Bij rampen voortaan video-overleg Branden schrikken Veere op 3 Commissie bekijkt plan Bob-campagne sportkantines sorteert effect maandag 15 oktober 2012 'Hij zei, ik heb nieuws voor jullie. Dat was de eerste keer dat we hoorden over plannen om hier een marinierskazerne te bouwen.' TSSses&ssss^sxsss«msisiaBGMsee^SïSse^/xas)S^sxsssesei9Ssgaeaesessi!cms}siasessssasossssiii!asisaee^s)sc6Sssesse«ssoi door Henk Boot HULST - Alle gemeentehuizen in Zeeland zijn sinds kort aangeslo ten op video-apparatuur, waar mee lokale rampenstaven bij cala miteiten met elkaar en de Veilig heidsregio Zeeland (VRZ) kunnen overleggen. Sinds 15 augustus is het systeem van video-overleg bij calamiteiten operationeel. „Het voordeel is dat burgemeesters bij rampen of grote branden dicht bij hun burgers kunnen blijven. Deze vorm van overleg moet ertoe leiden dat de besluitvorming over hoe te handelen bij calamiteiten beter en sneller verloopt Daar door kunnen we het aantal slacht offers reduceren", legt projectlei der Piet Maljaars van VRZ uit. De provincie Zeeland ondersteunt dit project met subsidie. Er moet formeel nog een besluit over wor den genomen, maar de VRZ re kent op een bedrag van bijna 50 mille. Het heeft maanden geduurd, eer al le dertien gemeentes op het video- netwerk waren aangesloten. Het systeem is inmiddels uitgetest en in orde bevonden. Hoe het werkt? Burgemeesters zijn als hoofd van de gemeente ver antwoordelijk voor de openbare orde en veiligheid. Bij een ramp of grootschalig incident worden ze, net als hun rechterhand van de ge meentelijke rampenstaf, via het P-2000-communicatiesysteem op gepiept door de meldkamer. Burgemeesters zijn in principe 24 uur per dag in de lucht, met uit zondering van vakanties of ziekte. Dan neemt de loco-burgemeester de honneurs waar. Het nieuwe video-overlegsysteem maakt het mogelijk dat burgemees ters na een piepsignaal vanuit hun werkkamer op het gemeentehuis in no time met elkaar in contact treden. Daarbij kan ook de directeur van de veiligheidsregio aanschuiven. En er wordt verbinding gemaakt met de commandoruimte van het regionaal operationeel team, met daarin alle hulpdiensten (politie, brandweer, Geneeskundige Hulp verlening bij Ongevallen en Ram pen), Rijkswaterstaat, waterschap en defensie. Er moet met een afstandsbedie ning worden ingelogd. Via een pc en internet, kunnen de deelne mers elkaar op een tv-scherm met camera en microfoon horen en zien. „Bellen kon altijd al, maar het scheelt als je ook eikaars lichaams taal kunt zien", aldus Maljaars. Het is mogelijk om met één of een paar burgemeesters te overleggen. „Dreigt bij een brand een rook pluim over te drijven naar een buurgemeente, dan kun je de colle ga daar uitnodigen om via dit vi deosysteem met zijn adviseurs er bij te overleggen." door Annemarie Zevenbergen VEERE - Veere werd in de nacht van vrijdag op zaterdag opge schrikt door drie branden. Daarbij werd een friettent aan het Oranje plein verwoest. Vijf containers aan de Sandenburghlaan gingen vervol gens in vlammen op en daarna was het de beurt aan een metalen afvalbak bij een woning op het Bastion. Alwin Don van politie Zeeland: „Dit lijkt voor mij te veel een ABC' tje. Drie branden in Veere in één nacht is geen toeval meer." De po litie heeft inmiddels een buurton derzoek verricht in de omgeving van het Oranjeplein. Op verzoek van burgemeester Rob van der Zwaag wordt de komende tijd extra gesurveilleerd. Rond twee uur brak brand uit in de friettent. Een van de eerste mel ders was Veeres burgemeester Rob van der Zwaag. Brandweerofticier Piet Kesteloo. „Wij waren er snel, maar er was al geen houden meer aan. Onze eerste zorg was dat het vuur niet oversloeg naar het ge bouwtje waar de machines van de naastgelegen ijssalon staan. Toen bleek de stroom in de omgeving uitgevallen, hebben we direct de Delta erbij gehaald. Veel horecaon dernemers in de buurt hebben die stroom hard nodig voor hun appa ratuur. We hebben direct na de brand een deel van de weg afgezet, omdat we wat golfplaten van een afdakje vonden waar asbest in kan zitten. De milieudienst van de ge meente heeft zaterdagochtend ge constateerd dat er geen gevaar is, dus de weg is vrijgegeven." Tijdens het blussen kwam om 2.23 uur de tweede melding; in de San denburghlaan stonden vijf contai ners in brand. De brandweer Serooskerke werd hiervoor opge roepen, maar trof slechts gesmol ten containers en brandend afval. De derde melding, 4.56 uur, betrof een metalen container op het Bas tion. De politie vraagt mensen die dit weekeinde of eerder iets heb ben gehoord of gezien contact op te nemen via nummer 0900-8844. zie ook: www.pzc.nl/video MIDDELBURG - Het aantal automo bilisten dat na een bezoek aan de sportkantine nuchter naar huis rijdt is sinds maart in Zeeland met 14 procent gestegen. Het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ) en het ministerie van In frastructuur schrijven dat resultaat toe aan de gerichte BobSport-cam- pagne die hier de afgelopen maan den is gehouden. Vier andere regio's in het land die eveneens proefgebied waren, laten vergelijkbare resultaten zien. Uit de evaluatie van het ROVZ blijkt dat steeds meer Zeeuwse kantine bezoekers een Bob-afspraak ma ken. Tachtig procent rijdt nuchter. De Dreu Onions milieustraat Huidige marinekazerne Havenwej Havenwe Rioolwater- zuiverings installatie Oefenterrein brandweer Terrein toekomstige marinekazerne De Provinciale Statencom missie Ruimte, Ecologie en Water praat 26 oktober over het inpassingsplan voor de bouw van de marinierskazerne aan de Buitenhaven in Vlissingen. Ook al blijft het nog wachten op een definitief besluit door de Twee de Kamer, met het inpassingsplan wordt de verhuizing van de kazer ne uit Doorn alvast planologisch geregeld. Bij een positief advies wordt inpassing van het complex in het gebied vervolgens eind no vember door het provinciebestuur vastgesteld. Demissionair minister Hans Hillen maakte 31 augustus be kend dat hij de voorkeur geeft aan nieuwbouw in Vlissingen. De pro vincie heeft voor de eerstkomende vier jaar steeds 1 miljoen euro gere serveerd in de begroting, als bijdra ge aan de realisatie van het com plex, oplopend tot een maximum van 15 miljoen. Martin de Dreu, mede-eigenaar De Dreu Onions in Ritthem

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 3