53 Peekei koestert omroeperfgoed media 23 TERUGGESPOELD Ben Hur media@wegener.nl 024-3650570 Zaterdag 13 oktober 2012 Hij viert zijn 50-jarig omroepjubileum en is net 65 geworden. Maar Han Peekei, onder meer oprichter van Best 24, blijft via zijn TV-Monumenten de historie van de omroep in kaart brengen. „De omroep is cultureel erfgoed, daar moeten we zuinig op zijn." door Monique Brandt Han Peekei was piepjong toen hij zijn eerste radioprogram ma kreeg bij Radio Veronica. Als 15-jarige, toen al met de bloemrijke vocabulaire, toog hij van Rotterdam naar Hil versum om er te pleiten voor meer Neder lands lied op de radio. Aangestoken door de verontwaardiging hierover bij de artiesten die hij voor de schoolkrant interviewde. Jules de Corte, Gerard Cox, chansonnier Hans van Deventer; allemaal vonden ze dat het Nederlandse lied een marginaal bestaan leidde op de radio. Hij viel met de neus in de boter. Veronica had net besloten 24 uur per dag te gaan uitzenden, maar kreeg het schema niet rond. Peekei ontving het voor 'die tijd riante salaris van 95 gulden en was plots radio-dj op zaterdagavond. Zo kwam zijn droom 'iets bij de radio te gaan doen' uit. Passie werd werk. Of beter gezegd: een levenslange hobby, waarmee hij in zijn levensonderhoud voorzag. Na Veroni ca belandde hij bij de KRO en de NCRV. Maar ook de Avro en de Vara werden be diend, hoogst ongebruikelijk in die tijd. In de serie Teruggespoeld staat wekelijks de spot gericht op een filmklassieker die op veel mensen een onuitwisbare indruk heeft gemaakt. In een aflevering van 'Zomergasten' wil de toneelregisseur Gerardjan Rijnders ooit een scène uit 'Ben Hur' zien. Die film staat bol van homoseksuele ver wijzingen, zei Rijnders, die overal homo seksuele boodschappen in zag. Het verleid de interviewer Freek de Jonge tot het plage rige: 'Die schijfjes tomaat op dit bord lig gen er verrekte lesbisch bij, vind je niet?' Toch had Rijnders niet geheel ongelijk. In Den Bosch werd in de jaren negentig een versie van deze film uit 1959 vertoond, met een scène waarin Ben Hur en zijn Romein se jeugdvriend Messala in bad zitten. Deze Peekei maakte zes tot tien programma's per week. „Ik pakte alles aan. Als ik voor twee minuten radio naar Groningen moest, dan deed ik dat. Ik ontwikkelde een eigen stijl. Sfeerreportages waarin best een stilte mocht vallen. Ik.zeg altijd: de beste vraag is er één vanuit oprechte belangstelling voor de geïnterviewde. De vragen hield ik zo kort mogelijk. Als de ander wil praten, 4 komt dat verhaal wel." Dat stramien houdt hij nog steeds aan bij het maken van TV-Monumenten, te zien op Best 24 en vaak ook op-Nederland 1. Hij maakte tv-portretten van onder anderen Hetty Blok, Piet Römer, Willem Duys, Son- door Ray Simoemi scène is uit de oorspronkelijke versie ge schrapt, omdat die te homo-erotisch was. Ik had daar als jong ventje geen oog voor en keek naar de gevaarlijke gevechten en spectaculaire wagenmenraces. En ik ging voor die mooie vriendin van Ben Hur. Zij leek op een meisje van school, naar wie ik nooit ongestoord kon zitten staren. Als puber vond ik 'Ben Hur', die elf Oscars won, vooral een zeer toegankelijke avontu renfilm. De film draait om de Joodse prins Juda Ben (Charlton Heston, die eerder al Mozes opnieuw wereldberoemd maakte met 'De tien geboden'). Hij is aan het begin van de film bevriend met de Romeinse offi cier Messala (Stephen Boyd), maar ze wor den vijanden als Rome zijn greep op Juda probeert te verstevigen. Wanneer Miriam, de zus van Ben Hur, per ongeluk een dak pan laat vallen op de nieuwe gouverneur tijdens diens intocht in Jeruzalem, laat Mes sala Ben Hur en zijn familie oppakken, ter- Ben Hur staat onder meer bekend om bloed stollend spectaculaire wagenmenraces. wijl hij weet dat ze onschuldig zijn. Ben Hur wordt galeislaaf op een Romeins oor logsschip, zijn moeder en zus worden opge sloten in de gevangenis. Ben Hur zweert wraak te nemen op Messala. Tijdens een zeeslag redt hij het leven van een Romeinse commandant, die hem aan ja Barend en Jos Brink en die sluiten perfect aan bij zijn hartstocht voor de geschied schrijving van de omroephistorie, die hij al van jongs af aan koesterde. Razend nieuws gierig was hij naar het zogeheten Archief van Pot, een geheimzinnige ruimte waar ene heer Pot in zijn eeuwige stofjas filmop namen verzamelde. Streng verboden voor radiomakers, dus op zijn eerste dag bij KRO-televisie ging hij er meteen langs. „Ik ontdekte door het zien van een oud frag ment van een zingende Gerard Cox, dat beeld je met een klap terug in de tijd kan zetten. Dat besef liet me nooit los. Dat is in feite wat het huidige omroeparchief Beeld en Geluid is: een tijdmachine." Peekei is sinds 1980, toen hij bij de KRO ont slag nam, onafhankelijk tv-producent. Een gouden tijd, zegt hij. Een periode waarin ook Joop van den Ende, John de Mol, René Stokvis en Harry de Winter voor zichzelf be gonnen. De prijs voor een nieuw tv-format werd nog op een bierviltje berekend. Zo ongeveer ontstond ook Wordt vervolgd, dat een megasucces werd, met zakken vol post na de wekelijkse kwis. Ook de Wordt Vervolgd Club - massaal bezochte theater tours waarbij kinderen onder meer de leans kregen met een imitatie van hun favoriete cartoonfiguur op tv te komen - trokken vol le zalen. Peekei poogde enkele jaren geleden een themakanaal rond het programma op te zetten, maar de crisis deed de plannen stuklopen. In plaats daarvan kwam het om roeparchief Beeld en Geluid, ontstaan na zijn initiatief uit 1987 om oude, met vernieti ging bedreigde ampex-banden met daarop omroepprogramma's te redden. Het plan voor een themakanaal op basis van de omroeparchieven ontsproot ook aan zijn brein. Het eerste plan liep spaak, jaren later kwam de publieke omroep weer bij Peekei uit. „Opeens herinnerde iemand zich dat ik die plannen ooit had. Zo kwam Best 24 eind 2006 totstand. Het is een feel- good-herinneringskanaal waarop positieve programma's zijn te zien." Pensioen betekent voor Peekei: doorwerken aan TV-Monumenten. Met 45 stuks afgerond en nog 5 in productie. Voor zijn stichting MediaGeheugen legt hij ook gesprekken vast met (oud)omroepmensen. „Het werk aan die enorme tijdmachine, dat houdt nooit op." ff tsLm Best 24 paste de programmering dit najaar horizontaal aan met dagelijks aandacht voor quizzen en succesprogramma's van vroeger. Zeg 'ns Aaa is elke dag om 19.30 uur te zien, gevolgd door Taxi met Maarten Spanjer. Om 18.00 uur is bovendien een oude quiz te zien. Het blok kennisquizzen om 22.00 uur (met o.m. Herexamen en Tien voor taal) blijft, gevolgd door Villa Felderhof. Voor soapliefhebbers: van ONA/1 is dagelijks een dubbele aflevering, vanaf 18.30 uur. Reageren? redactie.media@wegener.nl neemt als adoptiefzoon. Ben Hur, die in Ro me een succesvol wagenmenner werd, keert terug naar Jeruzalem om zijn familie te zoeken. Maar eerst komt het tot een spec taculaire clash met Messala tijdens een bloedstollende wagenmenwedstrijd, die Ben Hur wint. De dodelijk gewonde Messala vertelt hem dat zijn familie in een leprakolonie zit. Op zijn weg daarheen geeft Ben Hur op de Via Dolorosa de zwaar gefolterde Jezus een slok water en woont hij diens kruisiging bij. Als door een wonder genezen Ben Hurs moeder en zus van lepra, na Jezus' dood. De held bouwt met zijn vriendin Es ther een nieuw leven op en de Schwarzene- ggerachtige spierbundel verandert in een gelouterde familieman met een christelijk hart. Een melodramatisch einde van een tegen woordig nog steeds boeiende film. Voor he tero's en homo's.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 79