Martins indi Saat zich leiden door z'n intuïtie 20 Kaapverdië voor liet eerst in historie naar eindronde Afrika Cup Boze Ryan Bertram! stopt met Twitter maandag 15 oktober 2012 door Wiiber Hack DEN HAAG - Het Pracinha d'Kebrod zondagmiddag in Rotterdam, een plein met een Kaapverdische naam. Auto's komen toeterend aanrijden. Er wordt gezwaaid met vlaggen. Een man met een voet in het gips is het middelpunt van de feestvreugde. Het is Guy Ramos, de stoere verdediger van RKC Waalwijk, maar deze middag voor al van het Kaapverdische elftal. Een half uur eerder heeft de eiland engroep zich voor het eerst in de historie gekwalificeerd voor de ein dronde van een groot toernooi. In Yaoundé hield Kaapverdië de scha de tegen het grote Kameroen tot een 2-1-nederlaag beperkt. Vier weken geleden was Ramos er nog bij toen Kaapverdië thuis met 2-0 van Kameroen won. Daarna brak hij in de competitiewedstrijd van RKC tegen Ajax zijn midden voetsbeentje. Daarom was Toni Va- rela - nu van Sparta en vroeger van RKC - de enige speler uit de Nederlandse competitie die deze middag op het veld stond. Het thuisland had na de nederlaag zijn bondscoach vervangen en de grote vedette, Samuel Eto'o, weer onder de wapenen geroepen. De spits van Anzhi kwam niet verder dan een schot op de paal. Kaapverdië kwam nauwelijks in de problemen na de vlotte ope ningstreffer van Almeida. De 2-1 van Idrissou viel pas in de 92e mi nuut. Op de moment was het feest in de Kaapverdische wijk van Rotterdam al ontbrand. Een hon derdtal fans verzamelde zich op het plein. „De Nederlanders die hier toevallig passeren zullen wel verbaasd opkijken. Weinig men sen zijn op de hoogte van deze wedstrijd. Weet jij dat Togo nu te gen Gabon speelt?", reageerde Ra mos. Die gaat er nu alles aan doen om op tijd fit te raken voor de ein dronde van 10 januari tot en met 10 februari in Zuid-Afrika. Van daag wordt onderzocht hoe het er met zijn middenvoetsbeentje voor staat en mag misschien het gips er af. De verdediger kan zich geen mooier podium wensen dan het eindtoernooi. Zijn contract met RKC loopt aan het einde van het seizoen af „Technisch manager Ja nus van Gelder heeft al een paar keer met mij gesproken. RKC kan niet bieden wat ik wil. Dan houdt het voor mij op. Ik wil alleen maar een eredivisiewaardig contract." Ramos verwacht niet dat er op kor te termijn verandering in die situa tie komt. „RKC zal wel afwachten of ik straks mijn normale niveau weer kan halen." De club ziet Ra mos met lede ogen naar de strijd om de Afrika Cup vertrekken. In het ergste geval mist hij vier com petitiewedstrijden. „Ramos is voor ons een heel belangrijke kracht", zegt Van Gelder. „We gaan op korte termijn bekij ken of we in de winterstop een verdediger aan de selectie toevoe gen. Dat zou eventueel William Troost-Ekong kunnen zijn, die mo menteel op proef is. Voor het ein de van deze maand moeten we over hem beslissen." Marokko Marokko is er zaterdag in geslaagd zich te kwalificeren voor de ein dronde van de Afrika Cup. De ploeg won in Marrakech met 4-0 van Mozambique. Dat was voldoen de om de 2-0-nederlaag uit de heenwedstrijd - die Erik Gerets de kop kostte als bondscoach - goed te maken. Grote man bij Marokko was Oussama Assaidi. Voormalig VW'er Ahmed Musa nam een van de zes Nigeriaanse treffers voor zijn rekening bij de 6-1-zege op Liberia. Ook titelhou der Zambia plaatste zich voor de eindronde, ondanks een 1-0 neder laag bij Oeganda. Zambia had thuis met 1-0 gewonnen. Na twintig strafschoppen stapte het als win naarvan het veld. Bruno Martins Indi is morgenavond aan zijn vijfde interland toe bij het Nederlands elftal. Onbevangen als een kind springt hij in de armen van zijn trainers, alsof hij nog bij de pu pillen van De Spartaan speelt. Bruno Martins Indi, de revelatie van het vernieuwde Oranje, danst zonder plankenkoorts op het podium van het topvoetbal. door Roel Wiche NOORD WIJK - Zo'n beer van een ke rel lijkt hij nu ook weer niet, als je tegenover hem zit. Gespierd is hij, atletisch, maar geen bonk van gra niet, zoals Jaap Stam ooit was. Als Bruno Martins Indi (20) judoka was geweest, zou hij ergens in de klasse voor middengewichten uit komen. En zou hij waarschijnlijk trots zijn geweest op de olympi sche ippon waarmee hij bonds coach Louis van Gaal vloerde, in de slotminuut van de interland te gen Turkije vorige maand. Ruim 55.000 keer is die nu al le gendarische vreugdesprong op YouTube bekeken, en ook de jump in de armen van Feye- noord-coach Ronald Koeman (na zijn late gelijkmaker tegen FC Gro ningen) wordt een klassiekertje. Grote vraag: wie wordt het volgen de slachtoffer? Bruno Martins In di: „Ik doe gewoon wat spontaan in mijn hoofd opkomt. Ik was blij voor Van Gaal, want hij had me het vertrouwen gegeven. En ook blij voor mezelf Alles viel samen in één moment van euforie." Graag laat hij zich leiden door zijn intuïtie, zoals zoveel spelers met Afrikaanse roots. Zijn ouders wer den geboren in Guinee-Bissau en verhuisden later naar het land van de kolonisator, Portugal. Toen klei ne Bruno drie maanden was, trok ken ze verder naar Rotterdam, waar zijn vader aan de slag kon als reparateur van vrachtwagens. De Portugese en Hollandse cultuur vonden elkaar als een weefgetouw in het gezin Martins Indi. „We aten thuis cozido, een Portugese stoofpot, of kabeljauw. Maar net zo goed aardappelen of stamppot. We woonden in een echte volks wijk. Veel ramen waren dichtge timmerd, hoewel het nu allemaal is opgeknapt. We voetbalden bui ten altijd op hetzelfde veldje. Dat doe ik nog steeds, waarom niet? Maar wel pas als de competitie is afgelopen." Ja, als puber sprak hij de taal van de straat Een grote mond, soms wat te groot. Nadat hij door Feye- noord bij de amateurs van de Spartaan'20 was weggeplukt, kreeg hij een les die hij nooit meer zal vergeten. Als A-junior mocht hij meerijden met een vriend die Robin van Persie naar Hoenderloo bracht voor een trainingskamp van het Nederlands elftal. Onder weg zei Martins Indi brutaal tegen de ster van Oranje dat hij 'nog wat meer moest scoren'. Van Persie hulde zich de hele rit in stilte en deed slechts één keer zijn mond open. „Hij zei: 'Je moet niet pra ten, maar doen.' Ik was toen teleur gesteld, had verwacht dat hij me al lerlei tips zou geven. Maar. nu be grijp ik dat het wijze woorden wa ren. Met alleen een grote mond red je het niet." Nu, een paar jaar later,- zit hij in de zelfde kleedkamer als Van Persie, nadat hij verbluffende stappen heeft gezet. Twintig jaar is-ie pas, maar morgenavond speelt hij al zijn vijfde interland, een cruciaal WK-kwalificatieduel in en met Roemenië. Zijn eerste Oran je-shirt, dat hij droeg in zijn de buutwedstrijd tegen België, hangt ingelijst in de woonkamer. Het tweede is geschonken aan het mu seum van Feyenoord, de club die hem een kans gaf in het profvoet bal. „Als Feyenoord geen geldpro blemen had gehad, was het mis schien anders gelopen. Maar nu kreeg ik samen met andere jon gens uit de jeugdopleiding eerder een kans in het eerste elftal. Ik zie het niet als geluk, uiteindelijk moet je het vooral zelf doen. Ik ben nog geen topverdediger, besef dat ik veel moet leren. Meer lei ding nemen, sterker worden in kopduels." Zijn leven maakt intussen vaart als een intercity, op weg naar stations waarvan zijn vrienden van het trapveldje alleen maar kunnen dro men. Naast international is de emi- grantenzoon ook al een jonge va der, van een zes maanden oude dochter die de naam Zoë Miliana draagt. Dat vraagt verantwoorde lijkheid, maar dat had Bruno Mar tins Indi al eerder geleerd. De pu ber met de grote mond is hard op weg om volwassen te worden, al zal het kind altijd in hem blijven dartelen. Afgelopen week, op de laatste training voor het duel met Andorra, dreigde Bruno na een fraai doelpunt opnieuw zijn coach te overrompelen met een sprong. Van Gaal wimpelde de 'aanval' wij selijk af „Als ik blij ben, denk ik niet na en doe ik die dingen. Zo ben ik. Ik ben Bruno." LONDEN - Verdediger Ryan Ber- trand van Chelsea heeft zondag zijn account op Twitter gesloten. Hij heeft geen zin meer om nega tieve reacties op het sociale net werk over zichzelf te lezen. De En gelse international moest afzeggen voor de WK-kwalificatiewedstrij- den tegen San Marino (5-0) en Po len (dinsdag). Volgens sommige berichten in de Britse media had hij zich wegens een 'zere keel' teruggetrokken uit de selectie. Die twijfelachtige re den leidde tot een storm aan kri tiek op Twitter, tot woede van Ber- trand. „Wie denkt dat een zere keel mij kan weghouden bij een wedstrijd van mijn club of mijn land, is niet goed bij zijn hoofd", sloeg de speler van Chelsea terug. „Ik ben echt ziek, heb al drie da gen voortdurend hoofdpijn en heb het nog steeds ijskoud." Na deze bozige verklaring liet Bertrand zich uitschrijven op Twitter. Bondscoach Joachim Löw van Duitsland moet voor de WK-kwa- lificatiewedstrijd dinsdag tegen Zweden in Berlijn rekening hou den met de absentie van Sami Khe- dira. De middenvelder van Real Madrid liep vrijdag in het gewon nen uitduel met Ierland (1-6) een spierblessure in zijn dijbeen op. Hij liet zondag de training van de Duitse selectie noodgedwongen aan zich voorbij gaan. Khedira werd in de rust van de wedstrijd in Dublin uit voorzorg door Löw gewisseld. Toni Kroos was zijn vervanger. De speler van Bayern München kwam in de tweede helft twee keer tot scoren. Aanvoerder Philipp Lahm keert na zijn schorsing terug in de Duitse ploeg. Mario Götze is waarschijn lijk ook weer van de partij. Bondscoach Mare Wilmots (rechts), hier in een onderonsje met Axel Witsel, waakt voor te veel optimisme bij Belgische ploeg. foto Julien Warn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 26