengsten van de beurs zijn bedoeld zijn voor het onderhoud van de monumentale kerk in de smalstad. EP De hobbybeurs beleefde haar dertigste editie. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 46